Naturalne kosmetyki do włosów. Przepisy na roślinne toniki, maski, odżywki
Roślinna pielęgnacja włosów ma wiele zalet - jest tania i pozbawiona dodatków chemicznych. Do przygotowania nawilżających masek, odżywczych toników i wcierek do włosów możesz użyć znanych przypraw i ziół wykorzystywanych w kuchni. Po takiej kuracji włosy będą nie tylko odżywione, ale także pachnące.
Spis treści
- Domowa maseczka na włosy z Italii
- Płukanka z czarnej herbaty na pogłębienie koloru
- Maska z siemienia lnianego na cienkie włosy
- Bakteriobójcza odżywka z lawendy
- Płukanka z rozmarynu poprawiająca kondycję włosów
- Wcierka z rzeżuchy na porost włosów
- Wzmocniony tonik z bylicy na łamliwe włosy
- Suplement na włosy domowej roboty
- Domowa pokrzywka na włosy
- Rozjaśniający włosy szampon z rumiankiem
Zioła i przyprawy, których używasz w kuchni, często mają zastosowanie w pielęgnacji włosów. Rozmaryn i bazylia, znane jako doskonałe włoskie przyprawy, są również stosowane do produkcji domowych kosmetyków ziołowych. Pachnąca lawenda może spełniać rolę odżywki, a siemię lniane odżywi cienkie i zniszczone włosy. Kiedy w domu zabraknie dobrej maski do włosów, sięgnij po sprawdzone domowe receptury i w łatwy sposób wykonaj odżywczą wcierkę, tonik lub ziołową płukankę.
Domowa maseczka na włosy z Italii
Dobrze wszystkim znana bazylia używana we włoskich daniach sprawdza się również w roli ziołowego kosmetyku do włosów. Roślina zawiera magnez, dzięki czemu wzmacnia cebulki włosowe, chroni włosy przed łamaniem się i stymuluje ich porost. Maseczka z bazylii będzie odpowiednia dla osób z włosami kręconymi, łamiącymi się, suchymi albo z łupieżem. W moździerzu lub podobnym naczyniu rozgnieć garść listków bazylii i garść górskich płatków owsianych. Tak przygotowaną masę zalej odrobiną wrzątku, rozgnieć widelcem i odstaw na 5 minut pod przykryciem. Po wystygnięciu nałóż maskę na skórę głowy, zaczynając od czubka i wmasuj. Zmyj letnią wodą po 15 minutach. Świeżą bazylię znajdziesz na bazarku lub w supermarkecie.
Płukanka z czarnej herbaty na pogłębienie koloru
Czarna herbata często zostawia w kubku brązowy osad? I bardzo dobrze! Dzięki swoim barwnikom i antyoksydantom dobrze zaparzona jest naturalną płukanką zmniejszającą widoczność pierwszych siwych włosów lub odrostów u brunetek. Zmniejsza też wypadanie włosów spowodowane zbyt częstym szczotkowaniem i używaniem gumki. Dwie łyżeczki sypanej czarnej herbaty dobrej jakości zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut do zaparzenia. Po tym czasie wymieszaj herbatę, ostudź i wyrzuć fusy. Płucz włosy z głową spuszczoną w dół, uważając, żeby się nie pobrudzić. Wysusz je ręcznikiem, najlepiej w ciemnym kolorze.
Maska z siemienia lnianego na cienkie włosy
Kwasy tłuszczowe Omega-3 i witamina E zawarte w mielonych ziarnach lnu ułatwią rozczesywanie kosmyków, dodadzą włosom blasku i pozostawią je gładkie. Z kolei polisacharydy skrobiowe stanowiące budulec rośliny wzmocnią strukturę słabych, cienkich włosów. Picie siemienia bardzo dobrze wpływa na kondycję włosów od środka, a jak wykorzystać roślinę od zewnątrz? Do dużego kubka lub garnuszka wsyp dwie łyżeczki siemienia lnianego. Zalej wrzątkiem albo gorącą wodą i mieszaj non stop przez 5 minut. Odstaw do ostygnięcia. Klei przelej do czystego kubka, oddzielając płyn od ziarenek. Nałóż na włosy od nasady i schowaj je pod czepkiem. Zmyj maseczkę po 10 – 20 minutach.
