Blizny po trądziku. Jak pozbyć się przebarwień i blizn potrądzikowych?

2021-12-13 13:58

Blizny po trądziku czyli blizny zanikowe, a także przebarwienia po trądziku to problem nie tylko nastolatków. Często, choć wiek nastoletni ma się już dawno za sobą, cera trądzikowa i blizny po trądziku nadal są dużym utrapieniem. Jak w takich przypadkach pozbyć się starych blizn po trądziku i unikać powstawania nowych blizn potrądzikowych?

Blizny po trądziku. Jak pozbyć się przebarwień i blizn potrądzikowych?
Autor: Getty Images

Blizny po trądziku (blizny zanikowe) to problem zarówno nastolatków, jak i osób już dorosłych. Warto pamiętać, że trądzik to między innymi stan zapalny, przed którym organizm próbuje się bronić w taki sam sposób, jak przed każdym innym schorzeniem.

Komórki układu odpornościowego zwalczające infekcję, wspomagają również procesy gojenia uszkodzonej tkanki.

Jednak, żeby prawidłowo wyleczyć wyprysk, najpierw należy wyeliminować zalegające w nim i wokół niego martwe bakterie i komórki. 

Jeśli tego nie zrobimy proces gojenia będzie cały czas zaburzany, a nowo powstała tkanka będzie nieprawidłowo zbudowana. W ten sposób na twarzy pojawi się blizna po trądziku czyli blizna zanikowa, widoczna w postaci miejscowego zagłębienia. Jej głębokość i rozległość będzie zależała od wielkości i stopnia zaawansowania trądziku znajdującego się w tym miejscu oraz stopnia zaburzeń gojenia.

Spis treści

  1. Jak tworzą się blizny po trądziku?
  2. Jak zapobiec bliznom po trądziku?
  3. Blizny po trądziku a przebarwienie - czym się różnią?
  4. Blizny po trądziku - jak je usunąć?

Jak tworzą się blizny po trądziku?

Jeśli dojdzie do powstania stanu zapalnego, najlepiej jak najszybciej go wyleczyć, inaczej może bowiem dojść do powstania blizny potrądzikowej. Według dr Marka Wasiluka z warszawskiej kliniki Triclinium dermatolodzy za często stosują w tym celu doustnie i miejscowe antybiotyki.

- Takie leczenie jest bardzo obciążające dla organizmu. Podawanie doustnej antybiotykoterapii powinno być zarezerwowane dla ciężkich postaci trądziku. Poza tym tego typu metody często nie powodują definitywnego wyeliminowania trądziku. U wielu pacjentów leczonych doustnymi antybiotykami dochodzi w dłuższej perspektywie do nawrotu choroby. - wyjaśnia ekspert.

Jak zapobiec bliznom po trądziku?

Aby zapobiegać tworzeniu się blizn, należy odpowiednio dbać o cerę trądzikową. Po pierwsze należy starać się nie doprowadzać do stanów zapalnych, a więc odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, a na etapie jej zaczerwienienia (początek stanu zapalnego) działać przeciwzapalnie.

W tym celu można raz w miesiącu wykonać peeling np. kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodemabrazji. Warto również przejść na odpowiednią dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze oraz ograniczyć spożywanie pikantnych posiłków. Nie należy także przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to jedynie wzmożenie pracy gruczołów łojowych, które będą chciały ją nawilżyć, a przy tym dodatkowo pozatykają pory i przyśpieszą rozwój trądziku.

Jak pozbyć się blizn po trądziku

Blizny po trądziku a przebarwienie - czym się różnią?

Jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia na twojej twarzy zostały blizny po trądziku, istnieją sposoby, aby się ich pozbyć. Nie należy jednak mylić blizny potrądzikowej z przebarwieniem.

Przebarwienie po trądziku to czerwona plamka na twarzy po świeżo wygojonym wyprysku to końcowy etap zmiany trądzikowej, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale na pewno w końcu zniknie. Jeśli chcesz się szybciej pozbyć tego typu plam, możesz to zrobić poddając się zabiegom z użyciem lasera bromkowo-miedziowego lub IPL, które będą stopniowo wybielać tkankę w pożądanym miejscu.

Natomiast blizna po trądziku to trwałe uszkodzenie skóry. Blizna potrądzikowa może przyjmować różne kształty i mieć różną głębokość. Aby się jej pozbyć, najpierw należy ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji (bez wytworzenia nowej blizny).

Blizny po trądziku - jak je usunąć?

Często stosowana do tego celu dermabrazja i silne peelingi medyczne są skuteczne, ale według doktora Marka Wasiluka bardzo niebezpieczne.- Zabiegi tego typu powodują bardzo rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co może skutkować ponownym pojawieniem się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień, nie wspominając już o tym, że same zabiegi, jak i rekonwalescencja, mogą być bardzo bolesne. Niewielkie niedopatrzenie podczas zabiegu może również skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci jeszcze większych blizn. Lepiej jest więc zadziałać równie mocno i skutecznie, ale o wiele bezpieczniej - mówi doktor Marek Wasiluk. 

Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu o wiele korzystniej jest leczyć za pomocą laseroterapii. - Najczęściej proponuję pacjentom zabiegi laserem bromkowo-miedziowym lub światłem LED, który pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny. - mówi dr Marek Wasiluk.

- Laser ma wiele dobroczynnych działań. Jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one uszkadzane. Poza tym poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduję blaknięcie przebarwień skórnych. W trudnych przypadkach, dla zadowalających efektów leczenia konieczne jest wykonanie serii do dziesięciu zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. W lżejszych przypadkach wystarczą trzy lub cztery zabiegi co tydzień oraz zabiegi przypominające, wykonywane co miesiąc. Na łagodne postacie trądziku, zamiast lasera, można również stosować światło IPL, jednak jest ono mniej skuteczne - mówi dr Wasiluk.

Do usuwania zanikowych blizn potrądzikowych sprawdza się zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser tworzy w skórze mikrouszkodzenia, jednocześnie pozostawiając wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, co ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji.

W zależności od głębokości i rozległości blizn należy wykonać serię około trzech do siedmiu zabiegów w miesięcznych odstępach, a następnie dać skórze odpocząć przez co najmniej pół roku, ponieważ tkanki po tego typu zmianach bardzo długo się przemodelowują. Po tym okresie dokonuje się oceny efektu terapii.

Materiały prasowe