Kosztuje 3 złote, a działa cuda dla tłustej cery. Ale dokładnie sprawdź skład
To mydło za trzy złote doceni nie tylko młodzież borykająca się z trądzikiem. Kosmetyki pochodzenia naturalnego są bowiem pomocne w przypadku różnych problemów skórnych. Dzięki temu mamy szansę za niewielką sumę poprawić wygląd cery i pozbyć się przykrych dolegliwości.
Preparaty ziołowe łagodzą zmiany miejscowe. Dlatego dziegieć sosnowy, czy brzozowy jest wykorzystywany w walce z nadmiernym łojotokiem, czyli przetłuszczaniem się skóry. Specjaliści zauważają, że tego typu substancja wspomaga leczenie trądziku i łuszczycy, stąd warto sięgać po kosmetyki z dziegciem, które są wyjątkowo tanie.
Z czego jest mydło dziegciowe? Powstaje ono z dziegciu brzozowego - czyli zewnętrznej warstwy kory brzozy. Kto interesuje się medycyną naturalną, ten wie, że brzoza uważana jest za roślinę o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych, antyseptycznych, a nawet przeciwpasożytniczych.
Na co działa mydło dziegciowe?
Mydło dziegciowe nazywane również mydłem smołowym to tani kosmetyk, który w składzie posiada dziegieć sosnowy. Dr hab. med. Romuald Maleszka z Katedry i Kliniki Chorób Skórnych i Wenerycznych, PAM w Szczecinie podkreśla, że kąpiele dziegciowe wykonywane od dwóch do trzech razy w tygodniu wspomagają leczenie różnych postaci łuszczycy.
Specjalista zaznacza, że również w przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy od bardzo dawna stosowano nalewki zawierające płynny dziegieć sosnowy. Kuracja przynosiła pozytywne efekty.
Dziegieć konsystencją i kolorem przypomina smołę, stąd kosmetyki z jego zawartością zyskały właśnie taką nazwę. Czarny specyfik powstaje na skutek suchej destylacji drewna, kory, węgla lub torfu. Podczas tego procesu powstaje między innymi dziegieć o lepkiej, ciemnej, tłustej konsystencji.
Jak stosować dziegieć?
Jest kilka rodzajów dziegciu, wszystko zależy od rodzaju drewna. W lekach i kosmetykach najczęściej wykorzystuje się dziegieć sosnowy i brzozowy. Tego typu składnik wspomaga leczenie problemów skórnych takich jak:
- łuszczyca,
- trądzik,
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- zmarszczki,
- stany zapalne,
- owrzodzenia.
Sięganie po mydło smołowe lub inne kosmetyki i preparaty posiadające w składzie dziegieć łagodzi także problemy z wypadaniem włosów i usuwa łupież.
Uważaj na rodzaj produktu. Koniecznie czytaj skład!
Zanim kupisz pierwszy kosmetyk z zawartością dziegciu, dokładnie przeczytaj skład produktu. To bardzo ważne, ponieważ już w 1918 roku dowiedziono, że niektóre substancje obecne w dziegciu są rakotwórcze.
Dlatego wybierając mydło smołowe, koniecznie upewnij się, czy nie posiada w składzie następujących substancji:
- benzopiren,
- pochodne fenantrenu,
- pochodne chryzenu,
- pochodne antracenu,
- pochodne dibenzoakrydyny,
- pochodne stilbenu, chinoliny i aminonaftalenu.
Aby uniknąć zanieczyszczonych kosmetyków, warto wybierać wyłącznie certyfikowane produkty.