Retinol: czy kosmetyki z retinolem są skuteczne?

2020-06-18 14:38

Retinol to najlepiej przebadany składnik kosmetyków. Jest bardzo wysoko ceniony przez ich producentów, ponieważ naprawdę potrafi zdziałać cuda dla urody. Zobacz, jakie jest działanie retinolu w kosmetykach.

Czy kremy z retinolem są skuteczne?
Autor: Thinkstockphotos.com Kosmetyki z retinolem wykorzystuje się m.in. do pielęgnacji skóry podatnej na zmiany trądzikowe.

Spis treści

 1. Retinol - retinoidy w kosmetyce
 2. Retinol - funkcje w organizmie i właściwości lecznicze
 3. Retinol - zastosowanie w kosmetyce. Retinol wygładza zmarszczki
 4. Retinol - najważniejszy jest dobór stężenia.
 5. Retinol - standardowe dawkowanie
 6. Retinol poprawia koloryt skóry
 7. Retinol na trądzik
 8. Retinol na cienie pod oczami
 9. Zasady stosowania kremów z retinolem
 10. Retinol - działania niepożądane

Co wyjątkowego jest w kremach z retinolem – pierwotną formą witaminy A, skoro kosmetyki z witaminami są znane od „zawsze”? Wielka kariera retinolu ma solidne podstawy w badaniach, które wykazały wyjątkową jego skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania. Retinol jest dostępny w tabletkach i kroplach do oczu, a także w kremach i maściach.

Retinol - retinoidy w kosmetyce

Inne retinoidy wykorzystywane do celów kosmetycznych mają pod tym względem działania pewne mankamenty:

 • Kwas retinowy - może silnie podrażniać skórę, powodować jej zaczerwienienie, łuszczenie, a nawet poparzenia.
 • Palmitynian retinylu i octan retinylu - w porównaniu z retinolem mają słabe działanie. Głównie nawilżają, zapobiegają rogowaceniu skóry i pełnią rolę antyoksydantów.
 • Beta-karoten (prowitamina A) - w kosmetykach pełni funkcję przeciwutleniacza.
 • Retinal - to słabiej poznana forma witaminy A, obecnie zarezerwowana patentem dla jednego z koncernów kosmetycznych. Dlatego to właśnie retinol, który działa silniej niż palmitynian, a nieco słabiej niż drażniący kwas retinowy, stał się bohaterem nowoczesnych kosmetyków

Retinol - funkcje w organizmie i właściwości lecznicze

90 proc. retinolu jest magazynowane w wątrobie. Pełni on wiele funkcji w organizmie:

 • reguluje wzrost
 • odpowiada za różnicowanie i regenerację nabłonków
 • bierze udział w procesie widzenia o zmroku (jest składnikiem rodopsyny)
 • hamuje wydzielanie hormonu tyreotropowego (TSH)
 • zmniejsza wrażliwość tkanek na działanie tyroksyny (T4)

W związku z tym retinol jest stosowany w:

 • zapobieganiu i leczeniu niedoboru witaminy A
 • leczeniu chorób skóry – łuszczycy, trądziku, rybiej łuski i innych
 • w połączeniach z antybiotykami jest stosowany w leczeniu termicznych, popromiennych i innych uszkodzeń skóry
 • leczeniu przewlekłego zapalenia dróg oddechowych i przewodu pokarmowego
 • okulistyce w przypadku zespołu suchego oka, pieczenia i podrażnienia gałki ocznej

Retinol - zastosowanie w kosmetyce. Retinol wygładza zmarszczki

W początkowym okresie stosowania kosmetyków z retinolem zmiany zachodzą w wierzchnich warstwach naskórka i już po kilku tygodniach skóra wygląda młodziej. To dlatego, że dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu i normalizującemu retinolu zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana i naskórek staje się bardziej spoisty.

W dalszej kolejności retinol oddziałuje na głębsze warstwy skóry – wzrasta liczba fibroblastów, zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, poprawia się budowa i funkcjonowanie żywej warstwy skóry, która umożliwia łączność między naskórkiem i skórą właściwą. W rezultacie po kilku miesiącach skóra staje się jędrniejsza i „gęściejsza”, bardziej elastyczna, znikają drobne zmarszczki, a głębokie i mimiczne spłycają się.

Retinol - najważniejszy jest dobór stężenia.

Źródło: Newseria.pl

Ważne

Retinol - standardowe dawkowanie

Profilaktycznie:

 • dorośli i dzieci po 8. roku życia - 5000–10 000 j./d codziennie przez kilka tygodni
 • dzieci do 8. roku życia -  2000–2500 j./d codziennie przez kilka tygodni

Leczniczo:

 • dorośli - 12 000–100 000 j.m./d.
 • dzieci po 4. roku życia - 12 000–24 000 j.m./d

Retinol należy stosować zgodnie z zlecaniami lekarza

Retinol poprawia koloryt skóry

Retinol reguluje proces złuszczania i odnowy naskórka, powoduje zmniejszenie rozmiarów melanocytów (komórek produkujących barwnik skóry) i redukcję ilości melaniny – w efekcie stopniowo znikają przebarwienia. Retinol przyczynia się także do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, decydujących o odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej i naskórka, a tym samym o ładnym, świeżym kolorycie skóry.

