Skóra alergiczna - charakterystyka. Jak pielęgnować alergiczną cerę?

2019-03-18 9:32

Cera alergiczna źle toleruje większość kosmetyków, twardą wodę, a nawet określone składniki codziennego menu. Czym charakteryzuje się cera alergiczna i jak ją pielęgnować?

Skóra alergiczna - charakterystyka. Jak pielęgnować alergiczną cerę?
Autor: Thinkstockphotos.com Alergia na skórze pojawia się głównie z powodu nieprawidłowej pielęgnacji. Wyeliminuj kolorowe kosmetyki , agresywne preparaty do oczyszczania i obserwuj reakcje cery.

Spis treści

  1. Jak odróżnić skórę alergiczną od wrażliwej i naczynkowej?
  2. Co szkodzi cerze alergicznej?
  3. Jak dbać o cerę alergiczną?
  4. Jaki masz typ cery? Sprawdź to!

Skóra może stać się alergiczna w każdym wieku – zapisaną w genach skłonność do alergii mogą bowiem wyzwolić różne czynniki. Niektórzy mają ją od dzieciństwa, bywa jednak, że w alergiczną zmienia się cera dotąd wrażliwa, ale też i skóra, która przez lata nie sprawiała najmniejszych problemów.

Jak odróżnić skórę alergiczną od wrażliwej i naczynkowej?

Skóra alergiczna często mylona jest ze cerą wrażliwą, bo reakcje skóry na to, co jej się nie podoba, są niemal identyczne: w obu przypadkach jest to uczucie pieczenia, a nawet palenia, rumień i świąd, niekiedy wysypka - pokrzywka. Podobna jest również budowa: oba jej rodzaje są płytko unaczynione, co ujawnia się pod postacią prześwitujących przez skórę drobnych naczynek krwionośnych. Wreszcie, od zdrowej skóry odróżnia je to, że mają uszkodzoną barierę lipidową naskórka, często też jego warstwę rogową. Inny jest jednak mechanizm powstawania zmian.

W przypadku skóry alergicznej przykre odczucia – jak świąd, pieczenie czy rumień – powodują alergeny, które przenikają przez uszkodzoną barierę skórno-naskórkową, powodując reakcję zapalną i pobudzenie zakończeń nerwowych przez tzw. mediatory stanu zapalnego. Samodzielne rozróżnienie tego, czy mamy do czynienia ze skórą wrażliwą, czy alergiczną, wcale nie jest proste. Próbując to ustalić, warto obserwować przede wszystkim czas pojawienia się zmian.

  1. W przypadku wrażliwości zmiany na skórze ujawniają się niemal natychmiast po zetknięciu z czynnikiem drażniącym (którym może być nawet zbyt twarda woda).
  2. W przypadku cery alergicznej zmiany skórne wystąpią po kilku, a nawet kilkunastu godzinach lub nawet dniach od momentu kontaktu z alergenem.
  3. W przypadku cery naczynkowej zmiany skórne pojawiają się nie na skutek działania czynników zewnętrznych - mrozu, słońca, wiatru, w sytuacjach przejścia z mroźnej temperatury do ogrzewanego wnętrza - staje się wtedy zaczerwieniona. Osoby ze skórą naczynkową mają naczynka umiejscowione bardziej płytko niż właścicielki i właściciele pozostałych typów skóry. Cera naczynkowa to nie choroba, rumień powstaje na skutek predyspozycji genetycznych, na jego pojawienie się ma również wpływ moment cyklu - gdy produkcja estrogenów jest większa, wzrasta również prawdopodobieństwo pojawienia się rumienia - z tego też powodu kobiety częściej niż mężczyźni mają cerę naczynkową.

Pierwszy kontakt z alergenem uruchamia bowiem w organizmie reakcję alergiczną, która ujawnia się jednak dopiero po powtórnym kontakcie z tą samą substancją. Dlatego, jeśli po raz pierwszy użyjesz nowego kosmetyku i poczujesz, że skóra go nie lubi, prawdopodobnie jest ona tylko wrażliwa. Jeśli jednak niepożądana reakcja wystąpi dopiero po kolejnym zastosowaniu danego preparatu, prawdopodobnie masz cerę alergiczną.

Zobacz: Czym charakteryzuje się skóra atopowa?

Charakterystycznym objawem atopii są również reakcje odległe: po nałożeniu kosmetyku na twarz pokrzywka lub obrzęk mogą pojawić się na rękach, brzuchu lub dekolcie. Zmiany na skórze alergicznej rzadko też znikają same: by ustąpiły, zwykle trzeba zastosować leki antyhistaminowe lub wapno. Na własną rękę lepiej nie stawiać diagnozy: rozpoznania powinien dokonać lekarz dermatolog, który pod uwagę weźmie różne kryteria - czas rozwoju zmian alergicznych na skórze, ich umiejscowienie i rozmiar.

Warto wiedzieć

Czy cera alergiczna jest też wrażliwa?

Cera alergiczna (atopowa) zawsze jest wrażliwa. Cera wrażliwa natomiast wcale nie musi być alergiczna. Wrażliwość jako taka jest cechą nabytą (pojawia się np. na skutek długotrwałej niewłaściwej pielęgnacji), natomiast skłonność do alergii uwarunkowana jest genetycznie.

Co szkodzi cerze alergicznej?

Ten typ skóry jest bardzo wymagający i mało tolerancyjny. Świąd, pieczenie, czy nasilenie już istniejących zmian wywołują przede wszystkim alergeny, występujące w kosmetykach. Najczęściej uczula lanolina, glikol propylenowy, pigmenty znajdujące się w kosmetykach kolorowych, konserwanty oraz kompozycje zapachowe. Ale skórze alergicznej szkodzi też stres, zanieczyszczenie powietrza, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy nawet stosowanie zbyt wielu kosmetyków.

Cerze alergicznej często towarzyszy alergia pokarmowa – można to podejrzewać, jeśli zmiany na skórze pojawiają się po zjedzeniu jakiegoś produktu. Wtedy niezbędna jest wizyta u alergologa i wykonanie testów, które ustalą alergen. Wyeliminowanie z diety niekorzystnych produktów pomoże poprawić stan skóry.

Jak dbać o cerę alergiczną?

Zasady pielęgnacji cery alergicznej są podobne, co cery wrażliwej: należy starannie dobierać kosmetyki i unikać twardej, chlorowanej wody.

    Kosmetyki muszą być hipoalergiczne, bezzapachowe, przeznaczone do skóry atopowej. Ważne, by miały odczyn pH 5,5, chroniły skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, odbudowywały barierę lipidową, działały przeciwzapalnie, łagodziły podrażnienia i regenerowały warstwę rogową naskórka.

      Wszystkie preparaty muszą pochodzić z tej samej linii pielęgnacyjnej – stosowanie różnych może powodować uczulenie.

        Do oczyszczania twarzy można używać mleczek do skóry atopowej, dermatologicznych kostek myjących, nie wolno natomiast stosować mydła ani kosmetyków o działaniu złuszczającym. Ukojenie z kolei mogą przynieść skórze delikatne płyny micelarne, o bezzapachowej formule i bez dodatku alkoholu, które za pomocą mechanizmów biologicznych wyeliminują zaczerwienienia i dodatkowo - będą zapobiegać ich nawrotom.