Ziołowa pielęgnacja skóry. Przepisy na kąpiele ziołowe, maski, toniki

2016-11-24 16:51

Zioła, które pozytywnie wpływają na skórę, są łatwo dostępne, naturalne, niedrogie i rosną w Polsce. Jeśli do tej pory nie było okazji, żeby wykorzystać moc rumianku, szałwii i innych ziół, warto naprawić ten błąd. Jakie zioła pić, aby mieć piękną i zdrową skórę, a które lepiej stosować od zewnątrz? Dowiedz się, jak używać ziół w pielęgnacji skóry.

zioła
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jakie zioła na trądzik i piękną skórę? Pielęgnacja ziołowa
  2. Nagietkowy tonik z arniką
  3. Nagietkowy tonik z dodatkiem oregano
  4. Maseczka oczyszczająca z krwawnika
  5. Nawilżająca maseczka z szałwii i ogórka
  6. Ziołowy scrub do ciała
  7. Przepisy na kąpiel ziołową w wannie
  8. Kąpiel z waleriany na elastyczną skórę i oczyszczenie porów
  9. Regenerująca kąpiel z macierzanki
  10. Kąpiel z siana na poprawę kolorytu skóry
  11. Odświeżająca kąpiel sosnowa
  12. Łagodząca kąpiel z szałwii na suchą, podrażnioną skórę
  13. Regeneracyjna kąpiel tymiankowa dla skóry zmarzniętej

Jeśli chcesz poczuć się jak baśniowy alchemik, zacznij robić kosmetyki ziołowe w domu. Przepisy na naturalne maseczki i toniki z ziół czasem są wyjątkowo proste, innym razem wymagają cierpliwości, ale zawsze sprawiają frajdę i pozytywnie wpływają na cały organizm. Domowe kosmetyki ziołowe do twarzy (tonik lub hydrolat) możesz wykonać z większości ziół i przypraw, ale najlepiej dobrać formułę odpowiadającą typowi skóry. Im tonik będzie świeższy, tym jego działanie mocniejsze, dlatego nie trzymaj swojego kosmetyku w lodówce dłużej niż kilka dni. Po tym czasie nabierze brzydkiego zapachu.

Jakie zioła na trądzik i piękną skórę? Pielęgnacja ziołowa

  • Rumianek posiada wiele różnorodnych właściwości. Jego dobroczynny wpływ na skórę od wieków wykorzystywany jest w pielęgnacji i leczeniu, dlatego bez względu na rodzaj cery po prostu warto go mieć w swojej kuchni. Działanie łagodzące i antyseptyczne pomoże w walce z trądzikiem pospolitym, alergią i stanem zapalnym skóry. Działanie rozjaśniające to sposób na przebarwienia, blizny potrądzikowe oraz rozstępy. Zawarte w roślinie witaminy C i PP odpowiedzialne za wzmacnianie naczyń krwionośnych przysłużą się osobom z cerą naczynkową i cerą wrażliwą, szczególnie w okresie zimowym, kiedy czerwone pajączki atakują skórę chętniej niż w pozostałych miesiącach. Oprócz tego regularne picie naparu działa ściągająco, ujędrniająco i wygładzająco, z tego sposobu mogą korzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety w każdym wieku. Zioło zalewa się wrzątkiem i przykrywa do zaparzenia na kilka minut. Następnie odcedza się napar i pije jeszcze ciepły. Rumianek najlepiej spożywać raz dziennie, wieczorem, ponieważ uspokaja system nerwowy.
  • Pokrzywa kojarzy się raczej z podrażnieniem skóry, a nie jej ukojeniem, ale stosowana od wewnątrz potrafi zdziałać cuda. Jest składnikiem każdej diety oczyszczającej, bo bez żadnych sztucznych „wspomagaczy”, w czystej postaci stanowi skuteczną broń w walce z wszelkimi wirusami, bakteriami i toksynami. Dzieje się tak z powodu zawartym w roślinie flawonoidom, garbnikom oraz superlektynie UDA. Inne składniki, które znajdują się w pokrzywie to m.in. witamina C, witamina K i beta-karoten, idealne do poprawienia kolorytu skóry, szczególnie u osób bladych, ale także kwas pantotenowy będący naturalnym środkiem przeciwzapalnym i regenerującym tkanki. Napar z pokrzywy należy zaparzyć i po dziesięciu minutach odcedzić, a potem wypić (nie jest tu istotna temperatura, można pić też zimny). Niestety roślina posiada pewne skutki uboczne, dlatego najpierw trzeba się skonsultować z lekarzem lub upewnić, że nam nie zaszkodzi.
  • Bratek jest znanym, ale niedocenianym ziołem leczniczym. Łączy w sobie niektóre właściwości pokrzywy i rumianka. Podobnie jak parząca roślina zawiera flawonoidy, które oczyszczają cały organizm z toksyn, co zmniejsza szansę na pojawienie się niechcianych wyprysków. Napar z bratka jest szczególnie polecany osobom, które próbują uporać się z trądzikiem i tłustą skórą. Hamuje pracę gruczołów łojowych i sprawia, że skóra staje się gładka. Dermatolodzy włączają tę roślinę także do leczenia łuszczycy i liszajów. Zioło można pić od dwóch do trzech razy dziennie, również na czczo. Zaparza się je wrzątkiem.

