Typy cery - jak rozpoznać i pielęgnować cerę tłustą, suchą, mieszaną?

2015-09-22 14:30

Typ skóry to genetycznie uwarunkowany podstawowy stan skóry. Prawidłowe jego rozpoznanie pozwoli nam na dobranie odpowiedniej pielęgnacji. Jakie są typy skóry? Jak je rozpoznać i jak pielęgnować?

Typy cery - jak rozpoznać i pielęgnować cerę tłustą, suchą, mieszaną?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak rozpoznać typy cery? Charakterystyka cery tłustej, suchej, mieszanej, wrażliwej i normalnej.

Spis treści

 1. Jak określić typ cery?
 2. Jakie są typy cery?
 3. Cera mieszana
 4. Cera wrażliwa
 5. Cera tłusta
 6. Cera sucha
 7. Cera normalna
 8. Pielęgnacja określonych typów cery
 9. Jaki masz typ cery? Sprawdź to!

Rozróżniamy kilka podstawowych typów cery: cerę normalną, suchą, tłustą, mieszaną i wrażliwą, a także oczywiście ich kombinacje. Typ cery uwarunkowany jest genetycznie, natomiast na jej stan mają wpływ również czynniki zewnętrzne. Czynniki zewnętrzne oddziałują na skórę na tyle silnie, że zdarza się, że w ciągu życia całkowicie zmienia ona swój stan. Cerę oceniamy na podstawie dwóch zmiennych – poziomu tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe i wody wydzielanej przez gruczoły potowe.

Jak określić typ cery?

Określenie typu skóry, cery to podstawa wyboru odpowiednich kosmetyków i rodzaju pielęgnacji. Jak rozpoznać, do jakiego typu należy nasza skóra? Przede wszystkim możemy spróbować ocenić to sami. W tym celu powinniśmy obserwować skórę – jak zachowuje się po zastosowaniu wody z mydłem, po użyciu tłustego kremu, przed wieczornym demakijażem i po zastosowaniu mleczka kosmetycznego. Ważne jest również, jak skóra reaguje na zmiany atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr, suche powietrze. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie sami określić typu naszej cery, możemy zgłosić się do lekarza lub kosmetyczki, którzy na podstawie wywiadu, analizy wizualnej i dotykowej, pomogą nam znaleźć odpowiedź.

Jakie są typy cery?

Rozróżniamy kilka podstawowych typów skóry:

Cera mieszana

Skóra mieszana ma cechy zarówno skóry suchej jak i tłustej. Skóra sucha występuje zazwyczaj na policzkach i skroniach, a skóra tłusta w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie.

Jak rozpoznać cerę mieszaną? Zachowanie się skóry w poszczególnych partiach twarzy jest charakterystyczne dla występujących tam typów cery, dlatego twarz należy podzielić na odpowiednie rejony - odpowiadające konkretnym typom cery i dostosowanej do nich pielęgnacji.

Cera wrażliwa

Skóra wrażliwa reaguje nawet na niewielkie bodźce chemiczne lub fizyczne. Charakterystyczne reakcje to uczucie ciepła, swędzenie, zaczerwienienie, napięcie. Przyczyną podwyższonej wrażliwości mogą być czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, jak np. stres, nieprawidłowa pielęgnacja czy choroby.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą? Przy typowych czynnościach pielęgnacyjnych skóra wrażliwa reaguje uczuciem dyskomfortu; skóra często jest zaczerwieniona, podrażniona.

Cera tłusta

Skóra tłusta to skóra z nadmierną produkcją sebum, czyli łojotokiem. Tłusta skóra charakteryzuje się połyskiem i świeceniem, a także obecnością rozszerzonych, widocznych porów. Tłusta cera jest grubsza, przez co naczynia krwionośne często są niewidoczne. Ma również skłonność do zatykania porów (zaskórniki) i różnych form trądziku.

Jak rozpoznać cerę tłustą? Błyszczy się zarówno po umyciu wodą z mydłem, jak i po demakijażu mleczkiem; tłusty krem powoduje uczucie dyskomfortu; zmiany warunków atmosferycznych nie mają na nią większego wpływu, jedynie nadmierna ekspozycja na słońce może skutkować wzmożonym łojotokiem, a co za tym idzie – większą ilością wyprysków.

