Blizny po trądziku - jak pozbyć się blizn po trądziku?
Blizny po trądziku, głównie zmiany zanikowe, a także przebarwienia po trądziku, pojawiają się nie tylko nastolatków. Cera trądzikowa i blizny po trądziku bywa również problemem osób w dojrzałym wieku. Jak skutecznie pozbyć się starych blizn po trądziku i unikać powstawania nowych blizn potrądzikowych?
Blizny po trądziku (blizny zanikowe) to problem zarówno nastolatków, jak i osób już dorosłych. Warto pamiętać, że trądzik to między innymi stan zapalny, przed którym organizm próbuje się bronić w taki sam sposób, jak przed każdym innym schorzeniem.
Komórki układu odpornościowego zwalczające infekcję, wspomagają również procesy gojenia uszkodzonej tkanki.
Jednak, żeby prawidłowo wyleczyć wyprysk, najpierw należy wyeliminować zalegające w nim i wokół niego martwe bakterie i komórki.
Jeśli tego nie zrobimy proces gojenia będzie cały czas zaburzany, a nowo powstała tkanka będzie nieprawidłowo zbudowana. W ten sposób na twarzy pojawi się blizna po trądziku czyli blizna zanikowa, widoczna w postaci miejscowego zagłębienia. Jej głębokość i rozległość będzie zależała od wielkości i stopnia zaawansowania trądziku znajdującego się w tym miejscu oraz stopnia zaburzeń gojenia.
Spis treści
- Jak tworzą się blizny po trądziku?
- Jak wyglądają blizny po trądziku?
- Czy blizny po trądziku znikną?
- Jak zapobiec bliznom po trądziku?
- Blizny po trądziku a przebarwienie - czym się różnią?
- Jak pozbyć się blizn po trądziku?
- Co na blizny potrądzikowe? Domowe sposoby na blizny po trądziku
- Co na blizny po trądziku? Preparaty kosmetyczne
- Kremy na blizny po trądziku
- Jak usunąć blizny po trądziku? Zabiegi na blizny potrądzikowe
Jak tworzą się blizny po trądziku?
Jeśli dojdzie do powstania stanu zapalnego, najlepiej jak najszybciej go wyleczyć, inaczej może bowiem dojść do powstania blizny potrądzikowej. Według dr Marka Wasiluka z warszawskiej kliniki Triclinium dermatolodzy za często stosują w tym celu doustnie i miejscowe antybiotyki.
- Takie leczenie jest bardzo obciążające dla organizmu. Podawanie doustnej antybiotykoterapii powinno być zarezerwowane dla ciężkich postaci trądziku. Poza tym tego typu metody często nie powodują definitywnego wyeliminowania trądziku. U wielu pacjentów leczonych doustnymi antybiotykami dochodzi w dłuższej perspektywie do nawrotu choroby. - wyjaśnia ekspert.
Jak wyglądają blizny po trądziku?
Chyba każdy wie, jak wygląda trądzik i blizny po nim. Charakterystyczne "dzioby" głównie na twarzy, ale czasem też na plecach czy szyi, bywają źródłem poważnych kompleksów.
A blizny? O zanikowych mówimy wówczas, gdy skóra jest pofałdowana i pokryta kraterowymi wgłębieniami o różnej wielkości.Przerostowe natomiast przyjmują postać twardych, wypukłych guzków. Zdarzają się też blizny w formie przebarwień, czyli różowych oraz brązowych plam.
Czy blizny po trądziku znikną?
Niestety, samoistne zniknięcie blizn potrądzikowych jest bardzo mało prawdopodobne i dotyczy jedynie potrądzikowych przebarwień. Pozostałe blizny potrądzikowe nie zmniejszają się z wiekiem. Wgłębienia i wypukłości mogą nawet z czasem uwydatniać się.
Jak zapobiec bliznom po trądziku?