Bakteriobójcza odżywka z lawendy
Lawenda to jedno z najpiękniej pachnących ziół, dlatego jej stosowanie jest i zdrowe, i przyjemne. Roślina ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Pomaga spowolnić wypadanie włosów i zmniejszyć łuszczenie się skóry czaszki. Jeśli jesteś osobą niecierpliwą, od razu sięgnij po olejek z lawendy. Używaj go jak odżywki bez względu na typ włosów. Z suszonych kwiatów zioła możesz zrobić delikatną płukankę. Zalej garść kwiatów gorącą wodą lub zaparz je w kawiarce. Ostudzonym naparem płucz włosy.
Płukanka z rozmarynu poprawiająca kondycję włosów
Rozmaryn jest kolejną przyprawą, którą możesz na chwilę pożyczyć z kuchni. Witamina A i flawonoidy zawarte w drobnych igiełkach to składniki wzmacniające ogólną kondycję włosów, idealne dla fryzury zmęczonej pogodą, wiatrem albo słońcem. Oprócz tego roślina pobudza cyrkulację krwi, ponieważ zawiera witaminę C, dzięki której włosy rosną szybciej i gęściej. Zrób mocny napar z rozmarynu w kawiarce i po ostudzeniu płucz włosy. Wykorzystaj do tego normalne zioła kupione w sklepie spożywczym.
Wcierka z rzeżuchy na porost włosów
Rzeżucha kojarzy ci się tylko z Wielkanocą? Spróbuj zrobić z niej ziołowy kosmetyk do włosów. Wcierka z tej roślinki może nie pachnie zbyt ładnie, ale za to świetnie stymuluje porost włosów. Garść świeżej rzeżuchy wyhodowanej w domu rozgnieć w dłoniach i wetrzyj w skórę głowy. Zawiąż włosy ręcznikiem zwilżonym gorącą wodą. Po 15 minutach umyj głowę delikatnym szamponem.
Wzmocniony tonik z bylicy na łamliwe włosy
Bylica boże drzewko to niepozorna roślina, która bogata jest w olejki eteryczne, arbutynę, garbniki i flawonoidy. Wszystkie te składniki potrafią wzmocnić strukturę włosa i ograniczyć łamliwość. Najlepiej ziołowy napar stosować w postaci wcierki wzmocnionej alkoholem. 100 g bożego drzewka gotuj przez 5 minut na małym gazie. Zostaw pod przykryciem do wystygnięcia, a następnie przecedź przez sitko. Wywar połącz z kieliszkiem czystej wódki lub spirytusu. Tonik możesz przechowywać w lodówce lub ciemnym, chłodnym miejscu przez około dwa miesiące. Małą łyżeczkę kosmetyku nałóż na dłonie, a następnie wetrzyj w skórę głowy.
Suplement na włosy domowej roboty
Skrzyp znasz pewnie z suplementów diety, które wzmacniają kondycję włosów, paznokci i skóry. Rzeczywiście, ta roślinka potrafi naprawić wiele niedociągnięć natury i upiększyć każdego. Możesz ją pić lub stosować razem z lucerną posiadającą mangan, żelazo, cynk i witaminy z grupy B1, B2, B12. Do garnka wsyp łyżkę stołową suszonego skrzypu i łyżkę lucerny siewnej. Zalej zioła szklanką gorącej wody i gotuj przez dwie minuty. Napar wcieraj we włosy dwa razy w tygodniu.
Domowa pokrzywka na włosy
W kawiarce zaparz suszoną pokrzywę. Odstaw do ostygnięcia. Następnie do wywaru dodaj sok z połówki cytryny i łyżeczkę octu jabłkowego. Wymieszaj i płucz w wywarze umyte włosy. Składniki działają oczyszczająco i zmniejszają ilość łoju. Płukanka polecana jest dla włosów przetłuszczających się do stosowania co drugi dzień. Przy włosach normalnych można jej używać raz w miesiącu dla oczyszczenia skóry głowy.
Rozjaśniający włosy szampon z rumiankiem
Dwie czubate łyżki suszonych koszyczków rumianku wrzuć do rondelka. Zalej szklanką wrzącej wody i gotuj 2 dwie minuty. Zdejmij rondel z ognia i poczekaj, aż napar ostygnie. Następnie dodaj połowę soku z cytryny i wymieszaj. Do płynu dolej łyżkę szamponu dla niemowląt, wymieszaj całość i przykryj. Po 5 minutach domowy szampon jest gotowy. Działa oczyszczająco i delikatnie rozjaśnia włosy. Najlepiej sprawdzi się przy włosach blond i włosach delikatnych, łamliwych.
Bibliografia: Zielnik klasztorny Ojców Bonifratów
Polecany artykuł: