Miód - właściwości kosmetyczne. Przepisy na domowe kosmetyki z miodem
Miód ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Jest często wykorzystywany w leczeniu zmian skórnych i trądziku, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze, zmniejsza ryzyko powstania bliznowców, przyspiesza gojenie się ran. Miód również doskonale nawilża i koi podrażnienia skóry, dlatego jest doskonałym składnikiem domowych kosmetyków. Sprawdź przepisy na miodowe kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów.

Spis treści
- Przepis na naturalną odżywkę do włosów z miodem
- Przepis na domowy balsam do ust z miodem
- Przepis na nawilżającą maseczkę do twarzy z miodem
- Przepis na antycellulitowy peeling do ciała z miodem
Miodu używa niemal każdy, ponieważ nie tylko dobrze smakuje, ale wspomaga leczenie przeziębień, wzmacnia odporność, koi nerwy i pomaga w zasypianiu. Miód jest także jednym z lepszych i najbardziej popularnych domowych kosmetyków. W przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest w czystej postaci lub w formie mleczka pszczelego, propolisu. Działa zbawiennie na skórę, ponieważ przyspiesza gojenie się ran, zapobiega powstawaniu bliznowców, ma działanie bakteriobójcze - głównie z tego względu przydaje się w leczeniu zmian skórnych (krostek, pryszczy).
Maski i okłady z miodu stosuje się w celu nawilżenia suchej skóry oraz włosów. Od dawana stosuje się miód jako lekarstwo na spękane usta i pięty. Naturalna pielęgnacja miodem przeznaczona jest dla wszystkich typów cery. Jednak warto pamiętać, że miód (tak jak każdy składnik) może uczulać. Zanim zdecydujesz się na wykorzystanie miodu w zabiegach kosmetycznych, wykonaj podstawową próbę uczuleniową na nadgarstku lub na kawałku skóry za uchem.
Przepis na naturalną odżywkę do włosów z miodem
Składniki:
- pół szklanki miodu,
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek,
- pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny.
Sposób przygotowania. Składniki wymieszaj ze sobą, aż do całkowitego połączenia. Niewielką ilość mieszanki wylej na włosy i dokładnie wmasuj, tak aby cała ich powierzchnia została nią pokryta. Włosy schowaj pod czepek i odczekaj 30 minut, a następnie spłucz zimną wodą.
Plaster z miodem na krostki
Miód wykorzystuje się w leczeniu stanów zapalnych skóry i trądziku. Wystarczy nałożyć niewielką ilość miodu punktowo na krostki lub zmiany skórne i przykryć plastrem na ok. 20 minut. Po tym czasie należy zdjąć plaster i przemyć skórę chłodną wodą. Przed zabiegiem wykonaj próbę uczuleniową np. na nadgarstku.
Przepis na domowy balsam do ust z miodem
Składniki:
- 1 łyżeczka miodu,
- pół szklanki startego wosku pszczelego,
- 2 krople olejku witaminy E,
- 1/4 szklanki oleju kokosowego,
- 10 kropli soku z cytryny.
Sposób przygotowania. Składniki mieszaj ze sobą, aż do uzyskania jednolitej, kremowej masy. Następnie przełóż je do małych pojemniczków. Po kilkunastu godzinach balsam będzie gotowy do użycia. Pamiętaj, aby przechowywać kosmetyk w chłodnym miejscu. W przeciwnym wypadku będzie się stale roztapiał i tracił konsystencję.
Polecany artykuł:
Przepis na nawilżającą maseczkę do twarzy z miodem
Składniki:
- 2 duże łyżki miodu,
- pół szklanki mleka.
Sposób przygotowania. Składniki dobrze ze sobą wymieszaj i nałóż na twarz oraz szyję. Pozostaw maseczkę na ok. 15-20 minut, a następnie zmyj delikatnie ciepłą wodą.
Przepis na antycellulitowy peeling do ciała z miodem
Składniki:
- szklanka fusów z kawy,
- pół szklanki miodu.
Sposób przygotowania. Kawę zalej wrzątkiem, odczekaj kilka minut i odcedź fusy. Do jeszcze ciepłych fusów dolej miód i mieszaj, aż dokładnie się ze sobą połączą. Taką mieszankę nakładaj na wilgotne ciało (szczególnie na miejsca dotknięte cellulitem) i masuj przez kilka minut. Następnie spłucz peeling ciepłą wodą i umyj skórę delikatnym mydłem z dodatkiem olejów naturalnych.