Kąpiel relaksująca i uspokajająca. Domowe sposoby na rogrzewającą kąpiel [GALERIA]
Relaksująca kąpiel to ciepła woda, piękne zapachy, doskonałe kosmetyki i prawdziwa uczta dla ciała i zmysłów. W domowym spa możesz pozwolić sobie na godzinę relaksu w wannie, masaż i peeling. Sprawdź przepisy na relaksującą kąpiel i przygotuj odprężający rytuał.
Spis treści
- Jak zrobić kąpiel relaksującą?
- Kąpiel rozgrzewająca
- Kąpiel na wzmocnienie
- Kąpiel relaksująca
- Jaka pielęgnacja po kąpieli?
Sanus per aquam, czyli zdrowie przez wodę – to zabiegi pielęgnacyjne i relaksacyjne, wspomagające zdrowie i urodę. W ostatnich latach powstało wiele ośrodków spa, oferujących takie właśnie zabiegi, dzięki którym można oderwać się od codziennych stresów i przyjemnie spędzić wolne chwile, a jednocześnie zadbać o ciało. Ale jeśli nie masz czasu czy pieniędzy, by skorzystać z tej oferty, możesz we własnej łazience urządzić swoje prywatne mini-spa.
Jak zrobić kąpiel relaksującą?
Postaraj się stworzyć taką atmosferę, która pomoże ci odprężyć się i oderwać od codzienności – zapal pachnącą świecę, włącz ulubioną muzykę. Ale przede wszystkim tak zorganizuj domowe życie, byś mogła bez pośpiechu godzinę lub dwie poświęcić wyłącznie sobie.
Zapach jest bardzo ważny, bo silnie działa na zmysły, dlatego starannie wybierz pachnący dodatek do kąpieli – aromaty owocowe zwykle działają pobudzająco, lawenda, wanilia, ylang-ylang czy słodkie nuty kwiatowe uspokajają i rozluźniają. Dodaj do wody sól bogatą w naturalne minerały. W ciepłej, słonej kąpieli rozluźnią się napięte, bolące mięśnie, rozszerzą się pory i skóra łatwiej oczyści się z nagromadzonych w niej toksyn, a wchłonie odżywcze składniki mineralne. Sól pomoże też pozbyć się obrzęków i ułatwi walkę z cellulitem.
Olejkiem kosmetycznym najpierw wymasuj ciało – masaż rozgrzeje skórę i gdy potem zanurzysz się w wodzie, składniki olejku łatwiej wnikną przez rozszerzone pory do głębszych warstw naskórka.
Wstępem do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych powinien być peeling ciała i twarzy. Odpowiednio dobrane preparaty peelingujące usuną stary, zrogowaciały naskórek, wiec użyte potem kosmetyki będą mogły skuteczniej zadziałać. Podczas kąpieli jest doskonały moment na położenie maseczki na twarz – rozpulchniona pod wpływem ciepła skóra lepiej wchłonie cenne składniki aktywne, których w takim kosmetyku jest znacznie więcej niż w zwykłym kremie. Wybierz maskę, która pomoże rozwiązać problemy twojej cery – przesuszenie, rozszerzone naczynka, łojotok czy skłonność do zaskórników.
- Rozprowadź kosmetyk nie tylko na twarzy – omijając delikatną okolicę oczu i ust – ale także na szyi i dekolcie. Odżywcza maska przyda się też włosom. Nanieś kosmetyk na wilgotne pasma i przykryj głowę foliowym czepkiem – w cieple rozchylą się łuski włosów, dzięki czemu aktywne składniki maski łatwiej wnikną w głąb. Pamiętaj, żeby spłukując kosmetyk, na zakończenie polać głowę chłodna woda. Wtedy łuski włosa się zamkną i zatrzymają wewnątrz odżywcze substancje.
Kąpiel rozgrzewająca
- kompozycja olejków eterycznych z eukaliptusa i tymianku,
- odwar z 10 -12 goździków, kawałka kory cynamonowej, skórki z jednej pomarańczy,
- olejek z igliwia sosnowego, który ma także właściwości odświeżające i odkażające (cenny przy katarze, zapaleniu zatok i grypie).
Kąpiel na wzmocnienie
- odwar z 3 łyżek ziela macierzanki, 1 łyżki suszonych kwiatów nagietka, 1 łyżki suszonych liści babki lancetowatej,
- ekstrakt gingko-biloba i mentolu,
- wyciąg z kwiatostanów lipy.
Kąpiel relaksująca
- olejek pomarańczowy, który dodatkowo walczy z cellulitem, odżywia skórę i poprawia jej koloryt,
- olejek lawendowy,
- napar z 2 garści suszonych kwiatów akacji, garść liści melisy i lawendy.
Polecany artykuł:
Jak zrobić napar?
Przygotowuje się go z suszonych liści i kwiatów wybranych roślin (do kupienia w sklepach zielarskich i aptekach). Napar można przygotować na dwa sposoby. 250 - 500 gramów mieszanki ziół wsyp do płóciennego lub lnianego woreczka, zalej około 2 -3 litrami wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem na około 20 minut. Przed wlaniem do wanny z ciepłą wodę napar przecedź. Możesz także woreczek z mieszanką ziół zanurzyć bezpośrednio w wannie - najpierw wypełnionej do połowy gorącą wodą, później uzupełnioną do właściwej temperatury.
Jak zrobić odwar?
Przygotowuje się go z twardych części ziół, takich jak kora, korzenie, nasiona. Zalecaną ilość mieszanki ziołowej zalej zimną wodą i podgrzej pod przykryciem przez około 20-30 minut. Często zaleca się nie dopuści do wrzenia mieszanki. Przed wlaniem do wanny odwar przecedź.
Jak zrobić wyciąg z ziół?
Mieszankę ziół zalej zimną wodą, przykryj i odstaw na 12 godzin. Po tym czasie macerat podgrzej, przecedź i wlej do wanny.
Jaka pielęgnacja po kąpieli?
Odprężająca kąpiel powinna mieć temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała – ok. 37°C i trwać nie dłużej niż pół godziny, bo długie wylegiwanie się w wodzie wysusza skórę i powoduje maceracją naskórka. Dlatego po wyjściu z wanny i osuszeniu ciała od razu sięgnij po balsam albo olejek – rozprowadź go na skórze i pozostaw do wchłonięcia. Takie kosmetyki odbudowują ochronny lipidowy płaszcz skóry i zatrzymują wilgoć w naskórku. To też dobry moment, by powalczyć z cellulitem czy rozstępami. Twarz i szyję posmaruj odżywczym kremem i delikatnie go wmasuj – ożywisz krążenie w skórze, poprawisz jej koloryt, ułatwisz odpływ limfy i usuniesz obrzęki.
- Po zakończeniu rytuałów pielęgnacyjnych nie rzucaj się od razu w wir domowych obowiązków, przedłóż przyjemny relaks – wypij filiżankę zielonej herbaty, otul się szlafrokiem i połóż na choć krótka drzemkę.
miesięcznik "Zdrowie"