Tonik do twarzy - co to za kosmetyk? Przepisy na naturalny, domowy tonik
Tonik to kosmetyk, dla którego warto znaleźć miejsce w swojej codziennej pielęgnacji. Co dzieje się ze skórą, jeśli zapominasz o tonizacji? Dowiedz się, po co używać toniku i znajdź ten najlepszy dla ciebie. Jeśli wolisz naturalne sposoby, możesz skorzystać z przepisów na jeden z toników domowej roboty.
Spis treści
- Po co używać toniku?
- Jak działa tonik?
- Jak dobrać tonik do rodzaju skóry?
- Jak zrobić domowy tonik?
- Przepisy na domowy tonik do twarzy
Tonik to płyn oparty na bazie wody, zawierający w sobie składniki wspomagające, np. ekstrakty, olejki roślinne, witaminy, substancje czynne, substancje chemiczne (barwniki, konserwanty, aromaty). Może mieć różne właściwości.
Do najpopularniejszych należą toniki ściągające, nawilżające, kojące i oczyszczające. Każdy tonik może być przeznaczony do innego typu skóry (jak krem) - np. do skóry dojrzałej lub przetłuszczającej się. Kosmetyk najlepiej stosować rano, np. w zastępstwie żelu oczyszczającego oraz wieczorem po zmyciu makijażu z twarzy. Stosowany w ciągu dnia pozwala odświeżyć skórę.
Po co używać toniku?
Odkąd triumfy święci płyn micelarny, tonik odszedł na drugi plan. Wiele osób uważa go za kosmetyk, który niepotrzebnie zajmuje miejsce na półce. Czy słusznie? Przecież tonik ma prozdrowotny wpływ na naszą skórę, jest wyjątkowo prosty w użyciu i stosunkowo tani.
Warto pamiętać, że jego podstawową funkcją jest tonizacja (przywrócenie skórze odpowiedniego pH), a nie oczyszczanie, jak przyjęło się mylnie uważać.
Jak działa tonik?
- Najważniejszą funkcją toniku jest przywrócenie poziomu pH skóry. Produkty używane do demakijażu i woda zmieniają je z kwaśnego na zasadowy (naturalne pH skóry to 4,5 - 6). Jedynie kwaśny odczyn potrafi obronić skórę przed zachwianiem równowagi mikrobiologicznej i rozwojem bakterii, czyli prościej mówiąc przed pogorszeniem się stanu cery. Właśnie dlatego niedoceniana tonizacja jest tak istotnym elementem codziennej pielęgnacji twarzy. Skóra, której pH jest stałe, pozostaje zdrowa i rozświetlona.
- Drugą funkcją jest micropeeling. Za pomocą płatków kosmetycznych nasączonych tonikiem możemy samodzielnie zrobić delikatny peeling, który złuszczy skórę i zapewni lepsze wchłanianie się kremów lub żelów. Złuszczanie zachodzi tylko w naskórku, w skali mikro, przez co jest bezpieczne. Tak przygotowana skóra dobrze absorbuje substancje aktywne zawarte w kosmetykach, których używa się po tonizacji. Metoda przywędrowała z Azji, której mieszkanki słyną z najlepszych metod pielęgnacji.
- Tonik to też odświeżenie i oczyszczenie skóry. Nie jest to efekt, jaki uzyskuje się za pomocą płynu micelarnego, ale przecież te dwa kosmetyki mają różne przeznaczenie. Tonik jest wystarczający do oczyszczenia skóry po nocy. Idealny do tego będzie kosmetyk ogórkowy o odświeżających właściwościach. Z kolei wieczorem, aby ukoić cerę, można sięgnąć po różany lub rumiankowy. Wtedy tonik zbiera resztki makijażu i sebum, których nie udało się zmyć za pomocą żelu albo mydła.
Jak dobrać tonik do rodzaju skóry?
- Cera sucha. Stworzone są dla niej toniki odżywcze i nawilżające, zawierające w sobie glicerynę, alantoinę, mocznik, pantenol, kwas hialuronowy, olejek arganowy, lawendę, mleko, witaminę C.
- Cera wrażliwa. Dla takiej skóry dobry będzie tonik kojący zawierający: wyciąg z aloesu, wodę różaną, nostrzyk lekarski, rumianek, kozie mleko, alantoinę, pantenol, wyciąg z alg morskich.
- Cera tłusta. Może być to dowolny tonik oczyszczający lub matujący. Najpopularniejsze składniki: biała wierzba, kwas salicylowy, ogórek, babka lancetowata.
- Cera trądzikowa. Tutaj najlepiej sprawdzą się toniki złuszczające i antybakteryjne. W ich składzie powinny znaleźć się kwas glikolowy, siarka, szałwia, melisa, nagietek, cynk, zielona glinka, kwas mlekowy.
- Cera dojrzała. Polecane są toniki złuszczające i nawilżające oraz wygładzające, np. z kwasami AHA i kwasami owocowymi.
Jak zrobić domowy tonik?
Źródło: youtube/czarszka
Przepisy na domowy tonik do twarzy
Tonik pietruszkowy
Ma działanie nawilżające, przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające. Przygotuj pół kubka posiekanej pietruszki. Zalej letnią wodą i odstaw do zaparzenia na ok. 10 - 12 godzin. Następnie odcedź i trzymaj w lodówce przez siedem dni. Używaj rano i wieczorem zamiast toniku.
Tonik cytrynowy
Działa antybakteryjnie, przeciwtrądzikowo i rozjaśniająco. Do dwóch szklanek przegotowanej, gorącej wody wyciśnij połówkę cytryny. Po wystygnięciu przechowuj tonik w lodówce maksymalnie przez trzy dni.
Tonik laurowy
Tonik o działaniu złuszczającym, oczyszczającym i ściągającym. Przygotuj w miseczce kilka liści laurowych (kupionych w dziale z przyprawami). Zalej wrzącą wodą i przykryj. Po wystygnięciu używaj przez kolejne dwa dni.
Tonik ryżowy
Działanie zmiękczające, łagodzące i odżywiające. Woreczek ryżu zalej w misce gorącą wodą, pomieszaj i przykryj. Po 3 godzinach pomieszaj jeszcze raz i odcedź. Wodę ryżową stosuj rano i wieczorem. Po trzech dniach wylej.
Tonik różany
Ma właściwości nawilżające i kojące. Zagotuj w garnku dwie szklanki wody, a następnie wsyp garść płatków róży. Gotuj na małym ogniu przez pół godziny. Następnie odcedź przez sitko i wystudź. Stosuj kilka razy dziennie. Trzymaj tonik w lodówce, a po siedmiu dniach wylej.