Rozszerzone pory i dziury po ospie [Porada eksperta]

2014-09-01 20:22

Dzień dobry, chciałam zapytać, czy jest możliwość zwężenia porów w takim stopniu, aby wyglądały jak na samym początku? Jeśli chodzi o dziury po ospie, to widziałam program, w którym pokazywano, jak lekarz pobierał kawałek skóry za uchem, wkładał do dziury i zaklejał plastrem. Nie wiem, czy takie rzeczy robi się w Polsce. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Porada lekarza medycyny estetycznej
Autor: Getty Images

W celu zredukowania blizn po ospie należy udać się na konsultację do lekarza zajmującego się leczeniem tego typu zmian skórnych. Istnieją różne sposoby pozbycia się blizn zanikowych, od stosowania peelingów chemicznych przez wypełnianie ubytków kwasem hialuronowym po zabiegi laserowe. Każdy z zabiegów dobierany jest indywidualnie do pacjenta. Jeżeli chodzi o rozszerzone pory to w Pani wieku świetnie sprawdzą się zabiegi wykonywane przez kosmetologa takie jak mikrodermabrazja lub delikatniejsza abrazja wilgotna. Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja w domu: używanie produktów dokładnie oczyszczających skórę (najlepiej w formie żeli lub emulsji do mycia z wodą) delikatnych produktów złuszczających naskórek (w formie peelingów mechanicznych lub enzymatycznych) i odpowiednie nawilżanie skóry preparatami o konsystencji lekkiej emulsji.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Fabich-Krok

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging. Specjalizuje się w wykonywaniu mezoterapii igłowej, peelingów medycznych, zabiegów z użyciem rollera medycznego, a także zabiegów zapobiegających wypadaniu włosów, np. PRP Angel System – z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. http://www.dsinstytut.pl

Inne porady tego eksperta