Retinol: czy kosmetyki z retinolem są skuteczne?
Retinol to najlepiej przebadany składnik kosmetyków. Jest bardzo wysoko ceniony przez ich producentów, ponieważ naprawdę potrafi zdziałać cuda dla urody. Zobacz, jakie jest działanie retinolu w kosmetykach.
Spis treści
- Retinol - retinoidy w kosmetyce
- Retinol - funkcje w organizmie i właściwości lecznicze
- Retinol - zastosowanie w kosmetyce. Retinol wygładza zmarszczki
- Retinol - najważniejszy jest dobór stężenia.
- Retinol - standardowe dawkowanie
- Retinol poprawia koloryt skóry
- Retinol na trądzik
- Retinol na cienie pod oczami
- Zasady stosowania kremów z retinolem
- Retinol - działania niepożądane
Co wyjątkowego jest w kremach z retinolem – pierwotną formą witaminy A, skoro kosmetyki z witaminami są znane od „zawsze”? Wielka kariera retinolu ma solidne podstawy w badaniach, które wykazały wyjątkową jego skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania. Retinol jest dostępny w tabletkach i kroplach do oczu, a także w kremach i maściach.
Retinol - retinoidy w kosmetyce
Inne retinoidy wykorzystywane do celów kosmetycznych mają pod tym względem działania pewne mankamenty:
- Kwas retinowy - może silnie podrażniać skórę, powodować jej zaczerwienienie, łuszczenie, a nawet poparzenia.
- Palmitynian retinylu i octan retinylu - w porównaniu z retinolem mają słabe działanie. Głównie nawilżają, zapobiegają rogowaceniu skóry i pełnią rolę antyoksydantów.
- Beta-karoten (prowitamina A) - w kosmetykach pełni funkcję przeciwutleniacza.
- Retinal - to słabiej poznana forma witaminy A, obecnie zarezerwowana patentem dla jednego z koncernów kosmetycznych. Dlatego to właśnie retinol, który działa silniej niż palmitynian, a nieco słabiej niż drażniący kwas retinowy, stał się bohaterem nowoczesnych kosmetyków
Retinol - funkcje w organizmie i właściwości lecznicze
90 proc. retinolu jest magazynowane w wątrobie. Pełni on wiele funkcji w organizmie:
- reguluje wzrost
- odpowiada za różnicowanie i regenerację nabłonków
- bierze udział w procesie widzenia o zmroku (jest składnikiem rodopsyny)
- hamuje wydzielanie hormonu tyreotropowego (TSH)
- zmniejsza wrażliwość tkanek na działanie tyroksyny (T4)
W związku z tym retinol jest stosowany w:
- zapobieganiu i leczeniu niedoboru witaminy A
- leczeniu chorób skóry – łuszczycy, trądziku, rybiej łuski i innych
- w połączeniach z antybiotykami jest stosowany w leczeniu termicznych, popromiennych i innych uszkodzeń skóry
- leczeniu przewlekłego zapalenia dróg oddechowych i przewodu pokarmowego
- okulistyce w przypadku zespołu suchego oka, pieczenia i podrażnienia gałki ocznej
Retinol - zastosowanie w kosmetyce. Retinol wygładza zmarszczki
W początkowym okresie stosowania kosmetyków z retinolem zmiany zachodzą w wierzchnich warstwach naskórka i już po kilku tygodniach skóra wygląda młodziej. To dlatego, że dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu i normalizującemu retinolu zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana i naskórek staje się bardziej spoisty.
W dalszej kolejności retinol oddziałuje na głębsze warstwy skóry – wzrasta liczba fibroblastów, zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, poprawia się budowa i funkcjonowanie żywej warstwy skóry, która umożliwia łączność między naskórkiem i skórą właściwą. W rezultacie po kilku miesiącach skóra staje się jędrniejsza i „gęściejsza”, bardziej elastyczna, znikają drobne zmarszczki, a głębokie i mimiczne spłycają się.
Retinol - najważniejszy jest dobór stężenia.
Źródło: Newseria.pl
Retinol - standardowe dawkowanie
Profilaktycznie:
- dorośli i dzieci po 8. roku życia - 5000–10 000 j./d codziennie przez kilka tygodni
- dzieci do 8. roku życia - 2000–2500 j./d codziennie przez kilka tygodni
Leczniczo:
- dorośli - 12 000–100 000 j.m./d.
