Ochrona skóry zimą: jaki krem na narty?

2017-01-13 15:34

Krem na narty powinien zawierać składniki natłuszczające, chroniące przed wysuszaniem i filtry UV. Zanim wyruszysz na stok, zabezpiecz się przed odmrożeniami i poparzeniami słonecznymi. Sprawdź, jaki krem ochronny na narty jest najlepszy dla osoby dorosłej i dla dziecka.

Ochrona skóry zimą: jaki krem na narty?
Autor: Thinkstockphotos.com Krem ochronny na narty

Spis treści

  1. Krem ochronny dla dorosłego
  2. Krem ochronny dla dziecka
  3. Ochrona skóry zimą - krok po kroku

Pielęgnacja skóry twarzy w górach znacznie różni się od tej, którą stosujemy na co dzień. Całodzienny pobyt na stoku, jazda na nartach lub snowboardzie wymagają od nas szczególnej opieki nad skórą twarzy. Słońce, wiatr, mróz i opady śniegu mogą prowadzić do poparzeń lub odmrożeń skóry. Jak zatem zabezpieczyć skórę twarzy przed podrażnieniami? Kluczem do idealnej pielęgnacji skóry na nartach jest odpowiedni krem nawilżający z filtrem. W sklepach znajdziesz wiele kremów przeznaczonych do pielęgnacji zimą, ale nie każdy spełnia odpowiednie kryteria.

Krem ochronny dla dorosłego

Jeśli planujesz urlop w górach, koniecznie zaopatrz się w krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. W górach słońce jest tak silne, jak latem na plaży. Śnieg i lód odbijają aż 80 proc. promieniowania słonecznego, zwiększając w ten sposób ok. 2-5-krotnie dawkę padających na skórę promieni UV.

Zanim ruszysz na stok, sięgnij po specjalistyczny krem dla narciarzy. Nasmaruj kremem twarz i uszy, które bardzo łatwo odmrozić. To nic, że będziesz się błyszczeć, najważniejsza jest silna ochrona przed wiatrem, śniegiem i mrozem. Po powrocie do domu natychmiast zmyj krem mleczkiem, by pozwolić skórze oddychać i nałóż krem nawilżający. Krem na narty powinien zawierać naturalne oleje roślinne i być pozbawiony sztucznych barwników, zapachów, konserwantów. Odpowiedni krem powinien zawierać: składniki wiążące wodę w komórkach skóry (kwas hialuronowy, aminokwasy). Powinien mieć wysoki filtr UVA/UVB - minimum SPF 15. Dobre składniki natłuszczające, na które warto zwrócić uwagę kupując krem to: wosk pszczeli, masło karite, oleje roślinne.

  • Jeśli mimo tych zabiegów twarz szczypie, a skóra jest ściągnięta, przetrzyj ją wodą różaną (wyciąg z róży damasceńskiej jest do kupienia w drogeriach), która ma silne działanie łagodzące, a następnie posmaruj kremem z alantoiną lub panthenolem.

Czytaj też: Pielęgnacja skóry na stoku - jak chronić skórę przed zimnem i wiatrem?

    Ważne
    • Uwaga na szalik

    Niektórzy chronią twarz przed silnym mrozem, zakrywając usta i nos szalikiem. To bardzo niebezpieczne dla skóry. Wydychana przez nas para wodna skrapla się pod tkaniną i zamarza na skórze, a wtedy o odmrożenie nietrudno. Zabezpiecz się nowocześnie. W sklepach sportowych można kupić specjalne maski dla narciarzy wykonane z odpychającej tkaniny.

    Krem ochronny dla dziecka

    Z pierwszego śniegu i zimy najbardziej cieszą się dzieci. Sanki, wojna na śnieżki, lepienie bałwana i sporty zimowe - w ferworze zabawy łatwo zapomina się o odpowiednim zabezpieczeniu skóry przed odmarzaniem. Zadaniem rodziców jest dbanie nie tylko o ciepłe i wygodne ubranie, ale także o zabezpieczenie skóry dziecka odpowiednim kremem. Skóra dzieci jest wyjątkowo delikatna, cienka i słabo natłuszczona, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji.

    Przeczytaj: Jak dbać o cerę zimą?

    Krem zimowy dla dzieci powinien mieć wysoki filtr przeciwsłoneczny i substancje natłuszczająco-ochronne, np. panthenol. Najlepszy krem na zimę, to krem tłusty. Jednak obecnie w sprzedaży dostępne są nowoczesne formuły kremów zimowych, które różnią się swoją lekką, żelową konsystencją. Takie kremy szybko się wchłaniają, ale pozostawiają na skórze odpowiedni film, który chroni przed wpływem czynników zewnętrznych. Krem tłusty natomiast, pozostaje na skórze przez bardzo długi czas, ale sprawia wrażenie, że twarz jest bardzo obciążona.

    Warto zwracać uwagę na skład kremów dla dzieci. Krem dla młodej cery powinien być pozbawiony sztucznych barwników, dodatków zapachowych, parabenów, konserwantów i chemicznych filtrów UV. Wymarzony krem zawiera naturalne oleje, np. słonecznikowy, olej z awokado, wyciąg ze słodkich migdałów, lanolinę, panthenol. Dobrze sprawdzają się również tłuste kremy dla alergików.

    Ochrona skóry zimą - krok po kroku

    • Po porannej kąpieli lub prysznicu wetrzyj w ciało natłuszczający balsam. To uchroni skórę przed podrażnieniem i zaczerwieniem.
    • Nie używaj do mycia mydła, które pozbawia skórę naturalnej ochronnej warstwy. Zimno pobudza również wrażliwość skóry na detergenty i zawarte w nich substancje zapachowe. Wybieraj więc mydło ''bez mydła'' i nie stosuj środków silnie złuszczających i tych z dużą zawartością soli.
    • Nie przegrzewaj mieszkania, bo suche powietrze w pomieszczeniu powoduje parowanie cennej wilgoci ze skóry.
    • Nawilżaj otoczenie – nie tylko skóra, ale i układ oddechowy poczują się lepiej. Zaopatrz się w nawilżacz.
    • Jeśli jest duży mróz, koniecznie przed wyjściem na dwór osłoń twarz warstwą kremu ochronnego. Możesz wybrać krem, który jednocześnie będzie bazą pod makijaż. W domu możesz stosować kremy o lekkiej konsystencji, np. w formie żelu.
    QUIZ Co wiesz o zimie?
    Pytanie 1 z 10
    Kiedy zaczyna się atronomiczna zima?
    Natalia Kovacs | Konsultacja: dermatolog dr Joanna Buchowicz