Cera sucha

Skóra sucha to taka, która produkuje mniej sebum niż normalna. Jest jasna, matowa, łuszczy się i brakuje jej połysku. Pory są zazwyczaj małe, a zaskórniki występują bardzo rzadko. Skóra sucha bardzo szybko się starzeje. Suchość skóry może być wrodzona albo nabyta (np. w skutek złej pielęgnacji).

Jak rozpoznać cerę suchą? Po umyciu wodą z mydłem, skóra jest ściągnięta; po całym dniu jest sucha i łuszczy się; po zastosowaniu mleczka pozostaje gładka tylko przez chwilę; tłusty krem sprawia, że staje się odpowiednio nawilżona; źle reaguje na zmiany atmosferyczne – mróz, słońce, wiatr sprawiają, że szybko traci wodę, co objawia się pieczeniem, łuszczeniem i zaczerwienieniem.

Cera normalna

Skóra normalna to skóra pozostająca w zdrowej kondycji – jest gładka, miękka, elastyczna i dobrze ukrwiona. Charakteryzuje się również brakiem zmarszczek i niedoskonałości, a także małymi porami. Jest odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Występuje właściwie tylko u dzieci przed okresem dojrzewania. W miarę starzenia skóra normalna staje się coraz bardziej sucha.

Jak rozpoznać cerę normalną? Po zastosowaniu wody z mydłem nie jest ściągnięta ani zaczerwieniona; demakijaż nie powoduje żadnych negatywnych odczuć; tłusty krem jest dobrze tolerowany, a zmiany atmosferyczne nie powodują niepożądanych reakcji.

Pielęgnacja określonych typów cery

Pielęgnacja skóry powinna być uzależniona od jej typu. Dlatego więc, jeśli uda nam się go określić, musimy wybrać takie produkty, które do niego pasują.

 • Cera normalna – celem pielęgnacji powinno być zachowanie idealnego stanu skóry. Sprawdzą się mydła przetłuszczone, klasyczne mydła dla dzieci. Warto przez cały rok stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi i kremy nawilżające.
 • Cera sucha – kosmetyki dla cery suchej powinny nie tylko dostarczać jej wilgoci, ale i ją zatrzymywać. Dobrze sprawdzą się kosmetyki bogate w ceramidy, witaminy, kwas hialuronowy. Nie myjemy skóry wodą z mydłem, nie wystawiamy nadmiernie na słońce, nie stosujemy peelingów ziarnistych.
 • Cera tłusta – podstawą pielęgnacji jest oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Nie powinniśmy agresywnie odtłuszczać skóry – kosmetyki na bazie alkoholu podrażniają skórę i przyspieszają wytwarzanie łoju w skórze, skórę tłustą powinno się oczyszczać preparatami o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym. Pielęgnacja tłustej cery powinna bazować na kremach, które zawierają składniki mineralne, takie jak kaolin, talk, skrobia, pochodne cynku i miedzi; wybierajmy kosmetyki oil free, czyli pozbawione tłustych składników; raz na tydzień stosujmy peeling.
 • Cera mieszana – trudna w pielęgnacji, bo łączy problemy różnych typów skóry. Celem pielęgnacji jest utrzymanie odpowiedniego poziomu lipidów w strefie suchej i przeciwdziałanie błyszczeniu się strefy T; do mycia najlepsze będą kosmetyki do skóry wrażliwej. Przydadzą nam się dwa kremy – lekki, nawilżający do skroni i policzków i redukujący wydzielanie sebum w tłustych częściach twarzy.
 • Cera wrażliwa – pielęgnujemy ją podobnie jak skórę suchą. Sprawdzą się kosmetyki zawierające wodę termalną. Ze względu na nadmierną reaktywność skóry wrażliwej, im kosmetyk ma mniej składników, tym lepiej. Ważna jest silna ochrona przeciwsłoneczna, przy cerze wrażliwej zrezygnujmy z peelingów.

  Zobacz: Zabiegi dla tłustej skóry