Demakijaż twarzy i oczu to podstawa pielęgnacji. Jak go zrobić?

2024-03-22 10:18

Demakijaż twarzy i oczu to podstawa pielęgnacji. Wyobraź sobie, że przez cały dzień chodzisz z brudną buzią, wieczorem zapominasz dokładnie ją oczyścić, a następnego dnia obserwujesz wysyp krostek na skórze. To wszystko konsekwencja nieoczyszczania skóry i niedokładnego demakijażu. Poświęcaj skórze więcej czasu, a odpłaci promienną i zdrową cerą. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać demakijaż twarzy i oczu.

Demakijaż twarzy i oczu to podstawa pielęgnacji. Jak go zrobić?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Demakijaż twarzy: jak go zrobić?
  2. Co to jest pH?
  3. Demakijaż oczu: jak go zrobić?
  4. Czy demakijaż wodą i mydłem jest bezpieczny dla skóry?
  5. Demakijaż: przepisy na domowe kosmetyki oczyszczające

Demakijaż to bardzo ważny dla naszej skóry zabieg. Choć zwykle nie widać tego gołym okiem, wieczorem nasza buzia jest po prostu brudna. Kurz, spaliny, sebum, pot, bakterie i inne osady zatykają pory. Obciążona skóra nie może swobodnie "oddychać", powstają szpecące zaskórniki i krostki. Jeśli dołożysz do tego porządną warstwę makijażu, to możesz tylko wyobrazić sobie, jak zatkana i brudna jest skóra twarzy.

Trzeba pozbyć się zanieczyszczeń szybko i skutecznie. Niestarannie zmyty makijaż to przyczyna podrażnień cery, zaczerwienionych, swędzących i opuchniętych oczu o poranku. I jeszcze jeden argument: źle oczyszczona skóra to bariera dla substancji odżywczych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Dlatego konieczne jest codzienne staranne mycie twarzy i od czasu do czasu peeling, który usuwa martwe komórki naskórka.

Demakijaż twarzy: jak go zrobić?

Do oczyszczenia skóry najlepiej stosować specjalnie do tego celu przeznaczone kosmetyki do demakijażu: mleczko, śmietankę lub żel. Przy wyborze preparatu kieruj się typem skóry.

Mleczko do demakijażu zawiera najwięcej składników nawilżających, jednocześnie najskuteczniej natłuszcza. Ale nie jest to zaletą, jeśli masz tłustą cerę. Mleczko nakładaj na twarz płatkiem kosmetycznym i przecieraj delikatnie buzię. Wymieniaj waciki, aż kolejny będzie czysty. Z lżejszą od mleczka pianką i żelem postępuj podobnie, ale możesz potraktować je jak preparat do mycia twarzy i najpierw wmasować je w skórę, a następnie spłukać wodą.

Pamiętaj, jeśli myjesz twarz żelem i wodą, najpierw zwilż skórę twarzy i szyi wodą. Dopiero potem nałóż trochę preparatu na dłonie, rozsmaruj na twarzy i masuj delikatnie, aż powstanie piana. Spłucz dokładnie. Do mycia używaj letniej wody. Gorąca rozpuszcza i zmywa tłuszczową warstwę ochronną naskórka.

Mimo że kosmetyki do demakijażu są wzbogacone pielęgnacyjnymi składnikami, po ich zastosowaniu warto przetrzeć twarz tonikiem. Przede wszystkim przywróci on prawidłowe pH skóry (5,5).

Właściwy odczyn to najlepsza ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Tonik zlikwiduje uczucie ściągnięcia skóry, zwłaszcza jeśli wcześniej myłaś buzię wodą, i przyjemnie odświeży naskórek.

  • Do skóry, która łatwo ulega podrażnieniom, użyj toniku hipoalergicznego – zawiera m.in. bioflawonoidy działające przeciwzapalnie oraz łagodząco.
  • Toniki do skóry tłustej i wrażliwej często w swoim składzie mają pudry, które przynajmniej na kilka godzin pozwolą cieszyć się matową cerą. Zdarza się, że zawierają też dodatek kory wierzby, która rozjaśnia twarz i dobrze ściąga pory. Tonik do cery tłustej nie powinien mieć alkoholu.
  • Tonik do suchej skóry również nie powinien zawierać alkoholu.

Czytaj też:

Sposoby na naturalny demakijaż twarzy

Rękawiczka do demakijażu: jak działa?

Czym różni się płyn micelarny od innych kosmetyków do demakijażu?

Warto wiedzieć

Co to jest pH?