Nagietkowy tonik z arniką

Wsyp do garnuszka lub miski czubatą łyżkę suszonego nagietka i pół łyżeczki arniki górskiej. Zalej wrzącą wodą, wymieszaj i odstaw na 10 minut. Po tym czasie odcedź napar i przelej do buteleczki. Kosmetyk należy trzymać w lodówce i używać przez 3 dni od wytworzenia. Tonik ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Może być stosowany również w formie okładów na opuchliznę twarzy i powiek. Nagietek ceniony jest za swoje właściwości łagodzące, a arnika to składnik wielu kosmetyków zmniejszających obrzęk. Połączenie tych dwóch roślin w odpowiednich proporcjach pozwala uzyskać ziołowy, pachnący tonik własnej roboty.

Nagietkowy tonik z dodatkiem oregano

W kubeczku zalej łyżkę suszonego nagietka wrzątkiem i odstaw pod przykryciem. W drugim naczyniu łyżkę oregano zalej odrobiną ciepłej wody i wymieszaj widelcem. Po 10 minutach przelej oba wywary do garnuszka i gotuj na małym ogniu przez 2 minuty, aby składniki się połączyły. Odcedź wywar. Uzyskany płyn stosuj jako tonik na podrażnienia i liszaje. Trzymaj w lodówce maksymalnie 4 dni.

Maseczka oczyszczająca z krwawnika

Łyżkę krwawnika wsyp do kubka, zalej wrzątkiem do połowy. Wymieszaj i przykryj. Po 10 minutach rozdrobnij widelcem zioło, aby uzyskać gęstą konsystencję. Ciepłą maskę nałóż na oczyszczoną skórę i trzymaj przez 15 minut. Po tym czasie zmyj letnią wodą. Maseczka z krwawnika polecana jest do skóry trądzikowej oraz tłustej ze względu na zawarty w roślinie cynk, witaminę A i flawonoidy. Działa także bakteriobójczo. Można ją stosować do trzech razy w tygodniu.

Nawilżająca maseczka z szałwii i ogórka

Umytego i obranego ogórka pokrój w plastry i wrzuć do miski. Dodaj łyżkę miodu, łyżkę soku z cytryny i łyżkę stołową suszonej szałwii. Zblenduj składniki na gładką masę. Tak przygotowany kosmetyk nałóż na twarz i trzymaj od 10 do 20 minut. Po tym czasie oczyść twarz wacikiem. Nie musisz zmywać maseczki wodą. Jeśli Twoja skóra jest tłusta lub normalna, nie nakładaj kremu. Połączenie ogórka i szałwii nawilża i regeneruje skórę.