Aby zapobiegać tworzeniu się blizn, należy odpowiednio dbać o cerę trądzikową. Po pierwsze należy starać się nie doprowadzać do stanów zapalnych, a więc odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, a na etapie jej zaczerwienienia (początek stanu zapalnego) działać przeciwzapalnie.
W tym celu można raz w miesiącu wykonać peeling np. kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodermabrazji. Warto również przejść na odpowiednią dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze oraz ograniczyć spożywanie pikantnych posiłków. Nie należy także przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to jedynie wzmożenie pracy gruczołów łojowych, które będą chciały ją nawilżyć, a przy tym dodatkowo pozatykają pory i przyśpieszą rozwój trądziku.
Polecany artykuł:
Blizny po trądziku a przebarwienie - czym się różnią?
Jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia na twojej twarzy zostały blizny po trądziku, istnieją sposoby, aby się ich pozbyć. Nie należy jednak mylić blizny potrądzikowej z przebarwieniem.
Przebarwienie po trądziku to czerwona plamka na twarzy po świeżo wygojonym wyprysku to końcowy etap zmiany trądzikowej, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale na pewno w końcu zniknie. Jeśli chcesz się szybciej pozbyć tego typu plam, możesz to zrobić poddając się zabiegom z użyciem lasera bromkowo-miedziowego lub IPL, które będą stopniowo wybielać tkankę w pożądanym miejscu.
Natomiast blizna po trądziku to trwałe uszkodzenie skóry. Blizna potrądzikowa może przyjmować różne kształty i mieć różną głębokość. Aby się jej pozbyć, najpierw należy ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji (bez wytworzenia nowej blizny).
Jak pozbyć się blizn po trądziku?
Często stosowana do tego celu dermabrazja i silne peelingi medyczne są skuteczne, ale według doktora Marka Wasiluka bardzo niebezpieczne.- Zabiegi tego typu powodują bardzo rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co może skutkować ponownym pojawieniem się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień, nie wspominając już o tym, że same zabiegi, jak i rekonwalescencja, mogą być bardzo bolesne. Niewielkie niedopatrzenie podczas zabiegu może również skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci jeszcze większych blizn. Lepiej jest więc zadziałać równie mocno i skutecznie, ale o wiele bezpieczniej - mówi doktor Marek Wasiluk.
Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu o wiele korzystniej jest leczyć za pomocą laseroterapii. - Najczęściej proponuję pacjentom zabiegi laserem bromkowo-miedziowym lub światłem LED, który pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny. - mówi dr Marek Wasiluk.
- Laser ma wiele dobroczynnych działań. Jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one uszkadzane. Poza tym poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduję blaknięcie przebarwień skórnych. W trudnych przypadkach, dla zadowalających efektów leczenia konieczne jest wykonanie serii do dziesięciu zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. W lżejszych przypadkach wystarczą trzy lub cztery zabiegi co tydzień oraz zabiegi przypominające, wykonywane co miesiąc. Na łagodne postacie trądziku, zamiast lasera, można również stosować światło IPL, jednak jest ono mniej skuteczne - mówi dr Wasiluk.
Do usuwania zanikowych blizn potrądzikowych sprawdza się zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser tworzy w skórze mikrouszkodzenia, jednocześnie pozostawiając wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, co ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji.
W zależności od głębokości i rozległości blizn należy wykonać serię około trzech do siedmiu zabiegów w miesięcznych odstępach, a następnie dać skórze odpocząć przez co najmniej pół roku, ponieważ tkanki po tego typu zmianach bardzo długo się przemodelowują. Po tym okresie dokonuje się oceny efektu terapii.
Co na blizny potrądzikowe? Domowe sposoby na blizny po trądziku
Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że nasilone, utrwalone zmiany potrądzikowe nie znikną dzięki domowym trikom. Są jednak sposoby, by stały się mniej widoczne. Przykładowo - zwykła maseczka z ogórka działa rozjaśniająco, więc na przebarwienia jest w sam raz.
