Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy. "Laser" i elektrokoagulacja usuną popękane naczynka

2015-08-26 14:47

Usuwanie rozszerzonych naczynek na twarzy jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej, ponieważ coraz więcej osób zmaga się z tzw. pajączkami i nawracającym rumieniem. Jeśli nieestetyczna siatka rozszerzonych naczynek na twarzy stale się powiększa, a pieczenie skóry jest coraz bardziej intensywne, oznacza to, że należy skorzystać z serii zabiegów zamykania rozszerzonych naczynek na twarzy.

Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy. Laser i elektrokoagulacja usuną popękane naczynka
Autor: Thinkstockphotos.com Jakie są skuteczne metody zamykania rozszerzonych naczynek? Możemy skorzystać z pomocy lasera IPL, VPL i elektrokoagulacji.

Spis treści

 1. Czym są rozszerzone naczynka?
 2. Zamykanie naczynek - przed zabiegiem
 3. Zamykanie rozszerzonych naczynek - "laser" IPL
 4. Zamykanie rozszerzonych naczynek - "laser" VPL
 5. Zamykanie rozszerzonych naczynek - elektrokoagulacja
 6. Zamykanie rozszerzonych naczynek- skutki uboczne zabiegów
 7. Jak dbać o cerę po zabiegu?
 8. Kiedy najlepiej poddać się zabiegowi?

Zamykanie rozszerzonych naczynek to bardzo popularny zabieg. Sprawdź, co powinnaś o nim wiedzieć, jeśli twoim problemem są pękające naczynka.

Czym są rozszerzone naczynka?

Teleangiektazje (cuperosa) to trwałe rozszerzone naczynia włosowate. które prześwitują przez naskórek w postaci "nitek" i większej ilości tworzą czerwoną "pajęczą sieć". Nieleczone naczynka pękają i przylegają do siebie i dają wrażenie jednorodnego zaczerwienienia skóry w postaci rumienia.

Rozszerzone naczynka mogą się pojawić na każdym typie cery, jednak szczególnie narażona jest skóra delikatna, cienka, wrażliwa. Charakterystyczne pajączki zazwyczaj pojawiają  się w okolicy policzków, nosa i brody.

Naczynka rozszerzają się i tworzą nieestetyczny rumień pod wpływem wielu czynników:

 • po wypiciu gorącej kawy i mocnej herbaty,
 • po spożyciu alkoholu oraz pikantnych potraw,
 • pod wpływem zmian temperatury,
 • pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych: wiatru, mrozu i promieni słonecznych,
 • zdenerwowania.

Zamykanie naczynek - przed zabiegiem

Przed zabiegiem lekarz medycyny estetycznej ocenia, z jakimi zmianami zmaga się pacjent, tzn. jak głęboko znajdują się naczynka i jaka jest ich ilość. Na tej podstawie dobiera odpowiednią długości fali, która będzie emitowana przez laser lub przez elektrodę. Należy pamiętać, że co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie można zażywać ziół fotouczulających oraz leków z kwasem salicylowym.

Zamykanie rozszerzonych naczynek - "laser" IPL

Laser IPL to potoczna nazwa urządzenia, które pozwala na zamykanie naczynek z użyciem energii świetlnej. Metoda ta jest przeznaczona dla każdego, kto zmaga się z widocznymi gołym okiem "pajączkami". Rozszerzone naczynka są zamykane za pomocą ruchomej głowicy, która emituje światło o określonej częstotliwości. Podczas zabiegu dochodzi do procesu fototermolizy: światło lasera dociera w głąb naczynka, by zostało pochłonięte przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. W kolejnym etapie zabiegu wiązka lasera zostaje zamieniona w energię cieplną. Pod jej wpływem woda, która znajduje się w tkance, zostaje odparowana, a ścianki naczynka wysuszają się i obumierają. Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona.

 • Cena za jeden zabieg wynosi ok. 400 zł (policzki), a nawet 1000 zł (cała twarz). Zabiegi trzeba powtarzać w zależności do ilości naczynek, które należy usunąć. Zabieg laserem IPL można wykonywać jedynie u osób o bardzo jasnej cerze, ponieważ światło lasera wchodzi w reakcję z naturalnym barwnikiem skóry, czyli melaniną. Na skórze o ciemnej karnacji laser może powodować przebarwienia.
Ważne

Dzięki zabiegom usuniemy objawy, ale nie przyczyny!

Należy pamiętać, że dzięki laseroterapii  i elektrokoagulacji usuniemy jedynie objawy, a nie przyczyny zmian skórnych. Zabieg zamykania rozszerzonych naczynek nie zapobiega bowiem pękaniu nowych. Jeśli nie będziemy odpowiednio dbały o cerę, to pojawienie się nowych pajączków będzie kwestią czasu. Aby nie pogarszać stanu skóry, należy używać odpowiednich kosmetyków, stosować odpowiednią dietę i odwiedzać gabinet dermatologa estetycznego przynajmniej 2 razy w roku.

Zamykanie rozszerzonych naczynek - "laser" VPL

Laser VPL (Variable Pulsed Light) to również potoczna nazwa dla urządzenia, które emituje wiązki światła o szerokim spektrum, które są pochłaniane przez skórę. "Laser" stosowany jest w celu usuwania mniejszych naczynek krwionośnych, których nie "złapie" IPL, i przewlekłego rumienia. Rozszerzone naczynka zamyka się za pomocą głowicy w kształcie prostokąta, o powierzchni kilku cm2. Podczas zabiegu emituje ona mikrobłyski docierające do miejsc zmienionych chorobowo. Podczas zabiegu, podobnie jak w przypadku terapii laserem IPL, zachodzi proces fototermolizy.

 • Cena jednego zabiegu wynosi ok. 300 zł (policzki).

Zamykanie rozszerzonych naczynek - elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja (tzw. diatermia chirurgiczna) polega na zamykaniu naczynek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Specjalna elektroda dotyka każde naczynko, ścina znajdujące się w nich białko, w wyniku czego naczynko samo się zamyka i uszczelnia. Częstotliwość prądu jest uzależniona od zagęszczenia naczynek na twarzy. Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona. Cały proces gojenia trwa ok. miesiąca.

 • Za zamknięcie 1 naczynka metodą elektrokoagulacji należy zapłacić od 20 do 50 zł.

Zamykanie rozszerzonych naczynek- skutki uboczne zabiegów

Podczas zabiegu zamykania naczynek dochodzi do podgrzania głębszych warstw skóry, co stymuluje do produkcji kolagenu i elastyny - substancji odpowiadających za jędrność i elastyczność skóry. W związku z tym podczas zabiegu usuwania pajączków dochodzi do odmłodzenia skóry. Spektakularne efekty można uzyskać podczas systematycznego stosowania laseru VPL, ponieważ jest on przeznaczony do fotoodmładzania, a także do usuwania trądziku młodzieńczego oraz blizn potrądzikowych.

Jak dbać o cerę po zabiegu?

Przede wszystkim należy stosować łagodne i bezzapachowe kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej. Zawierają one składniki, takie jak witamina K, wyciąg z kasztanowca czy arniki górskiej, które zapobiegają pojawianiu się nowych "pajączków". Ponadto niezbędne są także:

 • kremy z filtrami UVA i UVB (50 SPF);
 • kremy z witaminą K, kremy nawilżające, lipidowe;
 • dieta, która będzie źródłem witaminy K i PP.

Kiedy najlepiej poddać się zabiegowi?

Po zabiegu należy unikać ekspozycji skóry na słońce i nagłych zmian temperatur, w związku z tym jesień i zima to najlepszy czas na usuwanie "pajączków".