Jak opalać się w SOLARIUM, by sobie nie zaszkodzić?

2015-07-11 22:00

Często zaglądasz do solarium, by nadać skórze ładniejszy odcień i trochę się rozgrzać? Lekarze nie polecają korzystania tej formy opalania. Jeśli nie potrafisz całkowicie zrezygnować z takiego opalania, przynajmniej rób to mądrze. Dowiedz się, jak skutecznie i bezpiecznie opalać się na solarium.

Jak opalać się w SOLARIUM, by sobie nie zaszkodzić
Autor: Thinkstockphotos.com Jak opalać się w solarium? Długie i częste opalanie grozi uszkodzeniem skóry. Sprawdź bezpieczne zasady opalania w solarium.

Spis treści

  1. Zasady mądrego opalania w solarium
  2. Skonsultuj się z lekarzem
  3. Sprawdź jakość łóżka opalającego
  4. Dostosuj opalanie do fototypu skóry
  5. Jak rozpoznać czerniaka?
  6. Nie przekraczaj bezpiecznego czasu opalania
  7. Chroń oczy i brodawki piersiowe
  8. Nawilżaj ciało od zewnątrz i od środka
  9. Przeciwwskazania do korzystania z solarium:

Jeszcze niedawno sądzono, że lampy opalające są nieszkodliwe, ponieważ emitują głównie długie promienie UVA. Uważano, że problemy ze skórą, np. zaczerwienienia, poparzenia czy nowotwory, są skutkiem promieni UVB, które w solarium występują w minimalnej ilości. Z czasem okazało się, że UVA są bardziej niebezpieczne. Docierają bowiem do głębszych warstw skóry, niszczą włókna kolagenowe i elastynę, przyspieszają powstawanie wolnych rodników, a w konsekwencji mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów.

Zobacz: Na czym polega opalanie natryskowe?

Gdyby jednak łóżka opalające miały same wady, nie byłyby tak popularne. Zwolennicy solarium podkreślają, że opalanie poprawia nastrój, wygląd. Światło lamp ułatwia wytwarzanie witaminy D3 w organizmie. Pomaga również w stanach depresyjnych, zwłaszcza wywołanych sezonowym brakiem słońca.

    Zdaniem eksperta
    Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

    Czy solarium jest bezpieczne?

    Mam 15 lat i chciałabym pójść do solarium na 5 min. Jednak trochę się boję, bo słyszałam, że to źle wpływa na skórę. Czy dwie wizyty na solarium mi zaszkodzą?

    Elżbieta Szymańska: Solarium nie jest korzystne dla skóry. Emitowane przez lampy w solarium promieniowanie ultrafioletowe powoduje przesuszenie skóry, może sprzyjać powstawaniu przebarwień, rozszerzonych naczynek, starzeniu się skóry oraz nowotworów skóry. Oczywiście dwie wizyty bardzo krótko trwające (do 5 min.) nie będą miały takiego działania, jednakże lepiej nie wyrabiać sobie nawyku opalania skóry.

    Zasady mądrego opalania w solarium

    Skonsultuj się z lekarzem

    Nawet jeśli uważasz, że jesteś zdrowa. Może się bowiem okazać, że kosmetyki, które stosujesz na co dzień, lub tabletki, które zażywasz (np. antykoncepcyjne), są przeciwwskazaniem do korzystania z solarium. Lekarz poinformuje cię o zagrożeniach związanych z opalaniem i sposobach zminimalizowania ryzyka. Pamiętaj również, że wszystkie ciemne i duże pieprzyki oraz brodawki są przeciwwskazaniem do korzystania z solarium. Lepiej wcześniej skonsultować zmiany skórne z dermatologiem.

    Sprawdź jakość łóżka opalającego

    Najlepiej korzystać z solariów, w których pracują łóżka takich firm, jak Ergoline, Philips, Golf. Są one objęte gwarancją producenta, który dba o przeglądy tych urządzeń, wymianę lamp itp. Przed opalaniem dowiedz się, czy łóżko jest umyte i zdezynfekowane, czy wentylacja jest sprawna oraz czy można wyłączyć lampy opalające twarz. To ważne, bo skóra twarzy jest bardzo delikatna i najlepiej byłoby ograniczyć jej opalanie lub w ogóle z niego zrezygnować. Sprawdź też, jaki jest czas eksploatacji lamp. Na twoją prośbę obsługa powinna pokazać licznik, na którym można go odczytać. Pamiętaj, że przez pierwsze 80 godzin świetlówki działają zbyt mocno i należy skrócić opalanie. Jeśli zaś pracują dłużej niż 800 godzin, zrezygnuj z łóżka w ogóle. Lampy są za stare i ich zdolności opalające są niewielkie. Jeśli w solarium pracuje łóżko turbo, trzeba opalać się 2 razy krócej niż na zwykłym.

