Rozgrzewające kąpiele, zabiegi i masaże - jak rozgrzać się domowym sposobem?

2015-09-04 15:48

Relaksują, rozpieszczają ciało i zmysły, uwodzą zapachem – rozgrzewające kosmetyki i zabiegi mogą nam uprzyjemniać długie, jesienne i zimowe wieczory.

Spis treści

  1. Jak przygotować rozgrzewającą, pachnącą kąpiel?
  2. Przepis na kąpiel rozgrzewającą Kleopatry
  3. Przepis na pachnącą kąpiel rozgrzewającą
  4. Kosmetyki rozgrzewające - jak je stosować?
  5. Domowy masaż rozgrzewający
  6. Zobacz kosmetyki do rozgrzewającej kąpieli, masażu i pielęgnacji
Rozgrzewające kąpiele i zabiegi - jak rozgrzać się i zrelaksować domowym sposobem?
Autor: Thinkstockphotos.com Kąpiel rozgrzewająca nie tylko pobudza krążenie, działa również na zmysły, relaksuje, koi zapachem. Jak przygotować kąpiel rozgrzewającą w domu?

Pogoda jest zdradliwa i potrafi nieprzyjemnie zaskoczyć. Do niedawna ciepłe słońce trzymało cię w dobrym nastroju, a teraz deszcz i wiatr sprawiają, że marzniesz do kości. Skutecznym sposobem na poprawę humoru i rozgrzanie się w zimne dni jest relaksacyjna kąpiel z dodatkiem pachnących kosmetyków, peeling i masaż ciała. Jeśli do tego dodasz ulubioną herbatę i puszysty ręcznik, to możemy już mówić o domowym spa z prawdziwego zdarzenia. Jak przygotować sobie rozgrzewające zabiegi w domu?

Jak przygotować rozgrzewającą, pachnącą kąpiel?

Najprostszy sposób na rozgrzanie to zanurzyć się w ciepłej kąpieli. Napełnij wannę woda o temperaturze nieco wyższej niż temperatura ciała (ok. 39°C) i dodaj do niej aromatyczny olejek, płyn albo kulkę musująca. Już sam zapach może rzeczywiście podnieść temperaturę ciała. Bodźce węchowe omijają bowiem rejony mózgu odpowiedzialne za myślenie racjonalne i wywołują silne reakcje układu nerwowego – wpływają na rytm serca, częstotliwość oddechu, emocje, a to przekłada się na fizyczną reakcję organizmu. Wybierz wiec którąś z ciepłych, otulających nut zapachowych.

Zobacz: Sprawdzone przepisy na domowe peelingi

W chłodne dni i wieczory najlepiej sprawdzają się kosmetyki zawierające olejki z pomarańczy, cynamonu, goździków, kardamonu, wanilii, imbiru – kojarzą się z ciepłą atmosferą świat i przysmakami ze świątecznego stołu, w dodatku maja faktyczne właściwości rozgrzewające, a także ujędrniające i antybakteryjne. W kąpieli warto zrobić jeszcze peeling – masaż dodatkowo pobudzi krążenie i rozgrzeje skórę. A kiedy już wyjdziesz z wanny, czym prędzej wymasuj ciało balsamem – skóra rozpulchniona w ciepłej wodzie i oczyszczona peelingiem łatwo wchłonie cenne składniki kosmetyku.

Przepis na kąpiel rozgrzewającą Kleopatry

Składniki:

1 l ciepłego mleka (tłustego)

2-3 czubate łyżki miodu

    Do ciepłej wody w wannie dodaj podgrzane wcześniej mleko (podgrzane, nie gotowane) i łyżki miodu. Jeśli nie chcesz czekać na rozpuszczenie miodu w wodzie, możesz wcześniej włożyć miód do ciepłego mleka i taką mieszankę następnie dodać do wody. Uwaga! Zanim zdecydujesz się na taką kąpiel, upewnij się, że miód cię nie uczula. Zrób test uczuleniowy na twarzy lub szyi.

      Przepis na pachnącą kąpiel rozgrzewającą

      Składniki:

      1 duża pomarańcza

      1 łyżeczka cynamonu

      1 korzeń imbiru

      1 l wody

        Obierz pomarańczę i skórkę (wcześniej wyparzoną) wrzuć do garnka. Następnie dodać imbir i cynamon i zalej wszystko wodą. Gotuj mieszankę przez 30 minut, pozostaw do ostudzenia i przelej przez sito. Sam wywar dodaj do wanny napełnionej ciepłą wodą. Imbir i cynamon mają właściwości rozgrzewające, pobudzają krążenie, pomagają w walce z cellulitem. Uwaga! Wszystkie składniki kąpieli mogą uczulać, dlatego alergicy, osoby posiadające cerę naczyniową i wrażliwą nie powinny decydować się na taką kąpiel.

        Ważne

        Uważaj na pajączki!

