Spierzchnięte usta - przyczyny, pielęgnacja. Domowe sposoby na spierzchnięte usta
Spierzchnięte usta dokuczają, bolą i pieką, dlatego najlepiej zapobiegać pękaniu ust i odpowiednio je pielęgnować. Jednak, kiedy już pojawią się przykre dolegliwości, zastosuj kilka sprawdzonych sposobów pielęgnacji spierzchniętych ust. Sprawdź domowe sposoby na spierzchnięte usta, poznaj też przyczyny tej dolegliwości.
Spis treści
- Spierzchnięte usta - przyczyny
- Spierzchnięte usta - pielęgnacja
- Spierzchnięte usta - domowe sposoby
- Cukrowy peeling ust
- Przepisy na domowe maseczki na usta
Spierzchnięte usta to wyjątkowo przykra dolegliwość zwłaszcza zimą i jesienią, ale potrafi ona dokuczać o każdej porze roku. Dlaczego tak się dzieje?
Spierzchnięte usta - przyczyny
Istnieje wiele przyczyn pierzchnięcia i pękania ust. Mogą to być czynniki zdrowotne, czyli niedobory (głównie) witamin z grupy B, odwodnienie organizmu, a nawet zmiany w gospodarce hormonalnej. Skóra warg jest wyjątkowo cienka i delikatna, a przez to nasze usta nie są dostatecznie chronione przed działaniem warunków atmosferycznych. Wiatr, słońce oraz mróz wysuszają usta, co skutkuje ich bolesnym pękaniem. Spierzchnięte, popękane usta nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale także sprawiają ból.
Spierzchnięte usta - pielęgnacja
Podstawą dobrego wyglądu ust jest zdrowe odżywianie, nawadnianie organizmu oraz systematyczna pielęgnacja zapobiegająca ich wysuszeniu i pękaniu.
- Codziennie korzystaj z nawilżającej pomadki o naturalnym składzie, regularnie wykonuj peeling lub masaż ust oraz stosuj regenerujące maseczki.
- Unikaj oblizywania ust na mrozie czy wietrze, gdyż potęguje to bolesne pękanie warg.
- Pamiętaj, aby nie korzystać z kosmetyków zawierających w składzie wysuszający i podrażniający alkohol. Wybieraj natomiast takie, które mają filtr przeciwsłoneczny oraz jak najwięcej naturalnych składników.
Jeśli jednak z jakiegoś powodu zdarzyło się, że twoje usta są suche i spierzchnięte należy je przede wszystkim regenerować, nawilżać oraz natłuszczać. Najlepiej jest robić to przy pomocy naturalnych, jadalnych substancji, które każdy z nas posiada w swojej domowej spiżarni. W okresie wzmożonego wysuszenia ust nie korzystaj z kolorowych szminek, pomadek i błyszczyków. Pomalowane usta nie będą wyglądać estetycznie, a ponadto składniki tych kosmetyków mogą je jeszcze bardziej wysuszyć lub podrażnić.
Pamiętaj także, aby unikać ostrych oraz kwaśnych potraw, gdyż kontakt warg z jedzeniem może być bardzo nieprzyjemny, a nawet bolesny. Leczenie tak zmienionej skóry warg może trwać nawet ponad tydzień, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Warto w tym czasie, w miarę możliwości, unikać wychodzenia na dwór, szczególnie gdy są upały, mrozy lub silny wiatr.
Spierzchnięte usta - domowe sposoby
- Naturalne oleje i masła (np. oliwa z oliwek, masło shea, olej kokosowy) to niezawodna broń w walce z suchą i szorstką skórą ust. Olejek rozsmarowany na ustach złagodzi podrażnienie, zregeneruje zrogowaciały naskórek oraz stworzy na wargach naturalny filtr, chroniący je przed wpływem warunków atmosferycznych. Nakładaj na usta kroplę oleju najczęściej jak to możliwe. Co kilka dni nałóż grubszą warstwę na noc, a obudzisz się z niesamowicie miękkimi ustami.