Ziołowy scrub do ciała

Do miksera wrzuć szklankę płatków owsianych, łyżkę stołową cukru, łyżkę stołową suszonej lawendy i łyżkę stołową suszonej mięty. Zmiksuj składniki na gruboziarnisty proszek i przesyp do słoika. Scrub przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu przez miesiąc i stosuj raz w tygodniu. Wymieszaj małą łyżeczkę proszku z odrobiną ciepłej wody, a następnie wmasuj w skórę i zmyj ciepłą wodą. Powtórz i na oczyszczoną skórę nałóż krem. Olejki eteryczne zawarte w lawendzie delikatnie pielęgnują skórę, a mięta działa odświeżająco. Scrub pięknie pachnie, wygładza twarz i oczyszcza pory.

Przepis na ziołową kąpiel
Autor: Thinkstockphotos.com

Przepisy na kąpiel ziołową w wannie

Ziołowa kąpiel to po prostu większa wersja popularnej „parówki” na twarz, którą warto wypróbować w domowym zaciszu. UWAGA! Do każdego wywaru możesz dolać dowolną ilość wody, ale czas kąpieli różni się w zależności od rośliny.

Kąpiel z waleriany na elastyczną skórę i oczyszczenie porów

Zagotuj w garnku litr wody. Do gotującej się wody wrzuć dwie garście suszonego korzenia waleriany i gotuj przez 30 minut, cały czas mieszając. Wyłącz i zostaw garnek na płycie na kolejne 30 minut. Po odcedzeniu wlej do wanny. Kąpiel powinna trwać pół godziny. Waleriana oczyszcza pory, dlatego jest dobrym środkiem na wypryski. Oprócz tego poprawia jędrność skóry.

Regenerująca kąpiel z macierzanki

Zagotuj 2 litry wody. Do wrzątku wrzuć 100 g macierzanki i gotuj przez 5 minut na małym ogniu. Wyłącz i zostaw pod przykryciem na 30 minut. Po przecedzeniu wlej do wanny. Kąpiel polecana dla skóry dojrzałej, działa regenerująco i odmładzająco.

Kąpiel z siana na poprawę kolorytu skóry

Zagotuj litr wrzątku i wrzuć do niego 100 g siana, najlepiej w płóciennej torbie. Wymieszaj, przykryj i odstaw z gazu na 30min. Po odcedzeniu wlej do wanny, a następnie kąp się 15 minut. Wywar z siana poprawia koloryt skóry, polecany jest dla cery ziemistej i pozbawionej blasku.

Odświeżająca kąpiel sosnowa

Posiekaj 3 gałązki młodej sosny razem z szyszkami. Zalej ciepłą, przegotowaną wodą i gotuj pół godziny. Po wyłączeniu zostaw pod przykryciem na 30 minut, a następnie wlej do wanny wypełnionej wodą. Kąpiel sosnowa powinna trwać 10 minut. Odświeża skórę, pozostawia ją gładką i pachnącą.

Łagodząca kąpiel z szałwii na suchą, podrażnioną skórę

Do litra wrzątku wrzuć 100 g suszonej szałwii, zamieszaj i przykryj. Po 20 minutach przecedź i wlej do wanny. Kąp się przez 3 minuty. Szałwia działa jak balsam na skórę suchą, szorstką i łuszczącą się.

Regeneracyjna kąpiel tymiankowa dla skóry zmarzniętej

50 g tymianku zalej 2 litrami wody. Poczekaj aż zacznie wrzeć, następnie na małym gazie gotuj przez 5 minut. Odstaw do wystygnięcia na 10 minut. Przecedzony wywar wlej do wanny i kąp się przez 15 minut. Kąpiel tymiankowa działa regenerująco, łagodzi odmrożenia skóry.