BOTOKS - na włosy, usta, zmarszczki, pod oczy. Co warto wiedzieć o botoksie?

2018-10-22 16:21

Botoks sprawia, że rysy stają się łagodne, a twarz wygląda kilka lat młodziej. Botoks kojarzony jest głównie jako sposób walki ze zmarszczkami, ale działa również na usta, okolice pod oczami, a nawet... na włosy. Przeczytaj, co warto wiedzieć o botoksie!

BOTOKS - pogromca zmarszczek. Co warto o nim wiedzieć?
Autor: Photos.com Ale botoks działa tylko na zmarszczki mimiczne.

Spis treści

  1. Botoks: czym jest?
  2. Botoks: zastosowanie
  3. Botoks: działanie
  4. Botoks: ile kosztuje?
  5. Botoks: jak się przygotować?
  6. Botoks: jak przebiega zabieg?
  7. Kremy à la botoks

Botoks: czym jest?

Botoks (jad kiełbasiany) to tak naprawdę nazwa handlowa toksyny botulinowej - substancji produkowanej przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Popularnie nazywa się ją właśnie jadem kiełbasianym, ponieważ w naturalny sposób powstaje w zepsutych wędlinach i konserwach. Połknięty jad kiełbasiany jest bardzo silną trucizną, ale wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie nie ma żadnego szkodliwego działania.

Mechanizm działania botoksu wykorzystały najpierw neurologia i okulistyka. Toksynę botulinową zastosowano m.in. do usuwania nadmiernego napięcia mięśni u dzieci chorych na porażenie mózgowe czy ludzi po udarze mózgu. Kiedy zaczęto leczyć nią zeza, zauważono, że nie tylko poprawia stan oczu, lecz także dodatkowo wygładza zmarszczki na twarzy.

Metodą prób i błędów opracowano więc odpowiednie dawki, a także sposoby wstrzykiwania preparatu i w ten właśnie sposób botoks rozpoczął karierę w dziedzinie dermatologii estetycznej. Na świecie zabiegi z wykorzystaniem botoksu zaczęto wykonywać pod koniec lat 80. W Polsce botulina pojawiła się w gabinetach medycyny estetycznej dopiero w 1996 roku.

Botoks: zastosowanie

Przy użyciu botoksu lekarz może zlikwidować:

  • zmarszczki na czole - poprzeczne lub tak zwane lwie (pionowe pomiędzy łukami brwiowymi),
  • kurze łapki,
  • zmarszczki dolnej powieki oka,
  • te nad górną wargą (tzw. zmarszczki palacza),
  • na szyi,
  • podnieść opadające kąciki ust
  • zregenerować włosy w salonie fryzjerskim (np. po lecie, zimie).

Botoks: działanie

Zmarszczki biorą się z nadmiernej aktywności mięśni w określonych częściach twarzy. Mięsień kurczy się, kiedy dostanie odpowiedni sygnał z włókna nerwowego. Jeśli wstrzykniemy w niego botoks, nerw przestanie wysyłać impulsy, a to doprowadzi do braku aktywności mięśnia. Efekt utrzymuje się na ogół ok. 6 miesięcy. Potem działanie toksyny botulinowej nieco słabnie, chociaż zdarzają się osoby, które zauważają je nawet przez 8-10 miesięcy.

Ważne

Botoks: ile kosztuje?

  • Kurze łapki: ok. 350-500 zł
  • Zmarszczki poziome czoła: ok. 450-700 zł
  • Zmarszczki pionowe czoła (tzw. lwie): ok. 450 zł
  • Zmarszczki palacza nad górną wargą: ok. 300 zł
  • Podnoszenie kącików ust: ok. 350-400 zł
  • Szyja: ok. 800 zł
  • Botoks na włosy: ok. 100-250 zł

Botoks: jak się przygotować?

Przed zabiegiem nie musisz robić żadnych badań. Wystarczy szczegółowy wywiad lekarski przeprowadzony na początku wizyty. Lekarz zapyta, czy nie cierpisz na chorobę neurologiczną polegającą na osłabieniu siły mięśniowej, a także czy nie jesteś w ciąży i nie karmisz piersią. Obejrzy też dokładnie twoją skórę. Jeśli pojawił się na niej jakiś stan zapalny, np. intensywny trądzik, z zabiegiem trzeba się będzie wstrzymać do wyleczenia.

Botoksu nie wstrzykuje się, gdy pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe zawierające substancje rozrzedzające krew, np. kwas acetylosalicylowy. Mogą one sprzyjać powstawaniu siniaków po wkłuciach. Zabiegów nie robi się również kobietom w trakcie miesiączki - w tym czasie wzrasta skłonność do krwawienia.

Botoks: jak przebiega zabieg?

Przed samym zabiegiem lekarz odtłuszcza i dezynfekuje skórę preparatem bezalkoholowym. Jedyna forma znieczulenia to schłodzenie lodem. Nie ma potrzeby stosowania bardziej radykalnych środków, bo kolejne wkłucia odczuwa się zaledwie jak ugryzienia komara. Nawet bardzo wrażliwe pacjentki przyznają, że zabieg nie jest bolesny.

W obrębie czoła preparat wstrzykuje się zazwyczaj w ośmiu miejscach, w okolicy kurzych łapek w trzech po każdej stronie, a na dolnych powiekach w jednym lub dwóch na każdej z nich. Doświadczony lekarz tak dobierze ilość preparatu, żeby twarz zachowała jednak pewną ruchomość. Po zabiegu skóra jest ponownie schładzana i smarowana kremem z witaminą K, który ma chronić przed powstaniem siniaków. Przez trzy godziny nie można masować twarzy, schylać się ani kłaść, ponieważ mogłoby to spowodować spłynięcie preparatu do niższych partii twarzy.

Wstrzykiwanie botoksu trwa tylko kilkanaście minut i określane jest przez dermatologów jako zabieg lunchowy - spokojnie można na niego wyskoczyć z pracy. Pierwsze rezultaty pojawiają się między 2. a 14. dniem od zabiegu. Po dwóch tygodniach umawiasz się na wizytę kontrolną. Lekarz musi sprawdzić, czy botox rozłożył się równomiernie, i zrobić ewentualne korekty.

Czasami mimo wstrzyknięcia sporej dawki botoksu na twarzy i tak pozostaje widoczna głęboka bruzda przypominająca wyrwę w skórze. W takim przypadku lekarz musi połączyć dwie metody - po zrelaksowaniu mięśni czoła przy użyciu toksyny botulinowej wstrzykuje prosto w zmarszczkę któryś z wypełniaczy, np. kwas hialuronowy.

Warto wiedzieć

Kremy à la botoks

Ostatnio na rynku pojawia się wiele kosmetyków, które mają działać tak samo jak toksyna botulinowa. Niestety, nie jest to możliwe. Składniki tych preparatów nie są w stanie dotrzeć do mięśnia i sparaliżować go tak jak zastrzyk. W skład tego typu kremów wchodzą najczęściej heksapeptydy, które rzeczywiście relaksują mięśnie, ale ich działanie jest powierzchowne i nie da się go porównać ze skutecznością botoksu. Kosmetyki à la botoks nadają się do pielęgnacji skóry po zabiegu, bo wzmacniają uzyskane efekty, ale z całą pewnością nie są w stanie go zastąpić.

miesięcznik "Zdrowie"