Cera naczynkowa - zasady letniej pielęgnacji. Jak pozbyć się pajączków?
Słońce, wysoka temperatura, suchy wiatr – cera naczynkowa ich nie lubi. Te bardzo niekorzystne warunki sprzyjają pojawieniu się nowych pajączków. Jak pielęgnować cerę naczynkową, by lato jej nie zaszkodziło?
Spis treści
- Jak rozpoznać cerę naczynkową?
- Cera naczynkowa - pajączki
- Cera naczynkowa latem - staranny demakijaż
- Cera naczynkowa latem: kosmetyki wzmacniające naczynka
- Cera naczynkowa latem: zabiegi profesjonalne
Cera naczynkowa - pajączki
Cera naczynkowa w lecie wymaga równie starannej pielęgnacji co zimą. Jej naczynka krwionośne znajdują się płytko pod powierzchnią, są mało elastyczne i łatwo się rozszerzają – np. pod wpływem ostrego słońca, wysokiej temperatury, wiatru – a potem nie zawsze obkurczają. Silnie reagują również na kosmetyki, ale dzięki temu, jeśli będziesz stosować dobrze dobrane preparaty, możesz nie tylko ochronić delikatną cerę, lecz także wyraźnie poprawić jej kondycję.
Jak rozpoznać cerę naczynkową?
O ile czasem trudno nam określić, czy mamy cerę normalną, mieszaną, czy nawet tłustą, o tyle naczynkowa nie budzi wątpliwości. Zdradzają ją widoczne cienkie czerwone niteczki, pojedyncze albo bardzo gęste, najczęściej na policzkach i przy skrzydełkach nosa, a czasem również na dekolcie. Jest to skóra cienka, zwykle sucha i bardzo wrażliwa. Jej naczynka krwionośne znajdują się płytko pod powierzchnia, są mało elastyczne i łatwo się rozszerzają – np. pod wpływem ostrego słońca, wysokiej temperatury, wiatru – a potem nie zawsze obkurczają. Silnie reagują również na kosmetyki, ale dzięki temu, jeśli będziemy stosować dobrze dobrane preparaty, możemy nie tylko ochronić delikatną cerę, lecz także wyraźnie poprawić jej kondycje.
Jakie kosmetyki i zabiegi na cerę naczynkową?
Mam problem z cerą naczynkową. Od rożnych warunków panujących na dworze i w domu moja twarz nagle robi się cała czerwona, np. na policzkach, w okolicy nosa, na skroniach, a także na czole. Czy są jakieś kosmetyki, by temu zaradzić? Byłem u dermatologa, lecz niestety nie był kompetentny i testował na mnie rożne leki, które nie dość, że nie pomogły, to podejrzewam, że zniszczyły mi skórę.
Agnieszka Denis: Proponuję zastanowić się nad zakupem kosmetyków zawierających eskulinę, kwas askorbinowy, pochodne związków flawonowych. Gdyby efekt był nadal mało satysfakcjonujący proszę pamiętać o zabiegach z zastosowaniem urządzenia IPL lub nawet lasera erbowo-yagowego.
Cera naczynkowa latem - staranny demakijaż
To pierwszy krok w codziennej pielęgnacji każdej cery, szczególnie ważny dla cery naczynkowej. Ponieważ jest ona bardzo wrażliwa, zalegające na skórze niedokładnie zmyte resztki kosmetyków, potu i kurzu mogą być przyczyną podrażnień. Staranny demakijaż pozwoli zaś na lepsze wchłanianie i wykorzystanie aktywnych składników zawartych w aplikowanych potem preparatach pielęgnacyjnych.
Do oczyszczania używaj łagodnego środka w postaci żelu lub emulsji, niezawierającego mydła, które mogłoby wysuszyć i podrażnić skórę. Kosmetyk spłucz letnią wodą i osusz twarz, unikając tarcia ręcznikiem. Do cery naczynkowej doskonałe są też płyny micelarne – działają łagodnie, ale dokładnie usuwają zanieczyszczenia ze skóry i nie wymagają spłukiwania. Po umyciu twarzy pamiętaj o delikatnym przetarciu jej tonikiem (bezalkoholowym), który przywróci skórze prawidłowe pH. Tak samo podziała woda termalna bogata w bezcenne dla skóry związki mineralne – spryskaj nią twarz, a po chwili lekko osusz chusteczką higieniczną.
Nie częściej niż raz w tygodniu użyj także peelingu, ale wyłącznie enzymatycznego, który rozpuszcza obumarłe komórki. Po pilingu mechanicznym, zawierającym ścierające drobinki, skóra może być podrażniona i rozgrzana, a czerwone pajączki bardziej widoczne. Podobny efekt często daje też peeling gommage (połączenie enzymatycznego z mechanicznym).
- Warto pamiętać o unikaniu kolorowych kosmetyków wodoodpornych – taki tusz do rzęs czy podkład są trudno zmywalne i wymagają silniejszych środków oczyszczających, które często podrażniają wrażliwa cerę naczynkową.
Cera naczynkowa latem: kosmetyki wzmacniające naczynka
Najlepiej używaj kosmetyków przeznaczonych specjalnie do cery naczynkowej. Są w nich wyciągi roślinne, flawonoidy i witaminy, które wzmacniają ścianki naczynek krwionośnych, zmniejszają ich przepuszczalność, działają przeciwzapalnie (np. ekstrakt z miłorzębu japońskiego, oczaru, ruszczyka, arniki, kasztanowca, kwiatów dzikiego mirtu, witaminy C, K, PP). Krem na noc powinien być bogatszy w składniki odżywcze i regenerujące, a aplikowany o poranku – koniecznie zawierać filtry przeciwsłoneczne. W mieście wystarczy filtr SPF 20, ale podczas wakacji w górach czy nad morzem najlepszy jest SPF 50. Taka ochrona jest konieczna nawet w pochmurne dni.
- Wśród regularnie stosowanych kosmetyków nie powinno zabraknąć także preparatów o silniejszym działaniu, zawierających większe stężenie substancji wzmacniających naczynka. Maseczki wystarczy stosować raz w tygodniu, serum możesz zaś aplikować nawet codziennie, pod krem na dzień lub na noc.
Cera naczynkowa latem: zabiegi profesjonalne
Nie ma innego sposobu na pozbycie się rozszerzonych naczynek jak zabieg w gabinecie kosmetycznym. Najskuteczniejszy jest laserowy lub IPL, ale latem nie powinno się ich wykonywać ze względu na silne słońce. Można jednak – i warto – korzystać z zabiegów uszczelniających naczynka, działających przeciwzapalnie i łagodząco. Gabinety oferują ich naprawdę wiele. Są to np. zabiegi z zastosowaniem silnie skoncentrowanych kosmetyków wprowadzanych w skórę za pomocą ultradźwięków (sonoforeza) lub prądu stałego (jonoforeza) – skuteczne i relaksujące.
miesięcznik "Zdrowie"