Kosmetyki dla kobiet i mężczyzn. Których można używać wspólnie ze swoją drugą połową?

2016-01-08 16:53

Zdarzyło ci się użyć szamponu partnera, a jemu twojego kremu – i oboje mieliście z tego powodu obawy, że zaszkodzą waszej skórze? Oto kosmetyki, które mają uniwersalne działanie i bez obaw mogą używać ich wspólnie mężczyzna i kobieta.

Kosmetyki dla kobiet i mężczyzn. Których można używać wspólnie ze swoją drugą połową?
Autor: Thinkstockphotos.com Mężczyźni mogą korzystać z kosmetyków swoich partnerek i vice versa. Tylko nieliczne kosmetyki do pielęgnacji różnią się składem, pH i specyficznym zapachem.

Spis treści

  1. Kosmetyki dla kobiet i dla mężczyzn - które są uniwersalne?

Wiele damskich kosmetyków ma swoje męskie odpowiedniki. Są więc męskie kremy pod oczy i przeciw zmarszczkom, są męskie szampony, żele pod prysznic czy preparaty do higieny intymnej tylko dla panów. Ten rozdział wynika z faktu, że skóra mężczyzn znacząco różni się od skóry kobiet, na co wpływ mają męskie hormony (androgeny). To za ich sprawą skóra mężczyzn jest zwykle lepiej nawilżona i natłuszczona, niż cera kobiet, która znacznie częściej ma skłonności do suchości. Panowie mają też grubszy naskórek, dzięki czemu ich skóra rzadziej ulega podrażnieniom.

Jeżeli mężczyzna podbiera krem partnerce i on mu odpowiada, to powinni mieć dwa opakowania, bo kobiety i mężczyźni mają różne flory bakteryjne i lepiej, żeby się nie mieszały podczas korzystania z jednego opakowania.

W kosmetykach damskich i męskich stosuje się praktycznie te same surowce, inne są jednak formuły kosmetyków. Panowie preferują preparaty lekkie, nie tłuste i nie pozostawiające na skórze uczucia lepkości, a do codziennej higieny wybierają żele lub płyny, które łatwo spłukać. Zasadniczą różnicą jest za to kompozycja zapachowa. Panowie wstydzą się używać pachnącego kwiatami szamponu czy stosować balsam do ust w opakowaniu przypominającym pomadkę, a panie wolą nie myć się żelem pod prysznic, który zostawia na skórze wyczuwalny zapach męskich perfum. Te obiekcje są zrozumiałe, jednak warto pamiętać, że taki kosmetyk nie zaszkodzi skórze. Są jednak kosmetyki uniwersalne, które może bez przeszkód stosować zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

Kosmetyki dla kobiet i dla mężczyzn - które są uniwersalne?

  • Sztyfty do ust. Chronią przed mrozem, regenerują popękaną skórę, nawilżają spierzchnięte wargi. Zazwyczaj podstawą składu jest kwas hialuronowy, masło shea, witaminę E.
  • Bezzapachowe kremy do rąk. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona rąk, ale też regeneracja przesuszonej skóry. Istnieje kilka kategorii takich kosmetyków. Nawilżające i odżywcze sprawdzają się wtedy, kiedy skóra na dłoniach jest sucha i szorstka. Ochronne zostawiają na skórze niewidoczny film, chroniący przed wodą, mrozem, czy promieniami UV (jeśli mają filtr). Kremy regenerujące sprawdzają się wówczas, kiedy dłonie są bardzo suche i wymagają natychmiastowego odżywienia. Po 40.roku życia warto stosować krem przeciwmarszczkowy, który zapobiegnie powstawaniu na dłoniach przebarwień i wygładzi skórę. Są też kremy lecznicze do rąk, przeznaczone dla osób, które mają problemy z nadmierną potliwością, lub konkretne schorzenia, np. łuszczycę.
  • Kremy do stóp. Ich skład jest zróżnicowany, co zależy od przeznaczenia danego kremu. Słabszy skład mają kosmetyki nawilżające i wygładzające, silniejszy – kremy regenerujące pękające pięty, zapobiegające nadmiernemu rogowaceniu. Dlatego zanim sięgniesz po krem do stóp, jakiego używa partner lub partnerka warto sprawdzić, czy na pewno odpowiada on aktualnym potrzebom twojej skóry.
  • Kremy ochronne na mróz. Kremy zimowe tworzą na skórze wyczuwalną, tłustawą warstewkę, która nie dopuszcza do pierzchnięcia i odmrożenia. Warto je stosować przed wyjściem na stok narciarski lub na dłuższy zimowy spacer.
  • Antyalergiczne kosmetyki bezzapachowe. Ich zadaniem jest pomoc skórze podrażnionej, zaczerwienionej, czy nadmiernie reagującej na czynniki zewnętrzne lub składniki konwencjonalnych kosmetyków. W składzie mają emolienty, które odbudowują naturalny płaszcz ochronny skóry i wzmacniają ją, a także substancje łagodzące i ochronne.