Podkrążone oczy po mezoterapii [Porada eksperta]

2013-11-17 18:28

Zrobiłam zabieg mezoterapii preparatem princess rich pod oczy, na czoło i okolice ust. Na czole i obok ust wszystko jest ok, natomiast pod oczami ciągle mam worki, jakby z płynem. Co może być przyczyną i kiedy to zejdzie? Co mogę zrobić w tej sytuacji? Zabieg robiłam w Niemczech u lekarza, mam opakowanie od preparatu, a więc nie chodzi o błąd ani uczulenie, ponieważ na pozostałej części twarzy jest wszystko ok. Będę wdzięczna za informację.

Porada lekarza medycyny estetycznej
Autor: Getty Images

Mezoterapia powiek jest bezpiecznym i stosowanym od lat zabiegiem medycyny estetycznej. Wykonana w odpowiedni sposób daje bardzo dobre i długotrwałe efekty. Niestety, ze względu na fakt, że skóra tej okolicy jest cienka i bardzo delikatna, a krążenie odprowadzające limfę i krew z tego obszaru u wielu pacjentów zaburzone, zdarza się, że po zastosowaniu preparatów zawierających kwas hialuronowy, dochodzi do powstawania obrzęków tej okolicy. Kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom hydroskopowym wiąże cząsteczki wody, zwiększając tym samym objętość wypełnienia.

Gdy ostrzykujemy nim inne okolice ciała, daje to świetne efekty w postaci wypełnienia zmarszczek. Niestety, nieodpowiednie zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu lub podanie nieodpowiedniego preparatu, może skutkować opuchlizną utrzymującą się przez wiele miesięcy.

Pomocy w takiej sytuacji należy szukać bądź u lekarza, który wykonywał zabieg, bądź u specjalisty, mającego doświadczenie w wykonywaniu zabiegów mezoterapii. Po obejrzeniu okolicy oka, lekarz może zaproponować odpowiedni masaż i/lub rozpuszczenie wstrzykniętego kwasu za pomocą specjalnego preparatu zawierającego enzym - hialuronidazę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Fabich-Krok

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging. Specjalizuje się w wykonywaniu mezoterapii igłowej, peelingów medycznych, zabiegów z użyciem rollera medycznego, a także zabiegów zapobiegających wypadaniu włosów, np. PRP Angel System – z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. http://www.dsinstytut.pl

Inne porady tego eksperta