Sucha skóra: jak ją pielęgnować? Rodzaje suchej skóry

2018-12-18 12:50

Sucha skóra, ze względu na specyficzne problemy, wymaga większej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Nadgorliwość w przypadku pielęgnacji suchej skóry może działać na jej szkodę. Zbyt częste oczyszczanie, peelingowanie skóry pogarsza jej stan. Jak dbać o cerę suchą i jakich błędów nie popełniać?

Spis treści

  1. Dlaczego skóra jest sucha?
  2. Rodzaje suchej skóry
  3. Jak pielęgnować suchą skórę?
  4. Najczęstsze błędy w pielęgnacji suchej cery
  5. Jaki masz typ cery? Sprawdź to!

Sucha skóra to jeden z tych typów skóry, których identyfikacja nie nastręcza problemów – jest matowa, szorstka w dotyku, po myciu napina się i ściąga. Jest cienka i mogą przez nią prześwitywać naczynia krwionośne. Szybciej się starzeje, a zmarszczki mimiczne pojawiają się wcześniej, niż w przypadku cery normalnej lub cery tłustej.

Dlaczego skóra jest sucha?

Określenie "sucha skóra" używane jest w odniesieniu do skóry, która wytwarza mniej sebum, niż jej potrzeba, dlatego jest ściągnięta i napina się. Zbyt mała ilość sebum sprawia, że w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony przed tym, co szkodzi.

Gdy dojdzie do uszkodzenia ochronnego płaszcza lipidowego naskórka, z warstwy rogowej skóry w szybkim tempie ucieka wilgoć. Skóra sucha rzadko jest wrodzona. Dużo częściej odpowiadają za nią czynniki zewnętrzne – jak zimne, suche lub gorące powietrze, promieniowanie UV – a także niewłaściwa pielęgnacja, czy przyjmowanie leków, zwłaszcza diuretyków regulujących ciśnienie krwi, które zmieniają bilans wodny w skórze. Z tego powodu skóra nie wie, w jaki sposób wytwarzać i utrzymywać wodę, która jest jej potrzebna do zachowania równowagi. Z biegiem czasu staje się sucha, odwodniona i pojawia się uczucie dyskomfortu.

Czy masz suchą cerę?

Pytanie 1 z 11
Czy twoja skóra jest skłonna do podrażnień?

Sucha skóra często bywa objawem przekwitania. Słabnie wtedy aktywność gruczołów łojowych, płaszcz hydrolipidowy gorzej chroni skórę przed utratą wilgoci.

U niektórych osób suchość skóry zaprogramowana jest genetycznie (częściej mają ją osoby o jasnej skórze). Suchość skóry powodują również hormony – dlatego często spotyka się ją u kobiet w ciąży (nadmiar hormonów spowalnia wtedy pracę gruczołów łojowych), a także pań w okresie menopauzy (spadek poziomu estrogenu zaburza bilans wilgoci w skórze). Wreszcie, sucha skóra charakterystyczna jest dla osób starszych, bo z wiekiem spada zdolność skóry do produkowania lipidów.

Rodzaje suchej skóry

Podobnie jak w przypadku innych typów cery problematycznej, tak i ten typ skóry ma swoje "podtypy". O skórze suchej mówimy w przypadku, kiedy suchość jest zauważalna jako uczucie ściągnięcia, napięcia i szorstkości.

O skórze bardzo suchej zaś - jeśli jest ona nie tylko ściągnięta, ale też spierzchnięta, łuszczy się i swędzi. Skóra sucha może być również skórą wrażliwą – wtedy do wszystkich pozostałych objawów dołącza się jeszcze nadreaktywność włókien nerwowych w naskórku, przez co skórę podrażniać mogą niektóre składniki zawarte w kosmetykach. Według innego podziału wyróżnia się dwa podtypy skóry suchej:

  • skórę odtłuszczoną - za problem odpowiada zmniejszona ilość łoju;
  • skórę odwodnioną - przyczyną suchości są zaburzenia wydzielania potu i jednoczesny niedobór naturalnego czynnika nawilżającego).
Warto wiedzieć

