CERA NACZYNKOWA - charakterystyka, kosmetyki i pielęgnacja
Można śmiało powiedzieć, że rozszerzające się i pękające naczynka są naszą narodową specjalnością. Być może to kwestia naszych genów i karnacji, ale my też nie jesteśmy bez winy. Na pewno wiadomo, że stan cery naczynkowej zdecydowanie pogarsza także nieodpowiednia pielęgnacja i dieta oraz upodobanie do nadmiernego opalania się.
Spis treści
- Jak rozpoznać cerę naczynkową?
- Charakterystyka cery naczynkowej
- Zamykanie naczynek u kosmetyczki - skuteczne zabiegi
- Czego muszą unikać posiadacze cery naczynkowej?
- Pielęgnacja cery naczynkowej
- Domowa pielęgnacja cery naczynkowej
- Makijaż dla cery naczynkowej
- Jaki masz typ cery? Sprawdź to!
Jak rozpoznać cerę naczynkową?
Czerwone plamki na skórze, „pajączki” w okolicach nosa i niespodziewanie pojawiający się rumień na policzku to właśnie oznaki, które świadczą o posiadaniu cery naczynkowej. Ten typ charakteryzuje się niezwykłą wrażliwością. Skóra jest bardzo cienka i szybko reaguje na zmieniające się czynniki zewnętrzne, a w szczególności pogodowe, takie jak wiatr, mróz, słońce, wilgotność. Często po wejściu do ogrzewanego pomieszczenia naczynka momentalnie „potwierdzają” swoją obecność i kolor czerwony przebija się nawet spod warstwy kryjącego podkładu. Dlatego najtrudniejszym czasem dla osób z cerą naczynkową jest zima.
Charakterystyka cery naczynkowej
Cera naczynkowa nie jest chorobą i nie nabywa się jej z wiekiem. Naczynka po prostu znajdują się tu o wiele płycej niż w przypadku cery normalnej. Dodatkowo naszym życiu mogą pojawiać się czynniki uwydatniające lub osłabiające je, jednak rumień jest przede wszystkim wynikiem genów oraz wzmożonej produkcji estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych rozluźniających mięśnie naczyń krwionośnych.
Ten stan pojawia się również podczas menstruacji, zaparć, skoków ciśnienia i zaburzeniach pracy wątroby. Naczynia naturalnie rozszerzają się pod wpływem skoków temperatur i emocji, a następnie wracają do pierwotnej formy. Jeśli są rozluźnione, nie obkurczają się ostatecznie. Efekt? Czerwona buzia. Na szczęście widoczność niechcianej czerwieni można zmniejszyć za pomocą odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów kosmetycznych. Cerę naczynkową warto leczyć nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych, aby nie doprowadzić do powstania trądziku różowatego.
Zamykanie naczynek u kosmetyczki - skuteczne zabiegi
- drenaż limfatyczny ręczny lub mechaniczny,
- ultradźwięki,
- jonoforeza,
- elektrokoagulacja,
- galwanizacja,
- zabiegi z wykorzystaniem lampy sollux,
- laserowe zamykanie naczynek,
- fototermoliza,
- zabiegi kojące.
Czego muszą unikać posiadacze cery naczynkowej?
- zmian temperatur,
- stresu,
- chlorowanej i twardej wody,
- słońca i solarium,
- gorącego powietrza (np. ze sprzętu do stylizacji włosów),
- nagłych zmian tętna,
- tabletek antykoncepcyjnych,
- gorących kąpieli,
- łaźni parowych,
- sauny,
- mrozu i wiatru,
- wilgoci,
- czerwonego wina,
- peelingów gruboziarnistych i kosmetyków złuszczających,
- kosmetyków wysuszających, zawierających w składzie alkohol,
- ostrych przypraw i owoców cytrusowych,
- gorących napojów (w tym kawy i herbaty).
Pielęgnacja cery naczynkowej
Demakijaż skóry naczynkowej wymaga użycia przeznaczonych specjalnie dla niej serii kosmetyków. Takich, które poprawią mikrokrążenie skóry, zmniejszą widoczne już zaczerwienienia i rozszerzone naczynka i obrzęki. Warto zwrócić uwagę, by dany kosmetyk nie zawierał parabenów, ponieważ dodatkowo podrażniają one skórę, powodują jej zaczerwienienie i pieczenie.
Poza tym skórę należy zabezpieczyć przed promieniowaniem UV i przez cały rok stosować lekkie filtry, a latem i zimą minimum SPF 20 w zależności od sytuacji. W mroźne i wietrzne dni trzeba pamiętać o tłustym kremie stanowiącym barierę dla czynników pogodowych. Kolejny krok to łagodzenie skóry na wszelkie sposoby. Przydatne są preparaty i składniki o działaniu kojącym, uspokajającym i nawilżającym.
Domowa pielęgnacja cery naczynkowej
Lniana maseczka
Mielone siemię lniane zalej wodą w proporcji 1:5 i zagotuj na konsystencję owsianki, a następnie ostudź. Dodaj łyżkę jogurtu i zmieszaj. Nałóż na 20 minut na twarz, a następnie zbierz wacikiem.
Zielona maseczka
Zmiksuj jedno kiwi, łyżkę soku z cytryny i łyżkę mąki ziemniaczanej. Nałóż na twarz na 15 minut i zmyj.
Biała maseczka
Zagnieć łyżkę tłustego twarogu z łyżką śmietany i nałóż na twarz. Zmyj po 20 minutach.
Słodka maseczka
Łyżkę śmietany zmieszaj z łyżką miodu i posmaruj twarz. Zmyj po 15 minutach.
Pomoc ziołowa
Zrób napar z rumianku, szałwii lub skrzypu i ostudź. Dodaj łyżkę witaminy A+E. Zmocz gazę lub waciki i nałóż na twarz. Trzymaj przez 20 minut.
Makijaż dla cery naczynkowej
Posiadaczkom cery naczynkowej zależy oczywiście na ukryciu rozszerzonych naczynek. Na dzień odpowiednie będą kremy z dodatkiem glinki lub zielonego barwnika kryjącego. Z kolei najlepszym sposobem na wieczór będzie użycie zielonej bazy pod makijaż, która po 20 minutach częściowo ukrywa zaczerwienienia (do kupienia w dobrych drogeriach i sklepach internetowych). Po nałożeniu bazy korzystamy z silnie kryjącego fluidu i optycznie pozbywamy się naczynek.
Obecnie firmy produkujące kosmetyki kolorowe mają w swojej ofercie całe serie podkładów i pudrów dla cery naczynkowej. Silne właściwości kryjące posiadają również kosmetyki do skóry z przebarwieniami.