Cera dojrzała - charakterystyka i pielęgnacja starzejącej się skóry

2019-01-11 10:56

Cera dojrzała - czy to już? Od jakiego momentu możemy mówić, że skóra jest dojrzała i potrzebuje zwiększonej uwagi? Poznaj też charakterystykę skóry dojrzałej i dowiedz się, jak powinna przebiegać jej pielęgnacja.

Spis treści

  1. Charakterystyka cery dojrzałej
  2. Co przyspiesza starzenie się skóry?
  3. Jak dbać o cerę dojrzałą?
  4. Pielęgnacja cery dojrzałej
  5. Domowe maseczki do cery dojrzałej

Cera dojrzała nie jest tak naprawdę typem skóry i nie stoi obok cery trądzikowej lub cery wrażliwej. Cera dojrzała dotyczy każdego, ponieważ pojawia się z wiekiem. To bardziej stan skóry niż jej rodzaj, jednak również wymaga odpowiednio dobranej i złożonej pielęgnacji.

Charakterystyka cery dojrzałej

Skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia, a po trzydziestce proces starzenia nabiera tempa. O skórze dojrzałej możemy mówić około 45. roku życia lub wcześniej, w zależności od indywidualnych czynników. To właśnie wtedy w organizmie zaczyna obniżać się poziom hormonów żeńskich - estrogenów i progesteronu. Ściany naczyń krwionośnych ulegają uszkodzeniu, zmniejsza się ich liczba i dochodzi do pogorszenia ukrwienia skóry.

Dojrzałą skórę łatwo rozpoznać: brakuje jej elastyczności, jest sucha, szara, pomarszczona i zmęczona. Utrata wiotkości wiąże się też ze zmianą kształtu twarzy. W dół opadają policzki, kąciki oczu oraz ust. Dzieje się tak za sprawą zmniejszonej produkcji kolagenu, (spada z wiekiem), spowolnionemu metabolizmowi komórkowemu oraz słabej zdolności naskórka do odnowy. Skóra pozbawiona tych naturalnych bezpieczników szybko traci wodę, a wolno przyjmuje składniki odżywcze. Właśnie dlatego tak trudno o nią zadbać. U kobiet starzenie się skóry bezpośrednio łączy się z okresem menopauzy, kiedy następuje ubytek estrogenów.

Skóra sucha, skóra wrażliwa, skóra alergiczna starzeją się najszybciej. Skóra sucha słabo broni się przed środowiskiem zewnętrznym, bo jest delikatna, cienka, ma słabą warstwę ochronną (lipidową), szybciej ucieka z niej woda.

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to złożony proces – częściowo zaprogramowany w genach i związany ze zmianami zachodzącymi w organizmie z wiekiem, jednak w przeważającym stopniu zależny od czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim od promieniowania UV.

To dlatego najszybciej widoczne jest to na tych partiach ciała, które najczęściej wystawiamy na słońce – na twarzy, szyi i dekolcie oraz na dłoniach. Uważa się, że nawet 80 proc. cech charakterystycznych dla starzenia się skóry, które widoczne stają się przed 50. rokiem życia, to właśnie efekt tzw. fotostarzenia.

Promienie UV powodują przyśpieszoną degenerację kolagenu, co prowadzi do utraty jędrności skóry i pojawienia się zmarszczek. Co gorsza, wyzwalają reakcje rodnikowe, które powodują stany zapalne i przedwczesne starzenie się nie tylko skóry, ale całego organizmu. Na ten niszczycielski wpływ promieni UV nakładają się zmiany naturalnie zachodzące w skórze z wiekiem.

Z upływem lat spada aktywność genów odpowiedzialnych za odnowę jej komórek, zmniejsza się ilość włókien kolagenowych, w dodatku uszkodzeniu ulega ich struktura. Skóra robi się cieńsza, jest gorzej ukrwiona i sucha, bo ubywa jej substancji budulcowych, m.in. ceramidów i kwasu hialuronowego. A, jak wykazali badacze niemieccy, sucha skóra starzeje się przeszło dwukrotnie szybciej niż ta o prawidłowym poziomie nawilżenia.

