Równowaga PEH, czyli jak pielęgnować włosy?
Równowaga PEH to rodzaj pielęgnacji włosów, mający im zapewnić niezbędne do zdrowego wzrastania składniki. O jakie konkretnie substancje w równowadze PEH chodzi, w jaki sposób działają one na kondycję i wygląd włosów oraz w jakich ilościach je stosować?
Spis treści
Równowaga PEH to trzyetapowy sposób pielęgnacji włosów. Skrót "PEH" pochodzi od nazw składników używanych w czasie pielęgnacji – protein, emolientów i humektantów. Każdy z tych składników odpowiada za coś innego. Proteiny uzupełniają ubytki w strukturze włosa, humektanty go nawilżają, a emolienty zapobiegają odparowywaniu wody z włosów. Bardzo ważna jest kolejność nakładania poszczególnych składników na włosy: najpierw aplikujemy regenerujące proteiny, następnie nawilżające humektanty, a na sam koniec chroniące emolienty.
Równowaga PEH: emolienty
Emolienty mają właściwości natłuszczające, chronią również włosy przed utratą wilgoci, zatrzymując nawilżenie i tworząc na nich warstwę ochronną. Ich działanie polega na blokowaniu w skórze kanałów, którymi wydostaje się ona na zewnątrz. W składzie emolientów znajdziemy najczęściej kwasy hydrofilowe i tłuszczowe i same tłuszcze.
Emolienty - stosowanie
Używanie emolientów powinno być dostosowane do stanu, w jakim znajdują się włosy. Jeśli stosuje się ich odpowiednią ilość, włosy są gładkie, łatwo je rozczesać, błyszczą się. Szczególnie zalecane jest stosowanie emolientów jako uzupełnienie humektantów – zwłaszcza w bardzo suche/wilgotne dni. Włosy, które zbyt często poddaje się działaniu emolientów, wyglądają na zaniedbane: tworzą się z nich strąki, są opadnięte i sprawiają wrażenie przetłuszczonych. Natomiast te, które emolientów mają zbyt mało, szybko się targają, elektryzują i puszą.
Emolienty - w jakich kosmetykach je znajdziemy?
Emolienty znajdują się nie tylko w kosmetykach, ale również w produktach obecnych w wielu domach: w maśle, olejach, np. oleju słonecznikowym czy oleju z oliwek, smalcu. W drogeriach występują najczęściej w postaci olejków, masek i odżywek. Warto szukać produktów, w których znajdują się następujące składniki:
- olej kokosowy,
- olejek arganowy,
- masło shea,
- silikony,
- parafina.
Proteiny, humektanty i emolienty najskuteczniej działają razem. Efekty tego działania zależą jednak przede wszystkim od konkretnej osoby, dlatego podczas tej trójetapowej pielęgnacji włosów należy cały czas uważnie obserwować ich stan.
Polecany artykuł:
Równowaga PEH: proteiny
Ludzki włos jest zbudowany z aminokwasów. Proteiny to natomiast białka proste, które również są zbudowane z aminokwasów, służą więc do uzupełniania struktury włosa. Proteiny uzupełniają braki w jego budowie, dzięki nim włosy przestają być kruche i łamliwe, a stają się silniejsze. Proteiny świetnie działają na włosy z naturalną tendencją do falowania lub kręcenia – jeszcze bardziej podkreślają ich skręt.
Proteiny dzielimy ze względu na wielkość cząsteczek:
- aminokwasy – najmniejsze cząsteczki – arginina, l-cysteina
- proteiny małocząsteczkowe – wnikające w głąb włosa – keratyna, elastyna, kolagen, jadwab
- proteiny wielkocząsteczkowe – działające na powierzchi włosa – tego rodzaju proteiny nazywa się również domowymi, ponieważ znajdują się w powszechnie dostępnych produktach: żółtku jajka, kefirze, jogurcie, żelatynie
Proteiny - stosowanie
Częstotliwość stosowania protein zależy przede wszystkim od porowatości włosa. Włosy o niskiej porowatości są śliskie i bardzo gładkie, uważa się je za zdrowsze od włosów wysokoporowatych, jednak gorzej reagują na proteiny. Po ich użyciu stają się jeszcze bardziej oklapnięte. Z kolei włosy wysokoporowate trudno rozczesać, puszą się i elektryzują, jednak proteiny dobrze na nie działają, czyniąc sprężystymi i nadając im objętości.
Odpowiednia dawka protein dla włosów to około 2-3 razy w miesiącu. Z dawkowaniem protein nie należy przesadzać, ponieważ włosy będą się łatwo plątać, trudno je będzie rozczesać, staną się łamliwe i suche.
Proteiny - w jakich kosmetykach je znajdziemy?
Odpowiedź na pytanie, czy w danym kosmetyku znajdują się proteiny, została umieszczona na liście składników na opakowaniu danego produktu. Proteiny są najczęściej dostępne na rynku w postaci odżywek i masek. Najpopularniejsze proteiny w nich stosowane to:
Równowaga PEH: humektanty
Humektanty należą do substancji higroskopijnych, które nie tylko przyciągają cząsteczki wody, ale i magazynują je we włosach. Nazywa się je również po prostu nawilżaczami – wchłaniają wodę z otoczenia i odpowiadają za właściwą wilgotność włosów. Jeśli jednak humektanty nie dostaną odpowiedniej ilości wody, zaczną ją wyciągać ze skóry i z włosów, co skutkuje ich przesuszeniem. Dlatego wraz z humektantami wskazane jest używanie emolientów, które zabezpieczają włosy przed utratą wilgoci.
Humektanty - stosowanie
Stosowanie humektantów jest uzależnione przede wszystkim od... pogody, a konkretniej od wilgotności powietrza, jaka panuje danego dnia. Jeśli dzień jest deszczowy, mglisty należy zmniejszyć ilość stosowanych humektantów. Inaczej spowodują one otwarcie łuski włosa, ponieważ będą chciały pobierać wodę z otoczenia.
Podobnie w przypadku bardzo suchych dni, kiedy użycie humektantów spowoduje wyparowanie wody z włosa. W bardzo suche i bardzo wilgotne dni wskazane jest więc ograniczenie stosowania humektantów lub jego całkowite zaprzestanie. Humektanty warto natomiast stosować, gdy na zewnątrz panują umiarkowane temperatury.
Humektanty - w jakich kosmetykach je znajdziemy?
Kosmetyki zawierające humektanty można bez problemu znaleźć w drogeriach. Podobnie jak w przypadku protein, humektanty zazwyczaj znajdują się w odżywkach i w maskach. Należy wybierać produkty, w których znajdują się najpopularniejsze humektanty:
- mocznik,
- kwas hialuronowy,
- d-pantenol,
- gliceryna,
- aloes,
- mleczan sodu.
Polecany artykuł: