Zabiegi na twarz dla seniorów [Porada eksperta]

2013-10-21 18:07

Witam! Czy są jakieś zabiegi poprawiające wygląd skóry twarzy seniorki 80-latki? Dziękuję

Porada lekarza medycyny estetycznej
Autor: Getty Images

Skóra 80-latki to cera dojrzała, w której na skutek naturalnego procesu starzenia się doszło do szeregu przemian w obrębie naskórka i skóry właściwej. Zmarszczki, utrata jędrności i prawidłowego uwodnienia, zaburzenia naturalnego kolorytu, to najczęstsze problemy skóry spotykane w starszym wieku.

Oczywiście, każda skóra, niezależnie od wieku, pozostaje w innej kondycji, która zależy od wpływu wielu czynników wewnętrznych (np. gospodarki hormonalnej organizmu) jak i czynników zewnętrznych, takich jak np. działanie promieni słonecznych czy dymu tytoniowego.

Dojrzała cera jest też często wizytówką pacjentki. Pokazuje czy do tej pory odpowiednio dbała o swoją skórę, jaki tryb życia prowadziła. Pielęgnacja skóry powinna być dostosowana do jej aktualnych, indywidualnych potrzeb, z przestrzeganiem pewnych podstawowych zasad, takich jak dokładne oczyszczanie skóry preparatami przeznaczonymi dla cery dojrzałej, odpowiednie tonizowanie skóry i jej intensywne nawilżanie.

Bardzo istotna jest również całoroczna ochrona przed słońcem, co nie tylko zapobiegnie powstawaniu przebarwień posłonecznych, ale także zmniejszy postępujący proces fotostarzenia. Nieodłącznym elementem pielęgnacji cery dojrzałej są intensywne zabiegi wykonywane w gabinecie lekarza medycyny estetycznej czy kosmetologa.

Szybkie i od razu widoczne efekty uzyskać można po zastosowaniu wypełniaczy lub toksyny botulinowej. Dalszy proces kondycjonowania skóry oparty może być o zabiegi wykorzystujące metody fizykalne (mikrodermabrazja, laser, IPL), czy dostarczające silnie skoncentrowane składniki do naskórka i skóry właściwej, stymulujące spowolnione procesy regeneracji komórkowej (peelingi oparte o alfa- i beta- hydroksykwasy, zabiegi mezoterapii).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Fabich-Krok

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging. Specjalizuje się w wykonywaniu mezoterapii igłowej, peelingów medycznych, zabiegów z użyciem rollera medycznego, a także zabiegów zapobiegających wypadaniu włosów, np. PRP Angel System – z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. http://www.dsinstytut.pl

Inne porady tego eksperta