Leczenie oparzeń laserem po depilacji łydek [Porada eksperta]

2015-01-28 21:30

Dwa miesiące temu poddałam się zabiegowi depilacji laserowej łydek. Moje nogi zostały poparzone (dodam, że rok wcześniej miałam depilowane uda i nic takiego się nie wydarzyło). Lżejsze oparzenia zeszły, jednak całe łydki pokryte są jasnymi plamami. W miejscu, gdzie były bąble, pojawiła się rana, która powoli się zabliźnia (czerwona blizna o średnicy 1 cm). Początkowo smarowałam skórę maścią sterydową przepisaną przez lekarza, teraz smaruję łydki różnego rodzaju balsamami nawilżającymi i natłuszczającymi. Boję się jednak, że ślady nie zejdą. Czy białe plamki na skórze po poparzeniu laserem z czasem się wyrównają? Jak długo chronić skórę przed słońcem?

Porada kosmetologa
Autor: Getty Images

Proces gojenia się skóry po oparzeniu jest długotrwały i wymaga cierpliwej, starannej i, co najważniejsze, regularnej pielęgnacji. Pierwszym etapem leczenia powikłań pozabiegowych, np. po poparzeniu laserem, jest sterydoterapia, którą ma pani już za sobą. Również zalecona przez lekarza pielęgnacja skóry poprzez jej nawilżanie i natłuszczanie jest jak najbardziej konieczna. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów kosmetycznych, które poza wspomnianymi właściwościami mają również działanie antybakteryjne, co będzie zapobiegać nadkażeniu leczonego miejsca. Należy pamiętać, aby kremy te zawsze nakładać na uprzednio oczyszczoną skórę, kilka razy dziennie. Oczywiście obowiązuje bezwzględne unikanie promieni UV, stosowanie filtrów przez kilka miesięcy od momentu zagojenia ran.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Denis

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów z zakresu kosmetologii estetycznej: przeciwzmarszczkowych, kojąco-naprawczych i nawilżająco-odżywczych.

Uważa, że piękno pochodzi z wnętrza, stawia więc na zdrowy, aktywny tryb życia. Jest w stanie doradzić swoim klientkom zindywidualizowany, kompleksowy zestaw zabiegów i działań, czego efektem jest widoczna poprawa stanu skóry pacjentek. http://www.dsinstytut.pl

Inne porady tego eksperta