    Dostosuj opalanie do fototypu skóry

    Jeśli masz bardzo jasną cerę, piegi, włosy blond lub rude oraz bardzo jasne brodawki piersiowe, zrezygnuj z opalania. Przy skórze jasnej, czasem piegowatej, z włosami blond, kasztanowymi i jasnymi brodawkami możesz fundować sobie jedynie krótkie seanse. Początkowo po 5 minut, a gdy skóra nieco się przyzwyczai - do 10 minut. Jeżeli masz cerę śniadą, włosy kasztanowe lub czarne i ciemne brodawki, opalaj się maksymalnie przez 20 minut (początkowe seanse nie mogą być dłuższe niż 10 minut).

    Jak rozpoznać czerniaka?

    Jak rozpoznać czerniaka?
    Ważne

    Mało kto wie, że od korzystania z solarium można się uzależnić. Nałóg taki nazywa się tanoreksją (od ang. tan, czyli opalać się). Uzależnienie wiąże się z przekonaniem, że tylko opalona skóra jest zdrowa i ładna. Cera tanorektyka jest ok. 10 lat starsza, niż wynika z metryki, a opalenizna ciemna i szara. Tanoreksja to objaw problemów psychicznych i wymaga pomocy psychologa.

    Zobacz: Tanoreksja - uzależnienie od opalania

    Nie przekraczaj bezpiecznego czasu opalania

    Rocznie to około 10 godzin. Liczy się nie tylko opalanie w solarium, ale i na słońcu. Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z łóżek opalających, powtarzaj seanse co 2 - 3 dni, nie dłużej niż przez 10 dni. W żadnym razie nie opalaj się codziennie. Potem korzystaj z solarium raz w tygodniu. Pamiętaj też, by nie łączyć opalania naturalnego ze sztucznym, bo to znacznie przyspiesza proces fotostarzenia. Co dwa, trzy miesiące przerwij korzystanie z łóżka na cztery tygodnie.

    Chroń oczy i brodawki piersiowe

    Przed opalaniem załóż okulary ochronne, ponieważ naświetlanie szkodzi oczom. Przykryj brodawki piersiowe płatkami do demakijażu, chusteczkami lub ligniną. Pamiętaj, by przed opalaniem zmyć makijaż, zdjąć zegarek i biżuterię. Weź też prysznic, gdyż dezodoranty lub perfumy, którymi spryskujesz ciało, mogą spowodować uczulenie, podrażnienia lub trwałe przebarwienia. Posmaruj usta sztyftem ochronnym z filtrami SPF.

    Nawilżaj ciało od zewnątrz i od środka

    Podczas opalania intensywnie się pocisz. Dlatego po seansie wypij co najmniej litr wody mineralnej, która wyrówna poziom elektrolitów w organizmie. Posmaruj też ciało nawilżającym balsamem, zawierającym składniki zwalczające wolne rodniki (np. witaminę E, C), algi, ceramidy. Korzystaj z kosmetyków renomowanych firm, bo tylko takie skutecznie wesprą naturalne mechanizmy obronne naskórka.

    To ci się przyda

    Wybierając salon kosmetyczny, w którym znajduje się łóżko opalające, weź pod uwagę kilka kryteriów. Zanim skorzystasz z solarium upewnij się czy:

    • w salonie znajduje się oddzielne pomieszczenie na łóżko opalające. Powinnaś mieć możliwość zamknięcia drzwi i rozebrania się w intymnej atmosferze.
    • w pokoju solarium powinny znajdować się środki higieniczne, których użyjesz przed lub po opalaniu. Zwróć uwagę, czy obsługa salonu wyposażyła pokój w: balsam po opalaniu, ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, mleczko do demakijażu, płatki kosmetyczne.
    • do opalania w solarium potrzebować będziesz ochronnych okularów, powinny znajdować się w zasięgu ręki.
    • w pomieszczeniu solarium powinno znajdować się okno lub sprawna wentylacja. W takim pokoju musi być doskonała cyrkulacja powietrza na wypadek, gdyby zrobiło ci się słabo.

    Przeciwwskazania do korzystania z solarium:

    • ciąża lub okres do 2 miesięcy po porodzie;
    • uczelnie na słońce;
    • choroby serca, tarczycy, nerek, bielactwo, nadciśnienie, epilepsja, łuszczyca, opryszczka, trądzik różowaty, cukrzyca;
    • świeże rany na skórze ub blizny (np. po niedawnej operacji);
    • skłonność do rozszerzania się i pękania naczynek krwionośnych;
    • zażywanie leki lub preparatów światłouczulającyvh, np. antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, moczopędnych, nasercowych, antybiotyków, z wyciągiem z dziurawca;
    • niedawna depilacji, zamykanie naczynek lub złuszczanie naskórka;
    • stosowanie kosmetyków z retinolem, kwasami AHA.

    miesięcznik "Zdrowie"