KĄPIELE LECZNICZE w twojej wannie
Lecznicza kąpiel koi nerwy, zmniejsza bóle mięśni, kręgosłupa i stawów, likwiduje trądzik, łagodzi objawy łuszczycy. Nie trzeba wyjeżdżać do uzdrowiska, żeby skorzystać z tej metody leczenia. Podpowiadamy, jak w domu przygotować leczniczą kąpiel.
Spis treści
- Kąpiel lecznicza - kąpiel na nerwicę
- Kąpiel lecznicza - kąpiel kojąca
- Kąpiel lecznicza - kąpiel na bóle mięśni i nerwobóle
- Kąpiel lecznicza - kąpiel na nadmierną potliwość
- Kąpiel lecznicza - kąpiel solankowa
- Kąpiel lecznicza - kąpiel na trądzik
Kąpiele lecznicze mobilizują naturalne siły naszego organizmu do zwalczania różnych dolegliwości. Dlatego kąpiele zaliczają się do tzw. leczenia bodźcowego. Już sam ucisk wody działa jak wspaniały masaż pobudzający układ krążenia. Woda swoim ciężarem dosłownie wyciska zalegającą krew, np. z nóg, gdzie ona gorzej krąży, z powrotem do obiegu. Poza tym podczas kąpieli nasz organizm pozbywa się przez skórę tego, co mu przeszkadza, np. chlorku sodu (soli), wapnia, fosforu, kwasu mlekowego. Przyswaja sobie natomiast wprost z wody potrzebne mu składniki.
To, czy kąpiel nas odpręży, pobudzi lub uspokoi, zależy przede wszystkim od temperatury wody, a dopiero potem od dodatków, którymi ją wzbogacimy.
- Zimna woda, czyli taka o temperaturze od 25 do 30 st. C pobudza i dodaje energii, wzmaga napięcie mięśni i poprawia ukrwienie skóry. Kąpiel w niej nie powinna jednak trwać dłużej niż trzy minuty. Z kolei chłodna woda o temperaturze 36 st. C wspaniale odpręża, usuwa zmęczenie i lekko pobudza. Moczyć się w niej możemy do 15 minut.
- Ciepła lub gorąca kąpiel o temperaturze powyżej 37 st. C skutecznie likwiduje napięcie mięśni, działa rozgrzewająco, łagodzi niektóre bóle i pomaga zasnąć. Dlatego dobrze jest zrobić ją sobie po wysiłku fizycznym. Powinna trwać 15-30 minut, w zależności od naszych indywidualnych odczuć.
Osoby z żylakami, nadciśnieniem, problemami z krążeniem, chore na serce powinny poradzić się lekarza, czy mogą z takiej kąpieli korzystać, bo gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne.
Czytaj też: Sól gorzka (sól Epsom) - co warto o niej wiedzieć?
Kąpiel lecznicza - kąpiel na nerwicę
Kąpiel tlenowa wspomaga leczenie nerwicy, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy płucnej. Wzmacnia rekonwalescentów. Kupioną w aptece wodę utlenioną w tabletkach (pertlenon) wrzucamy do wody o temperaturze 34-35 st. C (30-100 tabletek). Tlen uwalnia się powoli, dlatego kąpiel powinna trwać ok. 30 minut.
Kąpiel lecznicza - kąpiel kojąca
Łagodzi egzemy, odmrożenia, oparzenia, podrażnienie skóry związane z cukrzycą. Woreczek z płótna lnianego lub bawełnianego napełniamy otrębami (ok. dwóch kilogramów) i gotujemy w kilku litrach wody przez 30-40 minut. Odwar wlewamy do wody o temperaturze 33-37 st. C. Woreczek można też zawiesić pod kranem, by był przepłukiwany podczas napełniania wanny wodą. Kąpiel powinna trwać 10-15 minut. Można ją powtarzać codziennie przez 20 dni.
Kąpiel lecznicza - kąpiel na bóle mięśni i nerwobóle
Kąpiel drażniąca skórę daje ulgę przy nieżytach górnych dróg oddechowych, nerwobólach, rwie kulszowej, bólach krzyża i mięśni. Nie jest wskazana dla osób z wrażliwą skórą. 100-150 g kwasu mrówkowego (kupimy w aptece) lub 200-250 g spirytusu mrówkowego wlewamy do wanny z wodą o temperaturze 35 st. C. Kąpiel powinna trwać 10-15 minut.
Kąpiel lecznicza - kąpiel na nadmierną potliwość
Kąpiel ściągająca przynosi ulgę przy hemoroidach, owrzodzeniach podudzi, zapaleniu skóry czy nadmiernym poceniu się. 2-3 kg rozdrobnionej kory dębowej gotujemy przez 1-1,5 godziny. Odwar wlewamy do wody o temperaturze 35-37 st. C. Kąpiemy się 10-30 minut.
Kąpiel lecznicza - kąpiel solankowa
Pomaga leczyć choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, nerwobóle, gościec, stany pourazowe i pooperacyjne narządów ruchu.Są kąpiele „słabe” i „mocne”. Rozpoczynamy zawsze od tych słabszych i chłodniejszych (35-37 st. C), a potem możemy korzystać z gorących (38-42 st. C). Do wanny wsypujemy sól uzdrowiskową, np. kingę czy bocheńską, według przepisu na opakowaniu. Kąpiel powinna trwać 10-20 minut. Najlepiej robić ją przed snem, który jest przedłużeniem tego leczniczego zabiegu.
Kąpiel lecznicza - kąpiel na trądzik
Kąpiel z Morza Martwego. Sól pochodząca z niego zawiera mnóstwo minerałów a mało chlorku sodu, dlatego wspomaga leczenie łuszczycy, trądziku, wygładza skórę i skutecznie zapobiega nadmiernemu jej wysuszaniu. Pół kilograma soli, np. mineral line wsypujemy do wanny z wodą o temperaturze ok. 37 st. C i pozostajemy w niej 20-30 minut.
miesięcznik "Zdrowie"