- dzieci po 4. roku życia - 12 000–24 000 j.m./d
Retinol należy stosować zgodnie z zlecaniami lekarza
Retinol poprawia koloryt skóry
Retinol reguluje proces złuszczania i odnowy naskórka, powoduje zmniejszenie rozmiarów melanocytów (komórek produkujących barwnik skóry) i redukcję ilości melaniny – w efekcie stopniowo znikają przebarwienia. Retinol przyczynia się także do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, decydujących o odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej i naskórka, a tym samym o ładnym, świeżym kolorycie skóry.
Retinol na trądzik
Kosmetyki z retinolem wykorzystuje się również do pielęgnacji skóry tłustej, podatnej na zmiany trądzikowe. To wynika z jego normalizującego działania - retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, zmniejsza przetłuszczanie, odblokowuje i zwęża pory, hamuje tendencję do tworzenia się zaskórników i wyprysków.
materiał partnera
KREM Z RETINOLEM na trądzik wieku dorosłego pureRETINOL 0.3 polecany jest do codziennej dermopielęgnacji na noc dla osób dorosłych, wymagających efektywnego działania przeciwtrądzikowego wraz z działaniem przeciwzmarszczkowym. Stworzony z myślą o osobach z tendencją do powstawania niedoskonałości, zmian trądzikowych, zaskórników oraz nadmiernego łojotoku, dla skóry tłustej i mieszanej.
Krem oparty na wysokim stężeniu czystego 0,3% retinolu wykazuje zrównoważone działanie przeciwtrądzikowo-przeciwzmarszczkowe, stanowiąc skuteczną kurację przywracającą prawidłowe funkcjonowanie skóry w okresie zmian hormonalnych.
Ważne! Jeśli stosujesz leczenie witaminą A (retinoidami) skonsultuj z lekarzem stosowanie dermokosmetyków z retinolem.
Retinol na cienie pod oczami
Po kilku miesiącach regularnego stosowania retinol powoduje pogrubienie skóry. To bardzo dobra wiadomość, jeśli masz płytko unaczynioną skórę i ciemne podkówki pod oczami – pogrubiona skóra ukryje ten mankament urody.
Zasady stosowania kremów z retinolem
Retinol jest bardzo czuły na działanie światła i temperatury. Jak go stosować, aby był skuteczny?
- Opakowanie kosmetyku musi zapewnić jego chemiczną stabilność - nie powinno być przezroczyste. Jeśli jednak producent nie zadbał o to, przynajmniej ty sama przechowuj je z dala od źródeł światła.
- Stężenie czystego retinolu w kosmetyku musi być odpowiednio wysokie - nie niższe niż 0,25% (maksymalnie jego dopuszczalne stężenie wynosi 1%).
- Preparat najlepiej stosować na noc, zwłaszcza w początkowej fazie kuracji, gdy retinol działa głównie na naskórek, powodując zwiększoną wrażliwość na promieniowanie słoneczne. W ciągu dnia zaś konieczna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna, przynajmniej SPF 30.
- Retinol może również powodować przejściowe przesuszenie naskórka, dlatego jednocześnie używaj łagodnych kosmetyków nawilżających. Z czasem, po dłuższym stosowaniu, retinol poprawia nawilżenie skóry, ponieważ stymuluje produkcję kwasu hialuronowego.
Retinol - działania niepożądane
Podawanie dużych dawek witaminy A przez dłuższy czas skutkuje zespołem hiperwitaminozy A. Pojawiają się wtedy objawy, takie jak:
- uczucie nadmiernego zmęczenia i senności
- mało charakterystyczne zaburzenia żołądkowo-jelitowe
- zmniejszenie łaknienia, wymioty
- powiększenie wątroby i śledziony
- żółtaczka, leukopenia
- skąpe krwawienia miesiączkowe
- bóle głowy
- nadmierne wysuszenie, nadmierne złuszczanie i pękanie skóry
Podanie ponad 2 000 000 j. dorosłym powoduje objawy ostrego zatrucia witaminy A, które daje objawy, takie jak
Czytaj też: Glinka kosmetyczna – rodzaje, właściwości, zastosowanie glinki kosmetycznej
Retinol a ciąża
Preparaty zawierające retinol są bezwzględnie przeciwwskazane w ciąży i w czasie karmienia piersią. Stosowanie retinolu w pierwszym trymestrze ciąży może wywołać u płodu poważne zaburzenia rozwojowe obejmujące wady twarzoczaszki (wodogłowie, małogłowie), mikroftalmię (małoocze), wady rozwojowe ucha zewnętrznego, układu sercowo-naczyniowego, centralnego układu nerwowego. Dlatego pacjentka musi bezwzględnie przestrzegać skutecznych metod zapobiegania ciąży. Przed rozpoczęciem leczenia retinolem, pacjentka musi przedstawić negatywny wynik wiarygodnego testu ciążowego.
miesięcznik "Zdrowie"
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: