Depilacja: rodzaje. Depilacja woskiem, maszynką, depilatorem, laserowa

2019-01-31 12:17

Depilacja jest jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Niektórzy golą się codziennie, inni korzystają z zabiegów raz w miesiącu. Bez względu na to, jaki rodzaj depilacji wybierzesz, musi być ona dostosowana do rodzaju skóry. Dowiedz się, jakie efekty dają popularne metody depilacji, czyli depilacja woskiem, maszynką, depilatorem, laserowa.

Popularne metody depilacji. Jaki sposób usuwania owłosienia jest najlepszy?
Autor: Thinkstockphotos.com Mimo że jest wiele metod depilacji, żadna z nich nie jest pozbawiona wad. Trzeba dobrać ją do swoich potrzeb.

Spis treści

  1. Depilacja: jaką metodę wybrać?
  2. Zobacz czego efektem są truskawkowe nogi
  3. Depilacja depilatorem elektrycznym
  4. Depilacja woskiem
  5. Zobacz, jak wygląda zabieg depilacji woskiem na ciepło [wideo]
  6. Depilacja maszynką jednorazową
  7. Depilacja kremem
  8. Depilacja laserowa

Depilacja nie jest odkryciem naszych czasów. Kobiety robiły to już w starożytności - w Grecji stosowały wypalanie płomykiem lampki oliwnej, w Cesarstwie Rzymskim używały kremów z pumeksu. Dziś mamy metody nowoczesne, a mimo to zdarza się, że efekt końcowy rozczarowuje - skóra jest zaczerwieniona, boli, wyskakują na niej krostki. Można zapobiec takim nieprzyjemnym reakcjom. Poznaj więc najpopularniejsze rodzaje depilacji!

Depilacja: jaką metodę wybrać?

Przede wszystkim dobierz metodę do części ciała.

  • Na dużej powierzchni nóg i ramion najlepiej sprawdzi się wosk na ciepło lub na zimno, kremy i pianki oraz depilator elektryczny.
  • Do twarzy używaj specjalnych preparatów do skóry wrażliwej albo wosku na zimno (takiego, który jest przeznaczony tylko do twarzy).
  • Pod pachy i w strefie bikini najbardziej odpowiedni jest krem, ale jeśli cię podrażnia, miewasz po nim bolesne zaczerwienienia, użyj golarki.

Pamiętaj, depilacji nie wolno wykonywać bezpośrednio po opalaniu ani opalać się po niej - skóra jest wówczas bardziej wrażliwa. Dlatego po zabiegu odczekaj z opalaniem przynajmniej 24 godziny.  Bywa również, że skóra nie toleruje żadnej z tych metod. Po każdym zabiegu jest usiana grudkami, krostami, włoski zaczynają rosnąć pod naskórkiem. To znaczy, że cierpisz na tzw. rzekome zapalenie mieszków włosowych, spowodowane mechanicznym drażnieniem skóry. Może ono stać się chorobą. Pozostaje wtedy albo zapuścić włoski, albo je trwale usunąć w gabinecie lekarskim.

Zobacz czego efektem są truskawkowe nogi

Depilacja depilatorem elektrycznym

Dobry depilator kosztuje sporo, ale to zabieg opłacalny w porównaniu z ceną lasera czy wosku. Tego typu depilacja jest bolesna, lecz włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach. By tak się stało, muszą być odpowiednio długie, aby były wyrywane razem z cebulką. 

Producenci zachwalają wprawdzie depilatory, które usuwają nawet półmilimetrowe włoski, ale wtedy zazwyczaj cebulka pozostaje nienaruszona i włos szybko odrasta. Ból można zmniejszyć, schładzając skórę kostkami lodu w foliowej torebce. Są też specjalne depilatory z nakładką chłodzącą. Zabieg najlepiej robić przed snem, po wieczornej kąpieli i wmasować po nim w skórę kojący i nawilżający balsam do ciała lub specjalną oliwkę.

Depilacja woskiem

Jest to sposób dość bolesny, wymaga wprawy, ale za to włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach. Nie stosuj wosku, kiedy masz miesiączkę - skóra jest wtedy delikatniejsza i zabieg może być bardziej bolesny.

Wosk na ciepło podgrzewamy, np. na kuchence i nakładamy szpatułką na skórę. Nie może być zbyt gorący. Pod wpływem temperatury rozszerzają się naczynka krwionośne, co zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków. Kiedy wosk trochę stwardnieje, zrywamy go. Przed zabiegiem oczyść skórę, by preparat mógł dobrze i równo przylgnąć. Nie stosuj za to żadnych oliwek i balsamów. Po zabiegu możesz posmarować skórę maścią z alantoiną, panthenolem lub zasypać talkiem.

Jedynie pastę cukrową można zmyć ze skóry wodą. Wystarczy umyć skórę letnią wodą z dodatkiem mydła lub żelu.

Wosk na zimno to zazwyczaj plastry, które rozgrzewamy w dłoniach, przyklejamy i wygładzamy zawsze w kierunku rośnięcia włosów, a odrywamy w przeciwną stronę. Należy to zrobić szybkim ruchem i natychmiast po nałożeniu, inaczej za mocno przylgną.

Nigdy nie zmywaj resztek wosku wodą ani alkoholem, bo dodatkowo stwardnieją i zrywanie będzie boleśniejsze. Najlepiej używaj do tego olejku po depilacji, który zazwyczaj jest dołączony do opakowania wosku.

Zobacz, jak wygląda zabieg depilacji woskiem na ciepło [wideo]

Jak wygląda zabieg depilacji woskiem na ciepło?

Depilacja maszynką jednorazową

To najszybsza, bezbolesna metoda depilacji. Niestety, jej efekt utrzymuje się tylko 1-2 dni, a włoski odrastają ostre i twarde. Kup specjalną maszynkę dla kobiet i nie pożyczaj jej nikomu. Nie bierz też nożyków męża. Bakterie bardzo łatwo się roznoszą i nie trudno w takim przypadku o zakażenie.

Pamiętaj, by golić się zawsze z włosem, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie skóra jest delikatna. Wprawdzie pod włos ogolisz się dokładniej, ale możesz ściąć naskórek. Po goleniu pach przez cały następny dzień nie używaj dezodorantu, nawet delikatnego i bez alkoholu. Zastąp go talkiem lub kojącym kremem z alantoiną, który kupisz w każdej aptece.

Depilacja kremem

Metoda te jest bezbolesna i naprawdę szybka. Włoski odrastają po 3-5 dniach. Substancje zawarte w kremie rozpuszczają włosy nawet poniżej linii warstwy rogowej naskórka. Preparat nakłada się na skórę, po 5-20 minutach zmywa wodą lub zeskrobuje szpatułką. Warto przed użyciem przeprowadzić test uczuleniowy na małej powierzchni skóry.

Jeśli w nasmarowanym miejscu przez 24 godziny nie zaobserwujesz niepokojących objawów, możesz się depilować. Przed każdym zabiegiem wmasuj w skórę delikatny balsam nawilżający, a zanim nałożysz krem do depilacji na twarz (okolice górnej wargi), pokryj całe usta wazeliną kosmetyczną. Dzięki temu unikniesz ewentualnych nieprzyjemnych podrażnień.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest formą depilacji stałej. Oznacza to, że po zakończeniu całej serii zabiegów włosy już nie odrosną. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik skóry i włosów - melaninę, która zamienia je w ciepło i niszczy trwale cebulkę włosa. Zabieg jednak trzeba powtórzyć trzy, cztery, nawet siedem razy. Nasze włosy mają trzy fazy wzrostu:

  • aktywną, kiedy rosną;
  • obumierania - trzymają się jeszcze, ale już nie rosną;
  • spoczynku, kiedy mieszek jest pusty.

Jeśli cebulka znajduje się w fazie spoczynku, trzeba będzie, niestety, zabieg powtórzyć, gdy włos odrośnie. I tak kilka razy, aż do skutku.

Lekarz zapyta, jakie bierzesz leki, jaka jest twoja wytrzymałość na ból, upewni się, czego oczekujesz i ewentualnie oceni, co da się zrobić. Możliwe, że wykona test na małej powierzchni skóry, który pozwoli sprawdzić, jakie dawki światła będą skuteczne.

Po depilacji laserowej nie wolno się opalać, grozi to powstaniem przebarwień. Nie planuj jej więc przed urlopem.

Niewykluczone, że lekarz odradzi depilację, jeśli np. włosy masz zbyt jasne, a skórę ciemną. Gdy uzna, że bezpiecznie możesz poddać się zabiegowi od razu, wykona go na pierwszej wizycie. Przed zabiegiem laserowym skóra musi być czysta i sucha, bez żadnych perfum, balsamu. Laser boli zależnie od stosowanego urządzenia, depilowanego miejsca i indywidualnej wrażliwości. Możesz również odczuwać pieczenie.

Zrób to koniecznie

Laser nie dla każdego

  • Zabiegu nie można wykonać, jeśli skóra jest opalona. Odczekaj cierpliwie, aż opalenizna wyraźnie zblednie. Ciemno opalona skóra pochłonie światło lasera i może nawet dojść do poparzenia, a depilacja i tak się nie uda, bo włosy rozjaśnione słońcem tego światła nie będą wchłaniać.
  • Nie decyduj się na laser, jeśli zażywasz leki i substancje uwrażliwiające skórę na światło, np. leki na nadciśnienie, niektóre kardiologiczne, leki stosowane w chorobach neurologicznych, psychiatryczne, tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki, z ziół - dziurawiec. Działają tak też niektóre kosmetyki.
  • Zabieg wykluczają również choroby skóry, uczulenie na światło i ciąża.

miesięcznik "Zdrowie"