Pielęgnacja skóry trądzikowej w ciąży [Porada eksperta]

2013-11-04 21:13

Zaczęłam kurację Effaclarem Duo i Effaclarem K (pierwszy zawiera kwasy m.in. kwas salicylowy, a drugi pochodną retinoidow (Retinyl Linoleate). Jednak spóźnia mi się okres (już 14 dni). Jak tylko zauważyłam spóźnienie miesiączki - odstawiłam kremy. Wcześniej brałam antybiotyk, więc cykl mógł mi się troszkę przesunąć. Testy ciążowe (2 dni po spodziewanym terminie miesiączki i 9 dni były negatywne). Kochałam się z chłopakiem bez zabezpieczenia (na kilka dni przed okresem się nie zabezpieczamy), więc cykl mógł się przesunąć i mogę być w ciąży. Jednak moje pytanie dotyczy pielęgnacji twarzy, jeśli okaże się, że jestem w ciąży, czy maseczka z glinki firmy Dermaglin skład: Kaolin Clay, Aqua, Aloe Vera, Avena Sativa, Propylene Glycol, Diazolidynyl Urea, Methylparaben, Propylparaben. Nie zaszkodzi ona płodowi? Czy mogę jej używać do pielęgnacji twarzy 3 razy w tygodniu? Jak wyglądać ma pielęgnacja skóry w ciąży? Nie chcę zaszkodzić. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Porada lekarza medycyny estetycznej
Autor: Getty Images

Skóra każdej kobiety będącej w ciąży indywidualnie reaguje na zmiany hormonalne dokonujące się w jej organizmie. Zdarza się, że skóra, która do tej pory sprawiała wiele problemów (nadmierne wydzielanie sebum, zmiany trądzikowe) uspokaja się, a tą dotychczas mniej wymagającą uczulają stosowane wcześniej kosmetyki.

Jakie kosmetyki stosować w ciąży?

Najbezpieczniej jest zatem stosować produkty hipoalergiczne, bezzapachowe i koniecznie z zawartością wysokich filtrów chroniących skórę przed przebarwieniami, na powstawanie których jesteśmy w ciąży szczególnie narażone.

W codziennej pielęgnacji dobrze sprawdzą się kremy zawierające naturalne lipidy, np.nienasycone kwasy tłuszczowe, dostępne w wyciągu z wiesiołka i ogórecznika, oraz substancje nawilżające, takie jak gliceryna, czy allantoina (posiada dodatkowe właściwości łagodzące podrażnienia naskórka).

Bez obaw stosować można preparaty ze sprawdzonymi i przebadanymi ekstraktami roślinnymi o działaniu ujędrniającym skórę lub ściągającymi i przeciwzapalnymi. Informacje o tym, że dany produkt może być stosowany w ciąży znajdują się na etykiecie.

Niezwykle pomocne i rozsądne, zważywszy na Pani wcześniejsze problemy z cerą, będzie udanie się do dermatologa, który oceni aktualny stan skóry i dobierze bezpieczną i skuteczną pielęgnację.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Fabich-Krok

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging. Specjalizuje się w wykonywaniu mezoterapii igłowej, peelingów medycznych, zabiegów z użyciem rollera medycznego, a także zabiegów zapobiegających wypadaniu włosów, np. PRP Angel System – z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. http://www.dsinstytut.pl

Inne porady tego eksperta