Skóra bez PRZEBARWIEŃ - jak się pozbyć plam, piegów, ostudy
Coraz więcej osób zauważa, że na ich skórze pojawiają się przebarwienia. Niektórych plam można się pozbyć. Trzeba mieć jednak sporo cierpliwości i... pieniędzy. Przebarwieniom łatwiej zapobiegać niż leczyć - jeśli masz do nich skłonność, musisz przez cały rok używać kremów z filtrami UV - minimum SPF 30.
Spis treści
- Rodzaje przebarwień
- Jak wygląda usuwanie przebarwień metodą fototerapii?
- Usuwanie przebarwień w gabinecie
- Kosmetyki wybielające przebarwienia
- Jak stosować kremy wybielające?
- Jeśli masz skłonności do przebarwień:
Przebarwienie to nagromadzony miejscowo barwnik skóry. Pojawia się, kiedy wytwarzające go komórki (melanocyty) nieprawidłowo funkcjonują. Wśród przyczyn powstawania takich zmian skórnych wymienia się: szkodliwe działanie słońca, zażywanie leków hormonalnych i uwrażliwiających na światło (np. przeciwreumatycznych, antybiotyków, leków nasercowych lub wyciągów z niektórych ziół) oraz opalanie blizn po przebytym trądziku. Na szczęście większość przebarwień można całkowicie usunąć.
Rodzaje przebarwień
- Piegi – to dziedziczna cecha. Powstają w wyniku zaburzenia pracy melanocytów. Piegusy mają tyle samo melaniny w skórze, co niepiegowata reszta społeczeństwa, ale u nich barwnik ten jest rozmieszczony nierównomiernie. Można spróbować piegi wybielać, ale nawet kreatorzy mody zauważyli, że dodają one właścicielowi wdzięku. Piegi trzeba pokochać.
- Ciemne, małe plamki – pojawiają się zazwyczaj po słonecznych kąpielach, a ich powstawanie zależy od indywidualnej wrażliwości na słońce. Po prostu u jednych melanina podczas opalania rozkłada się równomiernie, a u innych tworzy przebarwienia. Można je rozjaśniać, ale efekt będzie widoczny dopiero po dwóch miesiącach.
- Plamy wątrobowe – inaczej starcze, teraz nazywane także starzeniem posłonecznym, bo pojawiają się u coraz młodszych osób. Powstają na grzbietach dłoni, twarzy i dekolcie (czyli w miejscach najbardziej odkrytych). Tak naprawdę tworzą się w wyniku zaburzonej pracy melanocytów, które w miarę naszego starzenia się, funkcjonują coraz słabiej. A jeśli do tego dołożą się skutki nadmiernego opalania, efekt jest mocniejszy. Co gorsza, nawet jeśli przez ostanie parę lat już się nie opalasz, plamy i tak mogą się pojawić jak pamiątka z wakacji sprzed 20 lat. Tu nie pomogą żadne domowe sposoby. Takie przebarwienia usunie tylko dermatolog, np. laserem, azotem lub przez głęboki peeling, np. kwasem trichlorooctowym.
- Ostuda – rozległe, żółtobrunatne przebarwienia, na ogół symetryczne, występujące na twarzy, najczęściej u kobiet. Pojawiają się w czasie ciąży, podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych i leków hormonalnych, pod wpływem intensywnego opalania. Trudno je wyleczyć, zwłaszcza że wracają, kiedy niewystarczająco chronimy skórę przed słońcem. Jeśli przez kilka sezonów stosujemy dobry krem z filtrem, same znikną. Można je też wybielić specjalnymi kremami. Gdy po 4-6 miesiącach nie widać poprawy, trzeba jednak iść do dermatologa.
– Zasada jest jedna. Dobry i skuteczny krem wybielający to preparat zawierający kilka aktywnych składników. Może to być kwas kojowy, glikolowy lub hydrochinon. Preparaty te można kupić w aptece. Działanie takich kremów polega na tym, że wybielają plamy i jednocześnie redukują aktywność melanocytów, więc zapobiegają powstawaniu nowych przebarwień. Warto wiedzieć, że kwas kojowy, oprócz właściwości wybielających, ma również działanie antybakteryjne i antyrodnikowe. Preparaty z tym kwasem nie tylko więc rozjaśniają przebarwienia, lecz także działają przeciwzmarszczkowo i nawilżająco.
