Skóra mieszana. Jak rozpoznać mieszaną cerę i jak ją pielęgnować?
Zmiksowana, czyli jaka? Cera mieszana to dwa problemy w jednym, bo część twarzy trzeba pielęgnować tak, jak cerę tłustą, a część – w zupełnie inny sposób. Jak dbać o skórę mieszaną?
Spis treści
- Jak rozpoznać cerę mieszaną?
- Jak pielęgnować cerę mieszaną?
- Błędy w pielęgnacji cery mieszanej
- Jaki masz typ cery? Sprawdź to!
Najprościej mówiąc, cera mieszana to połączenie cery suchej i cery tłustej. By jednak nie było za łatwo, każdy z tych typów występuje na różnych partiach twarzy. Tłusta jej część to tak zwana strefa T, czyli czoło, nos i broda. Sucha – to zazwyczaj policzki i skronie, choć może się też zdarzyć, że przesuszona będzie część brody i policzków. To połączenie, składające się na cerę mieszaną, zazwyczaj jest problemem kobiet po dwudziestce, które w młodości miały cerę tłustą. Ale może też do niej dojść na skutek zakłócenia równowagi wodno-lipidowej na jej powierzchni, co bywa następstwem niewłaściwej pielęgnacji cery.
Jak rozpoznać cerę mieszaną?
Skóra mieszana nie jest łatwa w pielęgnacji. Wymaga ostrożności, gdyż poszczególne partie twarzy muszą być traktowane w odmienny sposób. Środkowa jej część – czyli strefa T – jest grubsza, pokryta wyczuwalną warstewką łoju, ma skłonność do zaskórników i ropnych zmian. Ale jest też odporniejsza na działanie wody, silniejsze kosmetyki czy zabiegi. Strefy boczne są natomiast pozbawione warstewki ochronnej, przez co po myciu wodą będą się napinać i ściągać, łatwiej też ulegają podrażnieniom.
Jak pielęgnować cerę mieszaną?
W pielęgnacji tego typu cery warto kierować się dwiema naczelnymi zasadami. Po pierwsze – trzeba normalizować te partie twarzy, które nadmiernie się przetłuszczają. Po drugie – nawilżać, regenerować i chronić miejsca suche, pozbawione warstwy ochronnej.
To, które miejsca są przesuszone najłatwiej poznać po umyciu skóry wodą – będą się one nadmiernie ściągać, mogą się też łuszczyć. Do codziennej pielęgnacji najlepiej wybierać kosmetyki dedykowane cerze mieszanej, bo dzięki temu nie trzeba osobno pielęgnować partii tłustych i suchych.
Dobrym wyborem są kosmetyki regulujące i normalizujące wydzielanie sebum, które matowią strefę T i zwalczają trądzik - takie działanie mają m. in. kremy z retinolem - a jednocześnie zmniejszają przesuszenie suchych partii twarzy, regulując produkcję sebum w tych rejonach.
Zobacz: Jak nie dbać o skórę? Najczęstsze błędy w pielęgnacji
I strefa sucha, i tłusta potrzebują nawilżenia, dlatego krem na dzień powinien być lekki, beztłuszczowy i mieć działanie nawilżające. Tylko jeśli różnica między poszczególnymi strefami twarzy jest bardzo wyraźna – to znaczy, w środkowej części łojotok jest nasilony, a boczne partie są mocno przesuszone – wskazane jest stosowanie innych kosmetyków do cery tłustej, a innych do cery suchej. Łuszczenie i nadmierne przesuszenie można zmniejszyć za pomocą preparatów emoliencyjnych, odbudowujących warstwę lipidową skóry. Ważnym elementem pielęgnacji są peelingi – mając cerę mieszaną najlepiej stosować peelingi enzymatyczne, ale można też złuszczać tylko tłuste partie twarzy, stosując peeling drobnoziarnisty. Uzupełnieniem pielęgnacji jest maseczka nawilżająca, normalizująca wydzielanie łoju, którą warto nakładać po peelingu. W ciągu dnia błyszczący nos można zmatowić bibułkami matującymi do cery tłustej.
Peeling do twarzy z mleka w proszku
Składniki:
- 3 łyżki mleka w proszku (odtłuszczonego),
- 1 łyżka miodu.
Sposób przygotowania: wymieszaj ze sobą składniki i gotową mieszankę nałóż na twarz. Zanim nałożysz peeling, zmocz twarz letnią wodą. Następnie nałóż mieszankę i masuj twarz delikatnie okrężnymi ruchami przez kilka minut. Zmyj twarz dokładnie letnią wodą.
- Pamiętaj! Zarówno miód, jak i mleko w proszku mogą uczulać. Zanim zrobisz peeling, wykonaj próbę uczuleniową na kawałku skóry.
Błędy w pielęgnacji cery mieszanej
Ten typ cery wymaga po pierwsze dobrego rozpoznania, a po drugie – wyjątkowej staranności podczas pielęgnacji. Jak każdy inny rodzaj skóry, z trudem wybacza pielęgnacyjne błędy. Najczęstsze z nich to:
- Niedokładne nakładanie kosmetyków. Jeśli ze względu na swój stan skóra wymaga stosowania dwóch różnych typów kosmetyków (do cery tłustej i suchej), należy je wklepywać dokładnie tam, gdzie powinny być nałożone – w przeciwnym wypadku pogorszą stan skóry, zamiast go poprawić.
- Stosowanie kosmetyków tylko dla cery tłustej. Nadmiernie wysusza to suche partie twarzy, przez co skóra w tych miejscach może zacząć się łuszczyć.
- Zbyt silne odtłuszczanie strefy T. Nadmiar kosmetyków wysuszających sprawia, że skóra zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, i jeszcze bardziej się świeci.
- Używanie toników z alkoholem – zaburza to równowagę lipidową skóry.
- Mycie twarzy wodą i mydłem. Przetłuszczające się partie twarzy jakoś zniosą ten zabieg, ale partie suche zareagują nadmiernym ściągnięciem i łuszczeniem się.