Czy mezoterapia w gabinecie kosmetycznym jest bezpieczna? [Porada eksperta]

2013-12-02 14:49

Czy można poddać się zabiegowi mezoterapii w gabinecie kosmetycznym? Czy to jest bezpieczne, jeśli nie wykonuje tego zabiegu lekarz-kosmetolog?

Porada lekarza medycyny estetycznej
Autor: Getty Images

Zabiegi, podczas których dochodzi do przerwania ciągłości skóry (a takim zabiegiem jest mezoterapia), powinny być zdecydowanie wykonywane przez lekarza. Mezoterapia, choć popularna i łatwo dostępna, jest działaniem podczas którego mogą wystąpić różnorodne działania niepożądane, związane z jednoczasową dużą liczbą nakłuć skóry (bolesność, ryzyko tworzenia krwiaków), czy też reakcje niepożądane na stosowane podczas mezoterapii koktajle. Dlatego ważne jest, aby zabieg był wykonywany przez doświadczonego lekarza, po uprzedniej świadomej zgodzie pacjenta.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Fabich-Krok

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging. Specjalizuje się w wykonywaniu mezoterapii igłowej, peelingów medycznych, zabiegów z użyciem rollera medycznego, a także zabiegów zapobiegających wypadaniu włosów, np. PRP Angel System – z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. http://www.dsinstytut.pl

Inne porady tego eksperta