Gdy grzeją kaloryfery lub działa klimatyzacja, poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach spada często poniżej 45%. W takich warunkach twoja skóra błyskawicznie się przesusza. Możesz jej pomóc używając odpowiednich kosmetyków i specjalnych nawilżaczy powietrza.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Ten typ cery wymaga stosowania kosmetyków nawilżających i natłuszczających. Krem nawilżający uzupełni zawartość naturalnych czynników nawilżających, które dostarczają i wiążą wilgoć w warstwie rogowej skóry. Z kolei kosmetyk natłuszczający uzupełni poziom lipidów, co zabezpieczy skórę przed dalszą nadmierną utratą wilgoci.

Na dzień najlepszy będzie krem nawilżający do cery suchej, który odpowiednio nawodni skórę. Powinien mieć filtr UV minimum SPF 15, zabezpieczający przed wysuszającym działaniem słońca. Warto zwrócić uwagę także na składniki występujące w kremach, które potencjalnie mogą wspomagać zatrzymywanie wody w skórze, jak np. witamina PP czy wyciąg z pestek jabłek stymulujący powstawanie akwaporyn. Zapewnienie nawilżenia we wszystkich wartswach naskórka pozwoli skórze odzyskać naturalne zdolności nawodnienia.

Krem na noc powinien natłuszczać, regenerować i odżywiać skórę – to zadanie najlepiej spełnią bogate kremy odżywcze, półtłuste albo tłuste, zawierające ceramidy, oleje roślinne, mocznik lub emolienty.

Kosmetyki do demakijażu nie mogą zawierać alkoholu, który dodatkowo ją wysuszy i podrażni. Najlepsze są mleczka, emulsje i toniki przeznaczone do cery suchej. Można też stosować płyny micelarne do skóry suchej, bo nie naruszają one warstwy ochronnej naskórka. Raz w tygodniu warto złuszczyć skórę przy pomocy peelingu enzymatycznego, a potem nałożyć maseczkę nawilżającą albo odżywczą.

To ci się przyda

Bardzo suchą skórę smaruj olejem lnianym, który doskonale natłuszcza i wygładza skórę (pozostawia także przyjemny film na powierzchni). Olej lniany dodawaj także do ulubionego żelu po prysznic, do wody przed kąpielą lub wcieraj w skórę tuż po kąpieli. Nawilżanie olejem lnianym stosują osoby zmagające się z suchą skórą, ale także chorzy na AZS.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji suchej cery

Są kosmetyki i zabiegi, których lepiej unikać przy tym typie cery, bo mogą nasilić problemy. Niewskazane jest:

  • Stosowanie peelingów mechanicznie złuszczających naskórek. Takie kosmetyki sprawdzają się przy cerze tłustej i mieszanej, ale dla suchej są za silne.
  • Mycie twarzy chlorowaną wodą. Chlor może dodatkowo wysuszać skórę i podrażniać ją, dlatego przed myciem dobrze jest wodę przegotować (co odparuje chlor), ostudzić i dopiero wtedy umyć twarz.
  • Mycie twarzy mydłem. Mydło usuwa ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale również sebum, którego w przypadku suchej cery i tak jest za bało. Ma poza tym silnie zasadowy odczyn pH, przez co nadmiernie wysusza skórę i może ją podrażniać.
  • Pocieranie skóry przy wycieraniu. Tarcie twarzy ręcznikiem mechanicznie ściera z niej resztki cennego sebum. Lepiej ręcznik po prostu przykładać do twarzy punkt po punkcie, lekko dociskając, by wchłonął wodę.
  • Nieprawidłowe stosowanie wody termalnej. Wody termalne to bogactwo składników mineralnych. Stosowane bezpośrednio na skórę, regenerują ją, wzmacniają naturalne mechanizmy ochronne i zmniejszają ryzyko podrażnień. Jednak by woda nie szkodziła, po spryskaniu nią twarzy trzeba osuszyć skórę np. papierowym ręcznikiem – inaczej parując, dodatkowo wysuszy skórę.

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

Pytanie 1 z 5
Które zdanie najlepiej opisuje Twoją skórę?