Kwasowość lub zasadowość roztworu oznacza się stężeniem w nim jonów wodorowych, mierzonym wg specjalnej skali - pH. Im więcej jonów wodorowych, tym roztwór bardziej kwaśny.

Czysta woda ma odczyn obojętny i pH wynosi 7. Roztwory kwaśne mają pH mniejsze od , a zasadowe większe od 7. PH skóry wynosi ok. 5,5, więc jej odczyn jest zawsze kwaśny. Wysokie pH przyczynia się do gorszego złuszczania naskórka i wysuszania skóry. Ułatwia rozmnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.

Zdrowo Odpytani: Jak zadbać o skórę twarzy i ciała po zimie? Ekspertka: "Dwie kwestie, na które warto zwrócić uwagę to..."

Demakijaż oczu: jak go zrobić?

Najważniejsze jest zmycie makijażu z oczu. Możesz wybrać specjalny kosmetyk przeznaczony do ich demakijażu: zwyczajny lub dwufazowy. Ten drugi świetnie poradzi sobie z makijażem wodoodpornym. Zawarte w nim olejki skutecznie rozpuszczą kosmetyki, a składnik wodny złagodzi podrażnienia. Przed użyciem należy wstrząsnąć, aby oba płyny wymieszały się.

Skóra na powiekach i wokół oczu jest bardzo cienka (ma tylko 1/2 mm, podczas gdy grubość skóry w innych partiach twarzy to nawet 2 mm). Postępuj więc z nią delikatnie: nie trzyj powiek, tylko przyłóż do nich wacik nasączony np. mleczkiem i poczekaj kilkanaście sekund, aż rozpuści on kolorowe kosmetyki. Następnie delikatnie przesuwaj wacik (zawsze od wewnętrznego kącika oka w kierunku skroni). Wykonuj tę czynność tyle razy, aż kolejny płatek będzie czysty.

Tusz zmywaj ruchami pionowymi, pod dolne rzęsy podłóż chusteczki – unikniesz w ten sposób rozsmarowania mascary na dolnej powiece i efektu "pandy". Natomiast ruchami poziomymi usuniesz resztki eyelinera i cieni, które zostały między rzęsami.

To ci się przyda

Czy demakijaż wodą i mydłem jest bezpieczny dla skóry?

Tylko jeśli masz zdrową, młodą skórę, możesz myć twarz samą wodą. Zapomnij jednak o zwykłym mydle, które bezlitośnie niszczy warstwę ochronną skóry. Badania potwierdzają, że przyczynia się ono do szybszego powstawania zmarszczek. I nic w tym dziwnego – klasyczne mydło toaletowe bardzo wysusza cerę i zostawia na niej zasadowy osad (pH powyżej 8).

Mydło ułatwia wnikanie alergenów i innych podrażniających czynników zewnętrznych. Aby temu zapobiec, użyj myjącej kostki – syndetu. Zawiera ona mniej niż 10 proc. mydła, reszta to syntetyczne detergenty myjące.

Demakijaż: przepisy na domowe kosmetyki oczyszczające

Maseczka z drożdży: 5 dag świeżych drożdży pokrusz, rozetrzyj z łyżeczką płynnego miodu i taką ilością wody, by uzyskać pastę. Nałóż na twarz na 10 minut, zmyj letnią wodą. Maseczka łagodzi podrażnienia, oczyszcza, usuwa sebum.

Maseczka z ogórka: Cienko pokrojone plasterki obranego świeżego ogórka połóż na twarz i szyję. Aby nie zsuwały się ani nie wysychały, przykryj je wilgotną gazą. Pozostaw na twarzy 20 minut. Maseczka ściąga pory i odświeża.

Maseczka z dyni: 1/2 szklanki zmiksowanej dyni wymieszaj z 1/2 szklanki naturalnego jogurtu. Odstaw na 2 godziny. Powstałe mleczko wcieraj w twarz rano i wieczorem, potem spłucz wodą. Maseczka znakomicie oczyszcza twarz.

Parówka z rozmarynu: Zaparz 5 łyżek suszonego ziela rozmarynu. Pochyl twarz nad parówką, głowę przykryj ręcznikiem. Po 5 minutach spryskaj skórę wodą mineralną. Parówka otwiera pory i oczyszcza skórę.

Bzowe mleczko do demakijażu: Wymieszaj 2 łyżki herbatki z czarnego bzu z 2 łyżkami mleka. Zwilżonymi wacikami przemyj twarz.

miesięcznik "Zdrowie"