Tłusta skóra w strefie T po kuracji Izotekiem [Porada eksperta]

2013-10-08 13:34

Z końcem maja zakończyłam 7-miesieczną kurację Izotekiem. Moja skóra wróciła do podobnego stanu (bardzo przetłuszcza się w strefie T, zrobiły mi się liczne zaskórniki i trochę podskórnych grudek), jednak trądzik jako taki nie powraca. Mam twarz wrażliwą i naczynkową, nawilżam ją codziennie po kilka razy kremem Physioogel. Oczyszczam 3 razy dziennie Bioderma Sensibio i żelem Physiogel oraz wodą, czasami używam olejku kokosowego jako maski. Czy mogłaby mi pani polecić jakiś peeling enzymatyczny lub maskę oczyszczającą, albo inny produkt, dzięki któremu pozbędę się zaskórników i dogłębnie oczyszczę skórę?

Porada lekarza medycyny estetycznej
Autor: Getty Images

Długotrwałe, doustne przyjmowanie preparatów izotretynoiny (w tym wypadku Izoteku) pozwala w większości przypadków na wyleczenie choroby skóry, jaką jest trądzik. Niestety, często zdarza się, że po zakończonym leczeniu powraca nadmierne wydzielanie sebum, skutkujące przetłuszczoną, błyszczącą się skórą. Dodatkowo, skóra po leczeniu staje się wrażliwa, skłonna do podrażnień.

W przypadku, gdy te dwa problemy występują jednocześnie, dobrze jest łączyć produkty kosmetyczne, pamiętając o ich systematycznym użyciu. Kosmetyki, których używa Pani na co dzień, są kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry delikatnej i wydaje się, że są przez Panią dobrze tolerowane. Problem stanowi tzw. strefa T, w której zadziałać należy produktami przeznaczonymi do skóry tłustej (dostępnymi w ofercie firm produkujących dermokosmetyki).

Proponuję na dzień stosować krem o lekkiej formule, mający właściwości matujące i wchłaniające nadmiar sebum. Na noc dobrze sprawdzą się kosmetyki oparte o alfa- i beta-hydroksykwasy, działające przeciwzapalnie i zapobiegające powstawaniu zaskórników. Dodatkowo 1-2 razy w tygodniu warto poddać skórę bardziej intensywnemu działaniu poprzez zastosowanie maseczek powodujących złuszczanie naskórka.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów łączących właściwości peelingu mechanicznego (zawartość drobinek ścierających) i peelingu chemicznego. Dodatkowo wiele z nich zawiera substancje regulujące pracę gruczołów łojowych. Tak pielęgnowana skóra będzie wygładzona, oczyszczona, z mniejszą tendencją do powstawania zaskórników i nadmiernego błyszczenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Fabich-Krok

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging. Specjalizuje się w wykonywaniu mezoterapii igłowej, peelingów medycznych, zabiegów z użyciem rollera medycznego, a także zabiegów zapobiegających wypadaniu włosów, np. PRP Angel System – z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. http://www.dsinstytut.pl

Inne porady tego eksperta