Męska skóra twarzy - charakterystyka. Czym różni się cera męska od kobiecej?
Badania naukowe potwierdziły, że panowie są gruboskórni, a wszystkiego w skórze mają więcej, niż kobiety. Ale natura jest sprawiedliwa: choć skóra mężczyzn starzeje się wolniej od skóry kobiet, za to również ulega podrażnieniom i dużo częściej atakuje ją trądzik.
Spis treści
- Męska skóra - grubsza i mocniejsza
- Męska skóra - młodsza, ale bardziej tłusta
- Charakterystyka męskiej skóry
- Zasady pielęgnacji męskiej skóry
Choć pierwsze kremy przeznaczone tylko dla mężczyzn pojawiły się w sprzedaży dobrych kilkanaście lat temu, przez lata o cerze panów wiedziano znacznie mniej, niż o cerze kobiet. Ponieważ jednak stale rosło zapotrzebowanie na coraz skuteczniejsze i lepiej dopasowane męskie kosmetyki pielęgnacyjne, i ona stała się przedmiotem badań naukowych.
Męska skóra - grubsza i mocniejsza
To właśnie dzięki badaniom wiemy dziś, że męska cera ma podobną budowę, ale naskórek jest zdecydowanie – bo aż o 25 proc – grubszy i mocniejszy od kobiecego, a jest tak dlatego, że w warstwie rogowej znajduje się więcej zrogowaciałych komórek. To im męska skóra zawdzięcza szorstkość w dotyku i większą odporność na zranienia. Grubsza jest również skóra właściwa, w której znajduje się mniej włókien sprężystych, niż u kobiet, za co mają one ciaśniejszy splot – z tego powodu zmarszczki wywołane procesem starzenia się skóry u panów pojawiają się nieco później, niż u pań.
Panowie mogą się dłużej cieszyć gładszą cerą również dlatego, że brodawki skóry właściwej są u nich większe, dzięki czemu mikrokrążenie krwi jest lepsze, a skóra lepiej dotleniona i odżywiona. Na męskiej twarzy wcześniej za to widać zmarszczki mimiczne, w dodatku są one głębsze – dzieje się tak za sprawą aktywności mięśni przywłośnych, których panowie mają aż piętnaście razy więcej, niż kobiety.
Męska skóra - młodsza, ale bardziej tłusta
To jednak nie jedyne różnice między skórą męską, a kobiecą. Panowie mają na twarzy aż 15 razy więcej mieszków włosowych, niż kobiety, a więc i więcej włosów (ich wzrost stymuluje męski hormon testosteron), większe jest u nich również zagęszczenie naczynek krwionośnych. Gruczoły łojowe, odpowiedzialne za produkcję sebum, również są liczniejsze, a w dodatku większe i bardziej aktywne. Plusem tego stanu rzeczy jest obfitsza powłoka hydrolipidowa skóry, skuteczniej chroniąca przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Minusem – większa skłonność do zmian trądzikowych w okresie dojrzewania, kiedy silny wpływ na skórę mają męskie hormony płciowe - androgeny. Jest jeszcze coś, czego panie zazdroszczą panom: ze względu na większą aktywność melanocytów ich cera łatwiej się opala, a przy tym nie mają oni zwykle skłonności do przebarwień.
Charakterystyka męskiej skóry
Męska skóra w pigułce:
- gruby naskórek (ok. trzydziestu warstw,
- ciemniejsza (od kobiet) karnacja,
- skóra mocno się przetłuszcza i ma skłonność do zmian trądzikowych,
- jedna trzecia powierzchni skóry twarzy pokryta pokryta się zarostem,
- skóra męska ma więcej kolagenu, elastyny, dlatego starzeje się stosunkowo późno,
- męskiej skóry nie dotyka cellulit.
Zasady pielęgnacji męskiej skóry
Choć męska skóra jest zdecydowanie mocniejsza, niż kobieca, mitem jest, że zniesie wszystko. Cerze panów szkodzi codzienne golenie, słońce, dym z papierosów czy zarwane noce. By utrzymać ją w dobrej formie konieczna jest codzienna pielęgnacja i stosowanie kosmetyków, których właściwości są odpowiednie dla potrzeb męskiej skóry.
- Podczas porannej toalety twarz można myć wodą, ale lepiej sprawdzi się płyn micelarny bądź mleczko nawilżające (bo nie będzie ono przesuszać naskórka, który u panów ma skłonności do nadmiernego rogowacenia, a więc i łuszczenia się).
- Kosmetyki stosowane do golenia i po goleniu nie mogą zawierać alkoholu ani mydła, bo te składniki mogą podrażniać skórę i zmienić jej odczyn pH. W żelu lub piance powinny znajdować się składniki zmiękczające skórę i nawilżające ją, jak choćby glicerol. Po goleniu obowiązkowo należy nałożyć emulsję albo płyn kojący podrażnienia (np. z alantoiną albo z wyciągiem z nagietka).
- Dopełnieniem porannej pielęgnacji będzie lekki krem lub żel nawilżający, obowiązkowo z filtrem UV o faktorze minimum SPF 15.
- Całodzienne zanieczyszczenia najłatwiej zmyć z twarzy za pomocą mleczka nawilżającego. Przed pójściem spać warto nałożyć krem – najlepiej taki, który lekko złuszczy komórki warstwy rogowej naskórka i delikatnie obkurczy pory (takie działanie mają np. kremy z retinoidami). Uzupełnieniem wieczornej pielęgnacji może być przeciwzmarszczkowy krem lub żel do pielęgnacji skóry wokół oczu, który rozjaśni cienie i zmniejszy „worki” na dolnych powiekach – tak działają preparaty zawierające kofeinę, arnikę i witaminę C.