Kosmetyki hipoalergiczne - jak je wybierać? Właściwości kosmetyków dla alergików
Podrażniona i skłonna do alergii skóra wymaga starannej pielęgnacji. Na ratunek przychodzą kosmetyki hipoalergiczne, produkty dedykowane cerze wrażliwej. Poznaj ich dobroczynne właściwości oraz składniki, na które powinno się uważać. Kosmetyki hipoalergiczne mogą się okazać rozwiązaniem na twoje problemy skórne.
Spis treści
- Kosmetyki hipoalergiczne, czyli jakie?
- Jakie jest zadanie kosmetyków hipoalergicznych?
- Jakie warunki musi spełniać kosmetyk, by mógł być hipoalergiczny?
- Składniki kosmetyków, które najczęściej uczulają:
- Jakich składników nie ma kosmetykach hipoalergicznych?
- Gdzie kupić kosmetyki hipoalergiczne?
- Czy warto kupować kosmetyki hipoalergiczne?
- Najczęstsze oznaki alergii na kosmetyki
Kosmetyki hipoalergiczne to rodzaj kosmetyków zrobionych ze składników, które nie podrażniają skóry. Produkty te są przeznaczone dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii, dlatego posiadają właściwości łagodzące lub lecznicze. Nazwa wywodzi się częściowo z języka greckiego, gdzie przedrostek hypo- oznacza „niedostatek, niedobór”. Kosmetyki hipoalergiczne często bywają mylone z dermokosmetykami (kosmetyki apteczne) i kosmetykami naturalnymi (ekokosmetyki).
Kosmetyki hipoalergiczne, czyli jakie?
Hipoalergiczne mogą być nie tylko kosmetyki do pielęgnacji skóry, ale też kosmetyki kolorowe, czyli do makijażu. Wszystko zależy od tego, z jakim problemem mamy do czynienia. Kobiety, których skóra powiek jest wrażliwa, powinny sięgnąć po hipoalergiczne tusze i kremy pod oczy. Z piekącymi wargami poradzi sobie hipoalergiczna pomadka. Z kolei balsamy dla alergików sprawdzą się u osób o suchej, delikatnej skórze ciała. Najczęściej uczulające produkty to kosmetyki do makijażu oczy i lakiery do paznokci.
Jakie jest zadanie kosmetyków hipoalergicznych?
Ich zadanie jest proste: nie podrażniać. Oprócz określonych przez producenta danego kosmetyku właściwości, takich jak np. wygładzanie zmarszczek albo redukcja sebum, produkty hipoalergiczne będą też łagodzić i „uspokajać” cerę. Odbudują barierę lipidową, czyli warstwę ochronną skóry.
Jakie warunki musi spełniać kosmetyk, by mógł być hipoalergiczny?
Produkcja kosmetyków hipoalergicznych nie jest regulowana prawnie. Oprócz kierowania się nazwą produktu, warto samemu rozpoznać składniki uczulające. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na skład i ocenić, czy hasło „hipoalergiczne” nie jest jedynie chwytem marketingowym.
Uwaga! Kosmetyki hipoalergiczne to ciągle kosmetyki, nie leki. Jeżeli walczysz z poważnym problemem skórnym, zasięgnij porady dermatologa.
Składniki kosmetyków, które najczęściej uczulają:
- aldehyd cynamonowy,
- alkohol cynamonowy,
- eugenol,
- izoeugenol,
- hydroksycytonellal,
- geraniol,
- aldehyd a-amylocynamonowy,
- żywica poliestrowa,
- metaakrylana,
- nitroceluloza,
- rezorcyna,
- kwas salicylowy,
- siarka,
- fenol,
- miód pszczeli,
- pyłek kwiatowy,
- propolis,
- mleczko pszczele,
- alkohol etylowy,
- kwasy owocowe,
- olej wazelinowy,
- olej parafinowy,
- wazelina,
- parafina,
- lanolina,
- wosk owczy,
- metyl,
- propyl butyl,
- ethyl paraben,
- petrolatum,
- imidazolidinyl urea,
- diazolidinyl wrea,
- propylene glycol.
Jakich składników nie ma kosmetykach hipoalergicznych?
Kosmetyki hipoalergiczne z zasady powinny być wolne od pewnych składników, które uważane są za uczulające wrażliwą skórę. Kosmetyk hipoalergiczny powinien być pozbawiony: barwników, konserwantów, substancji zapachowych, alkoholu, alergenów pochodzenia naturalnego, np. olejków ziołowych i orzechowych
- Jeśli któryś z tych składników znajdziesz w kosmetyku, który określany jest jako hipoalergiczny, to możesz podejrzewać, że masz do czynienia z zakłamaniem.
Gdzie kupić kosmetyki hipoalergiczne?
Obecnie można je kupić w aptekach, drogeriach, sklepach internetowych, a czasem również sklepach wielobranżowych. Kosmetyki hipoalergiczne sprzedawane są często w zestawach dedykowanych określonej przypadłości.
Czy warto kupować kosmetyki hipoalergiczne?
Osoby z cerą wrażliwą używają tylko sprawdzonych produktów, które nie podrażniają skóry. Dlatego kosmetyki hipoalergiczne są dla nich często jedyną alternatywą. Niestety, zdarza się, że takie produkty również uczulają. Sposobem na to jest metoda prób i błędów. Nie pomoże tu rada koleżanki i skopiowanie jej pielęgnacyjnych metod, ponieważ alergia jest sprawą indywidualną. Osoby, które nie zauważyły u siebie reakcji alergicznych na konkretne substancje, powinny używać kosmetyków klasycznych. Inaczej skóra odporna na działanie alergenów może „przyzwyczaić się” do kosmetyków hipoalergicznych i po kilku miesiącach produkty do cery normalnej zaczną ją podrażniać.
Najczęstsze oznaki alergii na kosmetyki
Oznaki reakcji alergicznej to:
- pokrzywka,
- zaczerwienienie, szorstkość skóry,
- nadmierna suchość,
- swędzenie,
- wypryski i wysypki,
- strupy,
- opuchlizna
- łzawienie oczu.