        Jeśli masz skórę cienką, wrażliwą i z widocznymi pajączkami, kosmetyki przyczyniające się do powierzchniowego rozgrzania skóry nie są dla ciebie. Ostrożnie powinnaś również korzystać z kąpieli – bezpieczniej będzie, jeśli temperatura wody nie przekroczy 37°C, a kąpiel nie będzie trwała dłużej niż 15 minut.

        Kosmetyki rozgrzewające - jak je stosować?

        W chłodne dni doskonale sprawdzają się też kosmetyki rozgrzewające. Na czym polega ich działanie? Kosmetyki tego rodzaju zawierają wyciągi z roślin (np. ekstrakt z ostrej papryki, arniki, imbiru, cynamonu), które pobudzają receptory ciepła w skórze i działają na nią drażniąco. Położone w głębszej warstwie skóry ciałka Ruffiniego odbierają temperaturę wyższą niż rzeczywista ciepłota ciała, a jednocześnie podrażnione naczynka krwionośne ulegają gwałtownemu rozszerzeniu i pobudzony zostaje przepływ krwi, co faktycznie podnosi temperaturę. Kosmetyki rozgrzewające działają tylko na te okolice ciała, na które zostały zaaplikowane. To ich zaleta – poza rozgrzewającymi zawierają też substancje aktywne, które pod wpływem ciepła łatwiej przenikają do skóry, dzięki czemu możesz oddziaływać na wybrane partie ciała zależnie od potrzeb.

        • Kremy do rąk i stóp – dają uczucie ciepła i regenerują spękaną, szorstką skórę. To kosmetyki doskonałe dla osób spędzających wiele czasu na powietrzu i tych, którzy maja problemy z krążeniem i uskarżają się np. na zimne stopy czy dłonie.
        • Balsamy do ciała – te kosmetyki działają antycellulitowo i wyszczuplająco. Zawierają składniki, które usprawniają mikrokrążenie i poprawiają metabolizm komórkowy, ułatwiają usuniecie toksyn i ujędrniają skórę. Ich producenci zalecają, by je energicznie wmasowywać w wybrane partie ciała, bo masaż dodatkowo pobudza krążenie. Najlepiej używać balsamów wieczorem, gdy skóra jest jeszcze rozgrzana po kąpieli.
        • Olejki do masażu – to nie to samo, co balsamy wyszczuplające, bo ich przeznaczeniem jest działanie przeciwbólowe. Zawierają wyciągi roślinne, które rozgrzewają (już samo ciepło uśmierza ból) i działają znieczulająco na receptory bólowe. Zwykle maja też właściwości przeciwzapalne, doskonale łagodzą bóle mięśni i stawów.
        • Maski i peelingi do twarzy – są przeznaczone głównie do pielęgnacji cery tłustej, ze skłonnością do trądziku. Ich składniki działają wielokierunkowo i bardzo skutecznie – rozpulchniają skórę, rozszerzają pory i oczyszczają je, wchłaniają nadmiar sebum i jednocześnie zwiększają przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry.

        Domowy masaż rozgrzewający

        Domowy masaż rozgrzewający można wykonać samemu lub z pomocą ukochanej osoby. Do masażu rozgrzewającego będziesz potrzebować rozgrzewającego olejku (np. cynamonowego), balsamu do ciała lub gorącej świecy do masażu.

        Wykonując masaż samemu skup się głównie na łydkach, udach, pośladkach i brzuchu - te partie ciała mają najgrubszą skórę i wymagają wyjątkowej opieki. Rozgrzej w dłoniach odrobinę olejku lub innego kosmetyku i zacznij masować ciało - od stóp, po brzuch (zawsze kierując się ku górze). Rozcieraj kosmetyk energicznymi ruchami, by pobudzić krążenie. Wykonuj koliste ruchy dłońmi przesuwając się zawsze ku górze. Uda i pośladki masuj nieco dłużej i bardziej energicznie, możesz do tego użyć specjalnej rękawicy lub szczotki do masażu antycellulitowego. Brzuch i piersi masuj delikatnie - do masażu tych partii ciała możesz użyć jedynie opuszków palców. Nie zapomnij o dekolcie i szyi. Rozgrzewając klatkę piersiową od razu poczujesz przepływające ciepło.

        • Masaż partnerski to najlepszy sposób na rozgrzanie. Ukochany lub ukochana powinni masować całe ciało -  zaczynając od stóp, łydek, ud i pośladków, stopniowo przechodząc na plecy i łopatki. Relaksująco i bardzo rozgrzewająco działa również masaż bioder i brzucha (bardzo delikatny).

        Zobacz: Drapanie również może rozgrzewać! Sztuka drapania kostek, pleców

        Zobacz kosmetyki do rozgrzewającej kąpieli, masażu i pielęgnacji

        miesięcznik "Zdrowie"