Kosztuje 3 złote, a działa cuda dla tłustej cery. Ale dokładnie sprawdź skład

2024-05-24 16:48

To mydło za trzy złote doceni nie tylko młodzież borykająca się z trądzikiem. Kosmetyki pochodzenia naturalnego są bowiem pomocne w przypadku różnych problemów skórnych. Dzięki temu mamy szansę za niewielką sumę poprawić wygląd cery i pozbyć się przykrych dolegliwości.

Kosztuje 3 złote, a działa cuda dla tłustej cery. Ale dokładnie sprawdź skład
Autor: Getty Images Kosztuje 3 złote, a działa cuda dla tłustej cery. Ale dokładnie sprawdź skład

Preparaty ziołowe łagodzą zmiany miejscowe. Dlatego dziegieć sosnowy, czy brzozowy jest wykorzystywany w walce z nadmiernym łojotokiem, czyli przetłuszczaniem się skóry. Specjaliści zauważają, że tego typu substancja wspomaga leczenie trądziku i łuszczycy, stąd warto sięgać po kosmetyki z dziegciem, które są wyjątkowo tanie.

Z czego jest mydło dziegciowe? Powstaje ono z dziegciu brzozowego - czyli zewnętrznej warstwy kory brzozy. Kto interesuje się medycyną naturalną, ten wie, że brzoza uważana jest za roślinę o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych, antyseptycznych, a nawet przeciwpasożytniczych.

Dieta a cera

Na co działa mydło dziegciowe?

Mydło dziegciowe nazywane również mydłem smołowym to tani kosmetyk, który w składzie posiada dziegieć sosnowy. Dr hab. med. Romuald Maleszka z Katedry i Kliniki Chorób Skórnych i Wenerycznych, PAM w Szczecinie podkreśla, że kąpiele dziegciowe wykonywane od dwóch do trzech razy w tygodniu wspomagają leczenie różnych postaci łuszczycy.

Specjalista zaznacza, że również w przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy od bardzo dawna stosowano nalewki zawierające płynny dziegieć sosnowy. Kuracja przynosiła pozytywne efekty.

Dziegieć konsystencją i kolorem przypomina smołę, stąd kosmetyki z jego zawartością zyskały właśnie taką nazwę. Czarny specyfik powstaje na skutek suchej destylacji drewna, kory, węgla lub torfu. Podczas tego procesu powstaje między innymi dziegieć o lepkiej, ciemnej, tłustej konsystencji.

Jak stosować dziegieć?

Jest kilka rodzajów dziegciu, wszystko zależy od rodzaju drewna. W lekach i kosmetykach najczęściej wykorzystuje się dziegieć sosnowy i brzozowy. Tego typu składnik wspomaga leczenie problemów skórnych takich jak:

 • łuszczyca,
 • trądzik,
 • atopowe zapalenie skóry (AZS),
 • zmarszczki,
 • stany zapalne,
 • owrzodzenia.

Sięganie po mydło smołowe lub inne kosmetyki i preparaty posiadające w składzie dziegieć łagodzi także problemy z wypadaniem włosów i usuwa łupież.

Uważaj na rodzaj produktu. Koniecznie czytaj skład!

Zanim kupisz pierwszy kosmetyk z zawartością dziegciu, dokładnie przeczytaj skład produktu. To bardzo ważne, ponieważ już w 1918 roku dowiedziono, że niektóre substancje obecne w dziegciu są rakotwórcze

Dlatego wybierając mydło smołowe, koniecznie upewnij się, czy nie posiada w składzie następujących substancji:

 • benzopiren,
 • pochodne fenantrenu,
 • pochodne chryzenu,
 • pochodne antracenu,
 • pochodne dibenzoakrydyny,
 • pochodne stilbenu, chinoliny i aminonaftalenu.

Aby uniknąć zanieczyszczonych kosmetyków, warto wybierać wyłącznie certyfikowane produkty.