Skóra potrądzikowa zasługuje na naturalną regenerację. Możesz w tym celu zastosować ocet jabłkowy lub sok z cytryny. Zawarte w nich kwasy usuwają martwy naskórek i oczyszczają skórę. Wybrany produkt można pozostawić na skórze do dziesięciu minut dwa razy dziennie. Nie zapomnij potem starannie umyć skórę i nawilżyć ją kremem.
Co na blizny po trądziku? Preparaty kosmetyczne
Wybór preparatów przeciwtrądzikowych jest naprawdę spory. Z tymi przeznaczonymi już do pielęgnacji starych blizn jest gorzej. najrozsądniej odpowiedni preparat byłoby dobrać z dermatologiem. Pamiętaj, że przed powstaniem blizn to przede wszystkim lekarz może cię także uchronić, choćby przepisując antybiotyk w przypadku nadkażeń bakteryjnych.
Maść na blizny po trądziku
Wśród popularnych rozwiązań z apteki warto wymienić maść silikonową. Taki preparat jest praktyczny, bo okazuje się dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku usuwania świeżych blizn, jak i tych starszych.
Środki silikonowe tworzą swoisty rodzaj opatrunku na bliźnie. Do ważnych właściwości silikonu zalicza się przepuszczalność powietrza, co nie zaburza naturalnego procesu gojenia się blizny. Silikon zatrzymuje też wodę w skórze, co sprawia, że blizna jest właściwie nawilżona, bardziej elastyczna i miękka.
Serum na blizny potrądzikowe
Serum to kosmetyk silniejszy od kremu, ale zarazem inny niż maść, która bywa dla skóry zbyt ciężka. Najczęściej ma wyższe od kremów stężenia składników aktywnych, a zarazem lekką, wodnistą lub żelową, konsystencję.
Służy do uzupełnienia i zintensyfikowania codziennej pielęgnacji cery trądzikowej. Czy jest optymalne przy leczeniu blizn trądzikowych? Trudno powiedzieć, bo to zależy i od wieku zmian, i od indywidualnej reakcji na preparat. Jak zwykle - najsensowniej byłoby to skonsultować ze specjalistą.
Kremy na blizny po trądziku
Właściwy krem na blizny potrądzikowe to taki, który wspiera proces regeneracji skóry po przebytym stanie zapalnym. Dodatkowo powinien działać rozjaśniająco na pozostałe przebarwienia i wyrównywać strukturę cery.
Wśród składników polecanych przy utrwalonych zmianach trądzikowych najczęściej wymienia się niacynamid, kwas hialuronowy oraz ceramidy.
Trzeba jednak pamiętać, że wybór kremu wciąż zależy od innych istotnych parametrów: wieku, rodzaju cery (inny dla tłustej, inny dla mieszanej), ewentualnych alergii etc.
Jak usunąć blizny po trądziku? Zabiegi na blizny potrądzikowe
To w końcu jak pozbyć się blizn? Jeśli zdecydujesz się na usuwanie blizn z pomocą medycyny estetycznej, przede wszystkim wybierz sprawdzony, wiarygodny gabinet lekarski i pamiętaj o ostrzeżeniach naszego eksperta.
Wybór metod jest naprawdę spory, a skuteczność zabiegu zależy nie tylko od twojej zasobności portfela, ale też choćby zaawansowania zmian. To lekarz powinien uświadomić ci, która metoda w twoim konkretnym przypadku da optymalne efekty i uprzedzić o wszelkich możliwych skutkach ubocznych.
Wśród często stosowanych metod wymienia się przede wszystkim: terapie laserowe, radiofrekwencję mikroigłową RF, mezoterapię, peelingi chemiczne. Laseroterapia ma chyba najwięcej zwolenników, ale pozostałe też mogą pomóc, odpowiednio dobrane i zastosowane.
Materiały prasowe