Retinol na trądzik

Kosmetyki z retinolem wykorzystuje się również do pielęgnacji skóry tłustej, podatnej na zmiany trądzikowe. To wynika z jego normalizującego działania - retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, zmniejsza przetłuszczanie, odblokowuje i zwęża pory, hamuje tendencję do tworzenia się zaskórników i wyprysków.

Zadbaj o właściwą dermopielęgnację
Pharmaceris - krem z retinolem

Autor: Pharmaceris.com

materiał partnera

KREM Z RETINOLEM na trądzik wieku dorosłego pureRETINOL 0.3 polecany jest do codziennej dermopielęgnacji na noc dla osób dorosłych, wymagających efektywnego działania przeciwtrądzikowego wraz z działaniem przeciwzmarszczkowym. Stworzony z myślą o osobach z tendencją do powstawania niedoskonałości, zmian trądzikowych, zaskórników oraz nadmiernego łojotoku, dla skóry tłustej i mieszanej.

Krem oparty na wysokim stężeniu czystego 0,3% retinolu wykazuje zrównoważone działanie przeciwtrądzikowo-przeciwzmarszczkowe, stanowiąc skuteczną kurację przywracającą prawidłowe funkcjonowanie skóry w okresie zmian hormonalnych.

Ważne! Jeśli stosujesz leczenie witaminą A (retinoidami) skonsultuj z lekarzem stosowanie dermokosmetyków z retinolem.

Retinol na cienie pod oczami

Po kilku miesiącach regularnego stosowania retinol powoduje pogrubienie skóry. To bardzo dobra wiadomość, jeśli masz płytko unaczynioną skórę i ciemne podkówki pod oczami – pogrubiona skóra ukryje ten mankament urody.

Zasady stosowania kremów z retinolem

Retinol jest bardzo czuły na działanie światła i temperatury. Jak go stosować, aby był skuteczny?

 1. Opakowanie kosmetyku musi zapewnić jego chemiczną stabilność - nie powinno być przezroczyste. Jeśli jednak producent nie zadbał o to, przynajmniej ty sama przechowuj je z dala od źródeł światła.
 2. Stężenie czystego retinolu w kosmetyku musi być odpowiednio wysokie - nie niższe niż 0,25% (maksymalnie jego dopuszczalne stężenie wynosi 1%).
 3. Preparat najlepiej stosować na noc, zwłaszcza w początkowej fazie kuracji, gdy retinol działa głównie na naskórek, powodując zwiększoną wrażliwość na promieniowanie słoneczne. W ciągu dnia zaś konieczna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna, przynajmniej SPF 30.
 4. Retinol może również powodować przejściowe przesuszenie naskórka, dlatego jednocześnie używaj łagodnych kosmetyków nawilżających. Z czasem, po dłuższym stosowaniu, retinol poprawia nawilżenie skóry, ponieważ stymuluje produkcję kwasu hialuronowego.

Retinol - działania niepożądane

Podawanie dużych dawek witaminy A przez dłuższy czas skutkuje zespołem hiperwitaminozy A. Pojawiają się wtedy objawy, takie jak:

 • uczucie nadmiernego zmęczenia i senności
 • mało charakterystyczne zaburzenia żołądkowo-jelitowe
 • zmniejszenie łaknienia, wymioty
 • powiększenie wątroby i śledziony
 • żółtaczka, leukopenia
 • skąpe krwawienia miesiączkowe
 • bóle głowy
 • nadmierne wysuszenie, nadmierne złuszczanie i pękanie skóry

Podanie ponad 2 000 000 j. dorosłym powoduje objawy ostrego zatrucia witaminy A, które daje objawy, takie jak

Czytaj też: Glinka kosmetyczna – rodzaje, właściwości, zastosowanie glinki kosmetycznej

Ważne

Retinol a ciąża

Preparaty zawierające retinol są bezwzględnie przeciwwskazane w ciąży i w czasie karmienia piersią. Stosowanie retinolu w pierwszym trymestrze ciąży może wywołać u płodu poważne zaburzenia rozwojowe obejmujące wady twarzoczaszki (wodogłowie, małogłowie), mikroftalmię (małoocze), wady rozwojowe ucha zewnętrznego, układu sercowo-naczyniowego, centralnego układu nerwowego. Dlatego pacjentka musi bezwzględnie przestrzegać skutecznych metod zapobiegania ciąży. Przed rozpoczęciem leczenia retinolem, pacjentka musi przedstawić negatywny wynik wiarygodnego testu ciążowego.

miesięcznik "Zdrowie"