Jak wygląda usuwanie przebarwień metodą fototerapii?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Usuwanie przebarwień w gabinecie
Czasem przebarwienia nie bledną mimo stosowania nawet silnych kosmetyków. Wtedy pomóc może jedynie dobra kosmetyczka (jeśli przebarwienia są niewielkie) lub dermatolog. Zabieg rozjaśniający u kosmetyczki to zazwyczaj peeling, maska wybielająca i nawilżająca. Ponieważ polegają na złuszczaniu powierzchownym, efekt będzie widoczny dopiero po serii kilku zabiegów i, niestety, nie znikną przebarwienia bardzo ciemne lub rozległe. Nimi zajmie się dermatolog.- Często odsyłam moje klientki do lekarza. Jeśli widzę, że zmiany są poważne, np. plamy wątrobowe, wyjaśniam, że najpierw trzeba usunąć przyczynę kłopotu, czyli w tym przypadku uregulować metabolizm - mówi kosmetyczka Małgorzata Wielgopolanin-Nowak z salonu Sharley. Poza tym tylko lekarz może zlecić głębokie wybielanie peelingami ziołowymi lub kwasami o stężeniu powyżej 30 procent, np. bluepeel. Tu także rozjaśnienie nastąpi dopiero po serii zabiegów. Dodatkowo po zabiegu trzeba stosować w domu specjalne preparaty wybielające. Pojedyncze plamy wątrobowe na dłoniach lub twarzy usuwa się metodą zamrażania lub laserem.
- Pamiętaj, że nawet wybielone przebarwienia, lubią pojawiać się ponownie pod wpływem promieni słonecznych. – Zawsze ostrzegam klientki, że skóra jest w tych miejscach bardziej wrażliwa na słońce – mówi kosmetyczka. – Doradzam, by stosowały bez względu na pogodę krem z wysokim filtrem.
Kosmetyki wybielające przebarwienia
Możesz kupić takie kosmetyki w aptece lub w drogerii. Preparaty zawierają zazwyczaj: kwas azelainowy, kwas witaminy A, kwasy owocowe. Jeśli lubisz naturalne, ziołowe kosmetyki – wybierz te zawierające rozjaśniające wyciągi roślinne: z ogórka, pietruszki, cytryny, porzeczki, mącznicy lekarskiej.
Zobacz: Właściwości ziół w kosmetyce
Jak stosować kremy wybielające?
- Przed użyciem zawsze uważnie przestudiuj ulotkę.
- Jeśli masz cerę wrażliwą lub naczynkową, zrób najpierw test; posmaruj kremem niewielki fragment skóry np. w zgięciu łokcia, poczekaj dobę i jeśli nie ma reakcji alergicznej, możesz go używać. Stosuj krem wieczorem, a na dzień nakładaj preparat z filtrem UV.
- Przez czas kuracji chroń skórę przed promieniowaniem słonecznym i gwałtownymi zmianami temperatur. Smaruj się kremem z filtrem nie mniejszym niż SPF 30, a najlepiej SPF 50+.
- Kuracja powinna trwać około 6 miesięcy. Wszelkie zabiegi rozjaśniania najlepiej robić jesienią lub wczesną wiosną, kiedy nie ma silnego słońca ani dużego mrozu.
Jeśli masz skłonności do przebarwień:
- Przez cały rok uważaj na słońce, używaj kremów na dzień z filtrami UVB i UVA, a podczas letnich i zimowych wyjazdów - kosmetyków przeciwsłonecznych (zawsze wybieraj takie, które chronią przed UVA i mają filtr SPF co najmniej 15). Możesz też używać kremów tonujących, które wyrównają koloryt skóry i jednocześnie będą ją chronić i zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień.
- Jeśli przyjmujesz leki (antybiotyki, środki nasercowe, przeciwbólowe, moczopędne, pigułki antykoncepcyjne), zapytaj lekarza, czy nie zmieniają reakcji skóry na słońce.
- Uważaj na substancje fotouczulające, które pod wpływem słońca mogą być przyczyną plam i przebarwień. Zawierają je m.in. dziurawiec, niektóre perfumy i dezodoranty (piżmo, olejek lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy i bergamotowy), kremy (retinol i kwasy owocowe).
- Nie korzystaj z solarium - plamy staną się jeszcze ciemniejsze i trudniejsze do usunięcia.
Z wykorzystaniem fragmentów książki ,,Cena urody'' autorstwa Katarzyny Bosackiej i Marii Noszczyk
miesięcznik "Zdrowie"