TŁUSTA CERA (łojotokowa) - jak ją pielęgnować? Oczyszczanie tłustej cery
Błyszczący nos, świecące czoło i policzki to problem nie tylko nastolatków. Cerę tłustą coraz częściej mają również osoby po trzydziestce – głównie kobiety, rzadziej mężczyźni. Jak o nią dbać i czego nie robić podczas pielęgnacji?
Spis treści
- Jakie kosmetyki do cery tłustej?
- Jak pielęgnować cerę tłustą?
- Błędy w pielęgnacji tłustej cery
- Jaki masz typ cery? Sprawdź to!
Cera tłusta uznawana jest za zło konieczne, a to z powodu wyglądu – cera tłusta jest gruba, ziemisto-szarożółta, z widocznymi zaskórnikami, w dotyku lepka od pokrywającego ją sebum. Mimo tych wszystkich wad cera tłusta ma kilka zalet – jest odporna na działanie wiatru i mrozu, dobrze toleruje wodę i mydło, jej posiadaczki dłużej cieszą się skórą gładką, bez zmarszczek, a w okresie starzenia nie wysusza się. Jednak ten typ cery na co dzień jest dość kłopotliwy w pielęgnacji, zaś charakterystyczny dla cery tłustej nadmiar sebum to nie tylko defekt estetyczny – również większa skłonność do problemów ze skórą takich, jak wypryski bakteryjne, trądzik, czy infekcje grzybicze.
Przeczytaj: Jak NIE pielęgnować skóry?
To, że cera tłusta pokryta jest cienką wyczuwalną warstewką łoju, a nos widać z daleka, wynika z większej niż normalnie produkcji sebum, wydzielanego przez gruczoły łojowe. To, że jest go zbyt dużo, może mieć różne przyczyny. Na nadprodukcję sebum wpływ mogą mieć geny, zaburzenia w pracy układu trawiennego i przemiany materii, problemy hormonalne, zwłaszcza nadmierne wydzielanie progesteronu, stres i napięcia nerwowe, niektóre leki (np. obniżające poziom cholesterolu), nikotyna, nieodpowiednia dieta (zwłaszcza uboga w produkty zawierające witaminy A, C, B2 i E), a nawet niewłaściwa pielęgnacja.
Jakie kosmetyki do cery tłustej?
Nie jest prawdą, że posiadaczki tłustej skóry mogą tylko marzyć o lepszym wyglądzie. Odpowiednie kosmetyki i prawidłowa, systematyczna pielęgnacja są w stanie przywrócić skórze twarzy zdrowy, świeży wygląd, zmniejszyć łojotok i rozszerzone pory, usunąć zaskórniki. By osiągnąć ten efekt, pielęgnacja powinna być synergiczna – to znaczy, że kosmetyki użyte na poszczególnych jej etapach muszą ze sobą współpracować.
Dlatego do pielęgnacji najlepiej używać preparatów z tej samej linii kosmetycznej przeznaczonej dla cery tłustej. Powinny być to kosmetyki beztłuszczowe (tzw. oil-free). Podstawowy zestaw pielęgnacyjny to płyn micelarny albo żel do demakijażu, tonik bez zawartości alkoholu, na dzień delikatny lekki krem nawilżająco-matujący, najlepiej z filtrem UV, na noc krem regulujący wydzielanie sebum. Niezbędnym uzupełnieniem pielęgnacji są bibułki matujące, peeling i maseczka do cery tłustej.
Aby ograniczyć wydzielanie sebum, warto sięgnąć po kremy co cery tłustej zawierające retinol (działa skutecznie na trądzik u osób ze skórą dojrzałą, oraz ma działanie przeciwzmarszczkowe), witaminę E czy witaminy z grupy B, szczególnie niacynę (wit. B3).
Jak pielęgnować cerę tłustą?
Zasady pielęgnacji tego typu cery są podobne, jak innych rodzajów skóry – warto jednak zwrócić uwagę na kilka drobiazgów, które są szczególnie ważne. Cerę tłustą trzeba dokładnie oczyszczać nie tylko wieczorem, ale również rano, by usunąć zalegającą na niej warstwę sebum i martwe komórki. Po każdym myciu twarz należy przetrzeć tonikiem antybakteryjnym, zmniejszającym widoczność porów (można to robić również w ciągu dnia, dla odświeżenia). Co kilka godzin do skóry można przykładać bibułkę matującą, która zbierze nadmiar sebum. Raz w tygodniu konieczny jest peeling, który mechanicznie usunie resztki martwego naskórka (w przeciwnym przypadku obumarłe komórki zablokują pory, co doprowadzi do powstania zaskórników, a nawet ropnych wykwitów). Po peelingu warto nałożyć maseczkę antybakteryjną albo ściągającą pory, np. na bazie glinki.
Przeczytaj: Sprawdzony przepis na maseczkę aspirynową na trądzik
Polecany artykuł:
Błędy w pielęgnacji tłustej cery
Mitem jest stwierdzenie, że ten typ cery jest pancerny i zniesie wszystko. Cerze tłustej również można zaszkodzić, doprowadzając niewłaściwą pielęgnacją do problemów, które rozwiązać będzie mógł tylko dermatolog. Najczęstsze błędy w pielęgnacji tłustej cery to:
- stosowanie do mycia preparatów odtłuszczających. Usuwają one warstwę łoju, ale przy okazji doprowadzają do odwodnienia skóry, przez co może się ona zacząć łuszczyć.
- Używanie toników na bazie alkoholu. Mogą działać silnie drażniąco, i choć początkowo dają dobre efekty, to jednak przy dłuższym stosowaniu mogą doprowadzić do nasilenia łojotoku i zmian trądzikowych.
- Mycie twarzy wodą z mydłem. To prawda, że ten zestaw skórze tłustej nie szkodzi, ale też nie pomaga. Dużo lepszą alternatywą jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do mycia skóry tłustej, które będą ją dodatkowo pielęgnować.
- - Zakrywanie nadmiaru sebum kolejnymi warstwami pudru. To dla skóry niepotrzebne obciążenie, poza tym puder zatyka pory, może więc działać komedogennie, stymulując tworzenie się wyprysków. Skórę lepiej osuszą bibułki matujące, albo zwykłe chusteczki higieniczne.
- Mechaniczne wyciskanie zaskórników. Pozbywając się ich w ten sposób łatwo uszkodzić naczynia krwionośne. Poza tym w miejsce usuniętej w ten sposób krostki zaraz pojawi się nowa, bo skóra natychmiast uzupełnia sebum, które zostało z niej usunięte.
- Opalanie się. To prawda, że tłusta skóra muśnięta słońcem przez chwilę wygląda lepiej. Jednak promienie UV stymulują pracę gruczołów łojowych (przez co stan skóry po lecie szybko się pogarsza), a dodatkowo uszkadzają komórki i rozszerzają naczynka krwionośne, co również ma negatywny wpływ na wygląd.