RUMIANEK na trądzik i podrażnienia. Właściwości kosmetyczne rumianku
Rumianek to jedna z najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce i lecznictwie roślin. Zazwyczaj kojarzony jest głównie ze swoim działaniem łagodzącym, jednak posiada dużo więcej pożytecznych dla skóry właściwości. Działa przeciwzapalnie, zmiękczająco, rozjaśniająco, a także zwalcza wolne rodniki.
Spis treści
- Jak zrobić maseczkę rozświetlającą z rumiankiem?
- Rumianek w pielęgnacji skóry
- Rumianek w pielęgnacji włosów
- Przepisy na domowe kosmetyki z rumianku
Rumianek pospolity (Chamomilla recutita) to jednoroczna roślina o charakterystycznym zapachu, występująca niemal na całym świecie. Jego właściwości lecznicze oraz kosmetyczne znane były ludziom już w starożytności. Ze względu na swoją delikatność i hipoalergiczność rumianek bardzo często wykorzystywany jest jako składnik aktywny kosmetyków, gdzie występuje w postaci ekstraktu z koszyczków kwiatowych. Zawiera cenne substancje, między innymi flawonoidy, chamazulen, cholinę, witaminy z grupy B i C czy alfa-bisabolol. W składach kosmetyków do twarzy, włosów i ciała znajdziesz go pod nazwą Chamomilla recutita flower extract.
Jak zrobić maseczkę rozświetlającą z rumiankiem?
Źródło: TVN Style/ x-news
Rumianek w pielęgnacji skóry
Dzięki zawartości antyalergicznego chamazulenu oraz łagodzącego alfa-bisabololu rumianek najlepiej sprawdza się w pielęgnacji cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Działa antyseptycznie, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, przyśpiesza regenerację skóry i gojenie ran. Dzięki zawartości witaminy C ekstrakt z rumianku pomaga zwalczać wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia skóry. Stosowany pod oczy łagodzi i rozjaśnia skórę zapobiegając widocznym oznakom zmęczenia. Obecna w nim wit. B3, zwana też niacyną, wzmacnia naczynka krwionośne zapobiegając ich nadmiernemu rozszerzaniu. Jest także skuteczną bronią w walce ze zmianami trądzikowymi skóry. Używany do przemywania twarzy odświeża cerę i uspokaja zaognione miejsca, potrafi też niwelować zaczerwienienia oraz rozjaśniać potrądzikowe blizny. Zastosowany jako kompres na rany, poparzenia czy owrzodzenia złagodzi ból i świąd, zapobiegnie rozwojowi bakterii oraz przyśpieszy proces leczenia zmienionej skóry.
Rumianek w pielęgnacji włosów
Rumianek stosowany jest także w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Jako składnik szamponów do włosów koi wrażliwą skórę głowy, zapobiega przetłuszczaniu oraz powstawaniu łupieżu. Zawarte w nim związki mineralne odżywiają cebulki i przeciwdziałają nadmiernemu wypadaniu włosów. Włosom dodaje blasku i elastyczności, sprawia też, że są one bardziej podatne na układanie. Jednak ze względu na silne działanie rozjaśniające kosmetyki i naturalne zabiegi z rumiankiem powinny być stosowane tylko przez posiadaczki jasnych włosów.
Przepisy na domowe kosmetyki z rumianku
Świeże lub suszone ziele rumianku świetnie sprawdza się do tworzenia domowych kosmetyków. Ze względu na jego powszechne występowanie nietrudno znaleźć i zebrać kwiaty tej rośliny, a przygotowanie naparu do celów kosmetycznych kosmetycznych jest niezwykle łatwe i szybkie. Chociaż rumianek znany jest ze swoich właściwości przeciwalergicznych, to stosowany zewnętrznie może spowodować u niektórych osób silną reakcję alergiczną. Przed zastosowaniem czystego rumianku należy zrobić próbę uczuleniową.
Tonik z rumianku
Aby przygotować podstawowy tonik zalej garść kwiatów kwiatów gorącą wodą i odstaw do wystygnięcia pod przykryciem. Po 30 minutach odcedź płyn od fusów i przelej do wygodnej butelki. Tak przygotowanym tonikiem przemywaj skórę twarzy, szyi i dekoltu rano i wieczorem. Pamiętaj aby przechowywać go w lodówce i zużyć w przeciągu trzech dni. Jeśli Twoja skóra jest bardziej wymagająca możesz wzbogacić skład toniku o dodatkowe substancje lub zioła o działaniu nawilżającym (np. kwiaty lipy) lub przeciwtrądzikowym (ziele szałwii, kwiaty lawendy).
Rozjaśniająca płukanka z rumianku
Napar do wykorzystania jako płukankę przygotuj podobnie jak tonik. Wykorzystaj około 4-5 garści suszonego ziela na litr wody. Dobrze wystudzonym płynem wypłucz głowę po umyciu, wcierając go dokładnie we włosy oraz skórę. Pozostaw płukankę na włosach na 15 minut zawijając je w ręcznik, a następnie normalnie wysusz je i wystylizuj tak jak zazwyczaj. Gdy bardzo zależy ci na rozjaśnieniu włosów dodaj sok z połówki cytryny, pamiętaj jednak o tym, że wysusza ona włosy.
Odżywcza maseczka z rumianku
Zmieszaj łyżkę suszu z rumianku z łyżką płatków owsianych, dodaj po łyżeczce miodu oraz oliwy z oliwek a także odrobinę wody. Zblenduj lub zmiel wszystkie składniki tak, by powstała gęsta papka. Nałóż maseczkę na twarz, dekolt i szyję na 15 minut, a następnie zmyj ją ciepłą wodą.