O ile na geny wpływu nie mamy, to przemysł kosmetyczny dał nam do ręki potężną broń, która może zapewnić skórze to, czego najbardziej jej potrzeba, wyrównać braki tych składników, których produkcja z wiekiem maleje, albo dostarczać substancji pobudzających ich wytwarzanie. I w ten sposób spowolnić pojawienie się zmarszczek lub zmniejszyć te już istniejące.

Wśród czynników przyspieszających starzenie się skóry znajdują się też:

  • brak nawilżenia,
  • złe oczyszczanie skóry,
  • błędy w pielęgnacji,
  • dieta uboga w tłuszcze,
  • spożywanie dużej ilości cukru,
  • częste opalanie,
  • czynniki stresogenne,
  • palenie papierosów i picie alkoholu.
Zdaniem eksperta
Dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog
Dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog

Cera dojrzała jest jednym z najbardziej wymagających typów skóry. Właściwa pielęgnacja domową, dobrze dobranymi zabiegami kosmetycznymi i dermatologii estetycznej jesteśmy w stanie opóźnić pojawianie się widocznych objawów starzenia. Właściwie przeprowadzony demakijaż to przede wszystkim dobór odpowiedniego preparatu. Preparat do demakijażu powinien usuwać z powierzchni naskórka wszystkie substancje tworzące makijaż, kurz, brud i nadmiar wydzieliny gruczołów łojowych. Preparat ten zatem powinien być rozpuszczalnikiem zarówno dla substancji hydro-, jak i lipofilnych oraz zachowywać fizjologiczne dla skóry pH. 

Po właściwie wykonanym demakijażu skóra jest gotowa do przyjęcia substancji czynnych zawartych w kremach. Wszystkie preparaty do pielęgnacji - domowej i gabinetowej - dobieramy w zależności od potrzeb skóry. Oferta firm kosmetycznych jest na tyle bogata, iż dobrym zwyczajem jest zasięganie porady w doborze preparatów u wyspecjalizowanego kosmetologa, a w razie problemów skórnych - u dermatologa. Głównymi substancjami zawartymi w preparatach przeznaczonych dla skóry dojrzałej są kwas hialuronowy, antyoksydanty, witaminy, ceramidy, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe)

Preparaty stosowane na dzień powinny zawierać ochronę przeciwsłoneczną o wartości SPF min. 15, a w okresie dużego nasłonecznienia nawet 50+. Ważne, aby chroniły również przed promieniowaniem UVA.

Kremy na noc powinny mieć bogatszą, tłustszą konsystencję, gdyż to właśnie w nocy skóra czerpie najwięcej z nakładanych preparatów.

Jak dbać o cerę dojrzałą?

  1. Chronić przed słońcem. Najgorsze, co może przydarzyć się dojrzałej skórze, to mocna, optycznie postarzająca opalenizna. Słońce wysusza skórę, podkreśla zmarszczki i przyczynia się do powstawania przebarwień. Nie znaczy to, że trzeba rezygnować z opalania. Wystarczy pamiętać wiosną i latem o kremie z wysokim faktorem SPF - 25, 30 i 50. Nie cofnie to czasu, ale zapobiegnie odwodnieniu głębszych warstw skóry.
  2. Regularnie złuszczać. Złuszczanie w różnej formie można wykonać w domu lub w salonie kosmetycznym. Dlaczego jest ważne? Usuwa martwy naskórek, dzięki czemu minimalizuje widoczność zmarszczek, delikatnie wygładza skórę i poprawia jej ukrwienie. W połączeniu z oczyszczaniem jest obowiązkową pozycją przygotowującą cerę na przyjęcie składników odżywczych.
  3. Systematycznie odżywiać. Wreszcie można skorzystać z wszelkich dobrodziejstw drogerii. Na noc warto wybrać wygładzający krem, a co kilka dni stosować regenerujące serum dla skóry dojrzałej. Najlepiej inwestować w kosmetyki, które zostają na twarzy dłuższy czas, bo tylko wtedy składniki aktywne mają szansę się wchłonąć. Najtrudniejsze w pielęgnacji są okolice oczu, dlatego nie należy oszczędzać na kremie. Tutaj potrzebne jest mocne natłuszczenie i wzmocnienie struktury skóry. Często zapomina się o szyi, która również podlega procesom starzenia i potrzebuje kosmetycznego wsparcia.
  4. Często masować. Masaż najlepiej wykonać wieczorem, już po zmyciu makijażu i nałożeniu kremu. Wystarczy palcem wskazującym robić na skórze małe kółeczka - wykonujemy je od środka twarzy na zewnątrz i ku górze. Więcej o przeciwzmarszczkowym masażu ujędrniającym dowiesz się z artykułu pod tym linkiem.
  5. Po prostu zaakceptować. Moment, w którym skóra staje się dojrzała, jest trudny szczególnie dla kobiet. W tym czasie warto dokładnie obserwować potrzeby organizmu. Im bardziej mu dogodzisz, tym mniej przemiana odbije się na twoim wyglądzie. Czasu nie można cofnąć, a dojrzała skóra ma też swoje plusy, np. z powodu zmian w gospodarce hormonalnej jest całkowicie pozbawiona trądziku.
  6. Hormonalna terapia zastępcza. W czasie menopauzy nie tylko kości, ale i skóra traci gęstość - staje się cieńsza i zapada się. HTZ pozwala opóźnić ten proces, a co za tym idzie, dłużej zachować młodość. Warto jednak pamiętać, że ta metoda obarczona jest zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Pielęgnacja cery dojrzałej

Nawet najlepszy i najdroższy krem przeciwzmarszczkowy nie cofnie procesu starzenia się skóry. Krem tego typu ma przede wszystkim odpowiednio nawilżyć skórę i sprawić, że stanie się jędrniejsza, co trochę spłyci zmarszczki. Warto jednak używać kremów przeciwzmarszczkowych, bo pozwalają na zachowanie ładnej skóry w zdrowym kolorze, zabezpieczają przed słońcem i sprawiają, że jest bardziej elastyczna.

Co powinien zawierać krem dla dojrzałej skóry?

  • Retinol i retinoidy, czyli witamina A oraz jej pochodne mają wpływ na prawidłowy wzrost komórek (skóra, włosy, paznokcie), zwiększają też produkcję kolagenu i elastyny.
  • Witaminę C, która stymuluje syntezę kolagenu, opóźnia proces utleniania, rozświetla skórę i rozjaśnia przebarwienia.
  • Kwas hialuronowy - odpowiada za nawilżenie i elastyczność skóry.
  • Koenzym Q10 - wspomaga regenerację komórek, a jego produkcja spada po 35 roku życia.
  • Fitohormony, czyli tzw. hormony roślinne mogą wyrównać procesy, które spowodowała zaburzona gospodarka hormonalna.

Jak dbać o cerę dojrzałą rano i wieczorem?

Rano

Nawet jeśli wydaje ci się, że po nocy skóra jest czysta, rano trzeba ją przynajmniej przetrzeć płynem micelarnym i tonikiem, by usunąć pot, sebum czy kurz, które przez noc na niej się zgromadziły. Dopiero potem możesz nałożyć kosmetyki pielęgnacyjne i makijaż.

Kremy przeznaczone na dzień mają lżejszą konsystencję od tych stosowanych wieczorem, ale muszą zapewnić skórze skuteczną ochronę przed zwykle niekorzystnymi dla niej czynnikami zewnętrznymi. Powinny więc zawierać substancje nawilżające, a jednocześnie zatrzymujące wodę w naskórku (m.in. kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne, ceramidy, kwasy tłuszczowe) i neutralizujące wolne rodniki tlenowe (m.in. witaminy C i E, flawonoidy).

Niezbędnym składnikiem są też filtry chroniące przed wpływem promieni UV. Rozprowadzając kosmetyk, zrób krótki masaż – poprawisz mikrokrążenie i dotlenieniekomórek, co zwiększy elastyczność skóry i sprężystość mięśni twarzy.

Specjalnej troski wymaga również delikatna skóra wokół oczu. Jest bardzo cienka i prawie pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego łatwo się przesusza. Do jej pielęgnacji przeznaczone są kosmetyki o bardzo lekkiej konsystencji, by można je rozprowadzić bez naciągania skóry.

Zawierają składniki, które tworzą barierę ochronną, usprawniają krążenie krwi i limfy, zapobiegając cieniom i obrzękom. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie pomijaj szyi i dekoltu – zwłaszcza skóra szyi łatwo się wysusza i wiotczeje, ma wyjątkowo cienką podściółkę tłuszczową i niewiele włókien kolagenowych, więc szybko traci sprężystość.

Sięgając po kremy zawierające kompleksy odżywcze czy nawilżające, nie musisz się obawiać, że kosmetyk będzie za mocny dla twojej skóry i to ją rozleniwi albo uzależni. Skóra weźmie z kremu dokładnie tyle, ile naprawdę potrzebuje. Dlatego wybieraj kosmetyki, których składniki mają udowodnioną skuteczność w walce z czasem.

Wieczorem

Wieczorem i w nocy wydzielają się hormony melatonina i somatotropina, które mają znaczący wpływ na skórę. Melatonina to silny przeciwutleniacz, umożliwia prawidłową odnowę błon komórkowych i białek, stymuluje komórki skóry do podziału.

Somatotropina pobudza wzrost komórek, aktywuje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto nocą skóra staje się bardziej przepuszczalna dla aplikowanych na jej powierzchnię kosmetyków. A ponieważ jednocześnie poprawia się wtedy ukrwienie skóry i nieco podnosi jej temperatura, składniki kosmetyków mogą łatwiej przeniknąć do głębszych warstw naskórka. Wykorzystaj to, by wspomóc procesy regeneracji.

Wieczorem wybieraj kosmetyki z odmładzającymi witaminami. Warto by kosmetyki przeznaczone do wieczornej pielęgnacji cery zawierały takie składniki jak: retinol, witamina C i witamina E.

Kremy z prawdziwymi hormonami - dlaczego nie mogę kupić ich w sklepie?

Kremy z ''prawdziwymi'' hormonami zwierzęcymi - z estrogenami, progesteronem, zwierzęcym hormonem wzrostu i hormonami androgenowymi nie są dopuszczone do legalnej sprzedaży (czasami można je spotkać w Internecie). O niektórych wiadomo, że działają świetnie, ale ze względu na ich oddziaływanie na cały organizm istnieje możliwość występowania poważnych skutków ubocznych.

Kremy z estrogenami wycofano ze sprzedaży w latach 60. Okazało się, że kobiety zachęcone doskonałymi efektami po prostu ich nadużywały. Obecnie stosuje się w kremach odpowiedniki roślinne. Niektóre marki kosmetyczne wykorzystują np. roślinny DHEA - hormon androgenowy o silnie pobudzającym działaniu.

Domowe maseczki do cery dojrzałej

Maseczka twarogowa

Łyżkę twarożku rozgnieć z łyżką jogurtu. Następnie dodaj dwie łyżeczki oleju słonecznikowego lub oliwy i wyciśnij sok z połówki pomarańczy. Składniki dokładnie wymieszaj. Nałóż na twarz i dekolt, a po 30 minutach zmyj letnią wodą.

Maska z alg

Łyżkę miodu zmieszaj z kilkoma kroplami wody różanej. Do płynu dodaj łyżeczkę proszku z alg lub rozdrobnione algi morskie w innej formie. Trzymaj na twarzy 15 minut i zmyj letnią wodą.

Truskawkowe SPA

Zblenduj garść świeżych lub mrożonych truskawek. Dodaj łyżkę oleju ryżowego i łyżkę mleka. Nanieś na twarz i trzymaj przez 15 minut. Zmyj letnią wodą.

Czytaj też:

Cera dojrzała po pięćdziesiątce - pielęgnacja, makijaż, dieta

Problemy cery dojrzałej: suchość, przebarwienia, znamiona

Jak odmłodzić się makijażem? Makijaż codzienny dla dojrzałej kobiety

Jaki masz typ cery? Sprawdź to!

Katarzyna Zielińska I Anna Guttman - tekst pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"