Drenaż limfatyczny. Na czym polega masaż limfatyczny i kto może go stosować?
Drenaż limfatyczny to masaż ciała pobudzający krążenie krwi i limfy. Drenaż możesz wykonać, gdy chcesz ujędrnić skórę, pozbyć się cellulitu, zlikwidować obrzęki, złagodzić ból zatok. Masaż limfatyczny wykonuje się w profesjonalnych salonach masażu lub w gabinetach medycyny estetycznej i odnowy biologicznej.
Spis treści
- Jak działa drenaż limfatyczny?
- Drenaż limfatyczny – jak wygląda?
- Przeciwwskazania do masażu limfatycznego twarzy:
- Drenaż limfatyczny – jakie ma działanie?
- Wskazania do masażu limfatycznego ciała:
- Przeciwwskazania do masażu limfatycznego ciała:
Drenaż limfatyczny polega na uciskaniu i pocieraniu skóry poprzez zastosowane określonych technik i specjalistycznych ruchów tak, by przepchnąć nagromadzoną limfę, a tym samym zlikwidować obrzęk i poprawić krążenie chłonki. Twarz dzięki takiemu masażowi staje się bardziej promienna i nabiera delikatniejszego kształtu. Zanikają obrzęki, nawet te zastoinowe i zapalne. Usunięte zostają toksyny z komórek skóry, a krążenie limfy przebiega znacznie sprawniej.
Masaż limfatyczny twarzy i jej okolic jest przyjemnym zabiegiem, który skutecznie wpływa na cały organizm. Ruchy odbywają się zgodnie z ustalonymi zasadami , które współdziałają z przepływem limfy w układzie limfatycznym i krwi w układzie żylnym. Fizjologiczny przepływ chłonki wymaga wolnego, lecz stanowczego tempa masażu, unikając nadmiernego rozgrzania tkanek. Większość naczyń limfatycznych, na które mamy wpływ podczas zabiegu znajduje się tuż pod skórą, dlatego masaż wykonywany jest z umiarkowaną siłą.
Masaż może być wykonywany ręcznie, przez profesjonalnego masażystę albo przy użyciu maszyny do sekwencyjnego masażu uciskowego. Nie masuje się węzłów chłonnych, tylko ich okolice, wykonując ruchy przesuwające, przepychające i wyciskające - zawsze wzdłuż naczyń limfatycznych albo w kierunku najbliższych węzłów chłonnych.
Jak działa drenaż limfatyczny?
Masaż limfatyczny pobudza krążenie krwi i limfy, poprawiając stan organizmu. W wyniku stymulacji odpowiednich punktów na ciele następuje lepsze odżywienie, poprawa pracy komórek oraz odpowiednia regulacja krążenia krwi jak i funkcjonowania organów wewnętrznych. Masowana/drenowana skóra jest jędrna i elastyczna. Poprawia się metabolizm tkanki tłuszczowej oraz przemiana materii w partiach skórnych, podskórnych i w mięśniach. Celem drenażu jest usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym (dlatego jest tak ważny w leczeniu zapobieganiu cellulitu) - zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych i pozwala pozbyć się efektu zimnych stóp.
Drenaż limfatyczny – jak wygląda?
Pacjent podczas zabiegu ubierany jest w specjalny strój, który napełniany jest powietrzem. Wypełniający się kombinezon udrożnia węzły limfatyczne, dzięki czemu przyczynia się do lepszego oczyszczania organizmu. Drenaż może też przeprowadzać ręcznie wykwalifikowany masażysta – masując i uciskając odpowiednie miejsca na ciele – bardzo ważna jest precyzja wykonania. Można wykonywać masaż całego ciała albo jego fragmentu np. twarzy i jej okolic (często jest łączony z innymi zabiegami na skórę twarzy np. mezoterapią).
Masaż limfatyczny twarzy trwa około pół godziny - specjalista delikatnymi, powolnymi ruchami wykonuje masaż od okolic obojczyków do czubka głowy. Masaż pomaga pozbyć się problemów z zatokami, opuchlizny oczu i innych części twarzy. Poprawia stan i kondycję skóry, poprawia wchłanianie substancji odżywczych i leczniczych zawartych w stosowanych kosmetykach. Może być on wykonany ręcznie przez specjalistę lub za pomocą nowoczesnych urządzeń. Drenaż limfatyczny trwa od 30 minut do godziny. Po zabiegu pacjent czuje lekkość i odprężenie. Zaleca się wykonywanie masażu w serii 6-10 zabiegów. (cena zabiegu to ok. 60-70 zł).
Przeciwwskazania do masażu limfatycznego twarzy:
- stany zapalne,
- alergiczne i zakaźne skóry,
- rany i uszkodzenia na skórze,
- usunięcie zęba i zmiany ropne około zębowe,
- stan ropny migdałów,
- guzki w przebiegu węzłów chłonnych,
- zaawansowana miażdżyca naczyń,
- gorączka,
- wady serca,
- wysokie nadciśnienie tętnicze,
- zapalenie żył i świeże zakrzepy,
- nadczynność tarczycy (nie można masować szyi).
Drenaż limfatyczny – jakie ma działanie?
Drenaż limfatyczny ma wiele zalet: pobudza krążenie krwi, zmniejsza obrzęki kończyn, usuwa z organizmu zbędne produktów przemiany materii, redukuje cellulit, oczyszcza organizm, ujędrnia i uelastycznia skórę, usprawnia przepływ chłonki w układzie chłonnym.
Polecany artykuł:
Wskazania do masażu limfatycznego ciała:
- cellulit,
- zespół ciężkich nóg,
- profilaktyka żylakowa,
- poprawa odżywienia skóry,
- obrzęk tłuszczowy,
- detoksykacja organizmu.
Przeciwwskazania do masażu limfatycznego ciała:
- choroba nowotworowa (także stan po operacyjnym usunięciu nowotworu),
- zapalenie naczyń chłonnych,
- obrzęk powstały na skutek ostrych stanów zapalnych,
- zakrzepica żył głębokich (w przeciągu ostatniego pół roku),
- choroby skóry,
- wady serca,
- podwyższona temperatura ciała,
- niewydolność serca,
- otwarte rany,
- gruźlica płuc.