Algi w kosmetykach - hit czy kit? Wszystko, o czym warto wiedzieć o tym składniku

2024-06-08 7:57

O algach słyszeli niemal wszyscy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z ich właściwości. Te rośliny wodne są bogate w składniki mineralne i świetnie sprawdzają się, jako składniki kosmetyków. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Algi w kosmetykach - hit czy kit? Wszystko, o czym warto wiedzieć o tym składniku
Autor: fot. Getty Images Algi w kosmetykach - hit czy kit? Wszystko, o czym warto wiedzieć o tym składniku

Algi morskie w kosmetykach. Na co mogą pomagać?

Lato już coraz bliżej, konieczne więc będzie szukanie kosmetyków, które są nie tylko lekkie, ale również nawilżające i kojące. Świetnie w tej roli sprawdzą się produkty, które mają w sobie algi. Algi to wodne rośliny, które są bogate w składniki mineralne. Znajdziemy w nich cynk, miedź, wapń, mangan, witaminy C, E, A oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo znajdziemy w nich całą masę nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielocukrów. Algi morskie są więc bogate w substancje bioaktywne, które wykazują silne korzyści dla skóry. W szczególności mogą być pomocne w walce z wysypkami, przebarwieniami i oznakami starzenia się. 

Algi morskie świetnie sprawdzą się przy każdym typie skóry i cieszą się ogromnym zainteresowaniem w kosmeceutykach. Termin "kosmeteucyk" w przemyśle kosmetycznym odnosi się do produktu kosmetycznego, o którym twierdzi się, że ma właściwości lecznicze lub podobne do leku. Algi wykorzystuje się w leczeniu problemów skórnych takich jak zaburzenia pigmentacji czy zmarszczki. Zmniejszają również ilość wydzielanego sebum, poprawiają mikrokrążenie, regenerują i zwiększają elastyczność skóry. Co więcej, redukują również zaczerwienienia i widoczność naczynek oraz silnie nawilżają.

Piękna prosto z kuchni - domowe kosmetyki

Na co dobre są algi morskie? Trzeba jednak uważać

Naukowcy odkryli, że gęstość składników odżywczych alg, takich jak aminokwasy, sole mineralne, pierwiastki śladowe i zawartość witamin, dostarcza komórkom skóry energii. Starzenie się skóry jest powolnym i złożonym procesem, który prowadzi do wielu zmian w strukturze skóry. Wśród nich możemy wymienić: suchość, wiotkość, powiększone pory, drobne linie i zmarszczki. Dlatego powinno się sięgać po skuteczne przeciwutleniacze takie właśnie jak algi morskie, które są bogatym źródłem metabolitów i można je skutecznie wykorzystać w walce ze stresem oksydacyjnym prowadzącym do starzenia się skóry.

Witaminy zawarte w algach są świetnym sposobem na zatrzymanie starzenia się skóry. Chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi i zwalczają wolne rodniki. Zawarty w nich chlorofil znacząco przyczynia się do dotlenienia skóry. Co więcej, skutecznie nawilżają skórę i zatrzymują przeznaskórkową utratę wody.

Z algami trzeba jednak uważać. Specjaliści radzą, by sięgać po profesjonalne kosmetyki z algami morskimi, ponieważ wtedy mamy pewność, że pochodzą one z wysokiej jakości źródeł. Wodorosty mogą bowiem gromadzić toksyczne metale ciężkie, takie jak kadm, rtęć, ołów i arsen, dlatego też pochodzenie składnika ma znaczenie.

Sonda
Używasz domowych kosmetyków do pielegnacji?