Choć działa cuda, unikaj go w słoneczne dni. "Zwiększa wrażliwość skóry na promienie UV"

2024-06-06 10:47

O pielęgnacji skóry należy pamiętać przez cały rok, ale szczególnie poważnie należy do niej podchodzić latem, gdy jest wystawiona na niekorzystny wpływ promieni słonecznych. W ciepłe dni ochrona w postaci filtrów UV to podstawa, ale niektóre kosmetyki nakładane na twarz latem, mogą zniweczyć wszelkie starania i powodować uszkodzenie skóry.

Choć działa cuda, unikaj go w słoneczne dni. Zwiększa wrażliwość skóry na promienie UV
Autor: Getty Images Choć działa cuda, unikaj go w słoneczne dni. "Zwiększa wrażliwość skóry na promienie UV"

Retinol to pochodna forma witaminy A. Jest to jeden z najlepiej przebadanych składników wykorzystywanych w kosmetyce, o wielu cennych właściwościach, które z pewnością doceni każda kobieta. Mimo to ekspertka odradza stosowanie go w słoneczne dni i wyjaśnia dlaczego.

Lepiej nie używaj retinolu podczas upałów

O szkodliwości promieni słonecznych na zdrowie mówi się wiele, szczególnie latem. Ale na ich negatywne działanie jesteśmy narażeni przez cały rok. Promieniowanie UV może uszkadzać komórki skóry i w rezultacie powodować raka skóry lub czerniaka.

Znana na całym świecie inżynier chemii i twórczyni preparatów do pielęgnacji skóry Cigdem Kemal Yilmaz podkreśla, jak ważne jest, by być świadomym tego, co nakładamy na skórę, szczególnie gdy świeci słońce. Jak się okazuje, jeden ze znanych składników przeznaczonych do pielęgnacji, może narobić więcej szkody niż pożytku.

Ekspertka zaznacza, że stosowanie retinolu podczas upałów to błąd, za który możemy przepłacić uszkodzeniem skóry. Chociaż Retinol jest sprawdzonym produktem przeciwstarzeniowym, stosowanie go w słoneczne dni, może zwiększyć wrażliwość skóry na promienie UV.

- Retinol jest potężnym składnikiem, który naprawdę zyskał na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Jest pochodną witaminy A, celuje w drobne linie, zmarszczki, rozszerzone pory, wypryski i pigmentację – podkreśla specjalistka.

Z drugiej strony, nie zaleca jego stosowania na dzień. - Można pokusić się o stosowanie retinolu w ciągu dnia, ale odradzam to, ponieważ retinol sprawia, że skóra złuszcza się i staje się cieńsza, co zwiększa jej wrażliwość na promienie UV – wyjaśniła.

Jak rozpoznać czerniaka?

Jak stosować retinol?

Zamiast w ciągu dnia, warto stosować retinol na noc, najlepiej z odżywczym kremem nawilżającym, by zapobiec wysuszeniu. – A każdego ranka stosować krem z filtrem o szerokim spektrum, bez względu na pogodę i porę roku, z regularnym dokładaniem w ciągu dnia dla maksymalnej ochrony – zaznacza chemiczka.

Pod wpływem promieni słonecznych, nieodpowiednio zabezpieczone preparaty z retinolem, mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego ekspertka zaleca, by przechowywać je z dala od światła słonecznego. - Powinieneś również zawsze nakładać swój retinol oszczędnie. Nakładanie zbyt dużej ilości może naprawdę podrażnić skórę i uszkodzić barierę skórną – ostrzega specjalistka od pielęgnacji.

Jeśli twoim największym problemem są drobne linie lub zmarszczki wokół oczu, inżynier Cigdem Kemal Yilmaz odradza stosowanie retinolu o wysokim stężeniu, ponieważ w takiej postaci może podrażniać skórę w tej okolicy i radzi wybrać retinol o niskim stężeniu (0,25%-0,3%) lub użyć kremu pod oczy, który go zawiera.