- Miód, dzięki zawartości aminokwasów, witamin oraz enzymów doskonale nawilża, ujędrnia oraz złuszcza naskórek. Miód działa także antybakteryjnie, co zapewni odkażenie pęknięć w skórze i pomoże zapobiec rozwijaniu się infekcji. W okresie nasilonych problemów ze skórą ust nakładaj go 2-3 razy dziennie na około 10 minut. Po kilku dniach takiej kuracji usta będą nawilżone oraz nabiorą zdrowego koloru.
- Aloes zawiera substancje, które bardzo intensywnie nawilżają, a także wspomagają syntezę kolagenu i elastyny, co przyśpiesza odnowę komórkową skóry. Cienką warstwę aloesu nakładaj na usta tak często, jak tego potrzebujesz i pozostaw do wchłonięcia. Jeśli nie posiadasz w domu tej rośliny, możesz kupić taki żel w aptece. Ważne, by miał jak największe stężenie aloesu i mało ulepszaczy w składzie.
- Śmietana lub twaróg o wysokiej zawartości tłuszczu nawilży oraz zmiękczy skórę warg. Po nałożeniu takiej naturalnej maseczki odczekaj 15 minut, a następnie zetrzyj jej nadmiar.
- Witamina A i witamina E wspomagają regenerację tkanki skórnej, a także zabezpieczają skórę przed działaniem wolnych rodników, dlatego sprawdzą także jako kuracja wysuszonych i spękanych ust. Zawartość kapsułek z witaminami A + E wetrzyj w usta i pozostaw do wchłonięcia.
- Ogórek składa się w 90% z wody, a ponadto zawiera dużą ilość witaminy C, która wspomaga produkcję kolagenu. Dzięki temu świetnie sprawdzi się, jako środek nawilżający i wspomagający gojenie ust. Świeżego, umytego ogórka pokrój na plasterki, a następnie przyłóż do ust na kilka minut. Puści on sok, który ukoi i zregeneruje wargi.
Cukrowy peeling ust
Gdy usta są już podleczone, ale nadal nie wyglądają najlepiej, warto zrobić naturalny peeling, który złuszczy suche skórki i zwiększy ukrwienie warg.
Łyżeczkę cukru wymieszaj z łyżeczką ulubionego oleju, np. kokosowego lub oliwy z oliwek, a następnie wmasuj dokładnie w usta i spłucz. Warto wykonywać taki peeling profilaktycznie 1-2 razy w tygodniu.
Pamiętaj, aby od razu po takim zabiegu zabezpieczyć usta regenerującą pomadką. Możesz też zrobić masaż ust za pomocą czystej, miękkiej szczoteczki do zębów. Nabiorą one zdrowego koloru, a skóra będzie pobudzona do produkcji nowych komórek.
Przepisy na domowe maseczki na usta
Aby zapobiegać pękaniu i wysuszaniu się ust stosuj przynajmniej raz w tygodniu jedną z mocno nawilżających i regenerujących maseczek.
Maseczka z awokado - rozgnieć miękkie awokado widelcem, zmieszaj z dowolnym olejem roślinnym i nałóż na usta. To zapewni im nawilżenie oraz stworzy naturalny filtr chroniący przed warunkami atmosferycznymi.
Maseczka z bananem - papkę ze świeżego banana zmieszaj z łyżką śmietany oraz kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Nałóż na 20 minut, a następnie zetrzyj. Śmietana oraz banan odżywią osłabioną skórę ust.
Maseczka miodowa z twarogiem - wystarczy zmieszać miód z tłustym twarogiem i nałożyć grubą warstwę mieszanki na usta. Powstrzymaj się od szybkiego zlizywania. Taką maseczkę najlepiej pozostawić na pół godziny.
Polecany artykuł: