ROZSTĘPY - jak pozbyć się rozstępów z ud, pośladków, brzucha i piersi?
Rozstępy to poprzeczne pręgi, które pojawiają się na udach, brzuchu, piersiach, czy pośladkach. Co ważne, sposoby pozbywania się rozstępów nie zależą od ich umiejscowienia, a rozległości i zaawansowania. Poznaj metody usuwania rozstępów i zdecyduj, jak chcesz się pozbyć rozstępów!
Spis treści
- Przyczyny pojawienia się rozstępów
- Domowe sposoby na rozstępy
- Jak pozbyć się rozstępów?
- Profesjonalne metody usuwania rozstępów [wideo]
- Jak pozbyć się rozstępów z ud, brzucha, piersi i pośladków?
- Skuteczne metody usuwania rozstępów
Rozstępy nie są groźne dla zdrowia – teoretycznie, gdyż często przysparzają nam sporych kłopotów: przez rozstępy na udach wstydzimy się chodzić w krótkich spodenkach, jeśli pojawią się na pośladkach, to odpadają wyjścia na basen. Młode mamy borykają się z defektami na brzuchu i piersiach. Rozstępy pojawiają się nawet w wieku dojrzewania, kiedy rośniemy najszybciej. Organizm się rozwija, masa ciała zwiększa – a skóra? Zdarza się, że nie nadąża z produkcją kolagenu. Pękające włókna tworzą poprzeczne, różowe linie, właśnie rozstępy.
Jak się pozbyć rozstępów? Dużym problemem w walce z rozstępami jest to, że zauważamy je za późno. Trudno uchwycić moment, kiedy rozstępy zaczynają się tworzyć. Jedyną oznaką powstawania rozstępów jest delikatne swędzenie i pieczenie skóry w miejscach, w których włókna kolagenowe są przeciążone. Bardzo szybko na jednolitej skórze pojawiają się różowe pręgi. Na tym etapie, w zmniejszeniu skutków estetycznych pomogą dobre kremy na rozstępy.
Czytaj też:
Ćwiczenia na rozstępy na brzuchu i piersiach
7 skutecznych ćwiczeń na rozstępy na udach i pośladkach
Karboskyterapia na rozstępy i nie tylko
Szukaj kremów z wyciągami z bluszczu, kasztanowca, skrzypu, przywrotnika, które wzmacniają naczynia krwionośne i nawilżają.
Przyczyny pojawienia się rozstępów
Rozstępy najczęściej są spowodowane przez następujące czynniki:
- ciąża;
- tabletki antykoncepcyjne i leki hormonalne;
- intensywne ćwiczenia na siłowni;
- gwałtowny wzrost masy ciała, czyli przytycie;
- gwałtowny spadek masy ciała.
Domowe sposoby na rozstępy
1. Uelastyczniający peeling
Przy niewielkich rozstępach możesz zastosować domowe sposoby. Na początku zadbaj o uelastycznienie skóry – sama możesz przygotować kosmetyk nawilżający skórę z oliwy z oliwek i miąższu aloesowego. Aby pozbyć się nadmiaru suchego naskórka zrób peeling całego ciała. Przyjemny będzie własnoręcznie przygotowany peeling cukrowy z mlekiem i oliwą.
Jak pozbyć się rozstępów?
2. Witaminowa maseczka
Doskonałą metodą na rozjaśnienie rozstępów jest również maseczka witaminowo-cytrynowa. Oliwę wymieszaj z łyżeczką płynnej witaminy E i sokiem z cytryny. Nakładaj maseczkę na skórę 2 razy w tygodniu, a szybko zobaczysz efekty.
Czytaj też:
Rozstępy w ciąży - co zrobić, by się nie pojawiały
Jak zlikwidować rozstępy ciążowe?
Rozstępy ciążowe - jak dbać o brzuch w czasie ciąży?
Profesjonalne metody usuwania rozstępów [wideo]
Źródło: TVN Style/ x-news
Jak pozbyć się rozstępów z ud, brzucha, piersi i pośladków?
Wiemy już, że przyczyny zewnętrzne powstawania rozstępów mogą być różne. Ale bez względu na część ciała, którą "zaatakowały", rozstępy zawsze powstają w wyniku rozrywania zbyt obciążonych włókien kolagenowych. Najpopularniejszą i najbardziej dostępną metodą na rozstępy są kremy na rozstępy. Najskuteczniejsze są te zawierające kolagen. Pamiętaj, że samo nakładanie kremu może nie wystarczyć. Żeby szybko zauważyć wklepuj i wcieraj preparat w skórę, żeby pobudzić ją do wchłaniania aktywnych substancji.
Dopiero po porodzie i odstawieniu dziecka od piersi można zdecydować się na kurację spłycającą rozstępy.
Skuteczne metody usuwania rozstępów
Ostatnim etapem powstawania rozstępów jest zabliźnianie. Proces często mylony jest z gojeniem i zanikaniem rozstępów. Niestety, rozstępy nie znikają - można je wygładzić, rozjaśnić, ale przy dokładnym przyjrzeniu się zawsze będą widoczne. Kiedy poprzeczne pręgi są już białe lub cieliste, kremy nie zadziałają skutecznie. Pomogą zabiegi kosmetyczne, np. dermabrazja lub mezoterapia. Przy dużych rozstępach poleca się metody inwazyjne: laseroterapię i peelingi chemiczne z kwasem glikolowym lub kwasem TCA.
Polecany artykuł: