Metody depilacji. Jak depilować się domowym sposobem?

2016-06-02 13:28

Zwiewna sukienka, bluzka bez rękawów, bikini... Im robi się cieplej, tym więcej ciała odsłaniasz, a to zobowiązuje – zadbaj, by skóra była całkowicie gładka. Depilacja w domu ma swoje zalety - jest tania i możesz ją wykonać, kiedy tylko chcesz.

Metody depilacji. Jak depilować się domowym sposobem?
Autor: Thinkstockphotos.com Depilacja maszynką może podrażniać skórę, dlatego lepiej wcześniej wziąć ciepły prysznic i wykonać peeling

Spis treści

  1. Kremy do depilacji – dla wrażliwych
  2. Golenie maszynką – sposób na depilację dla niecierpliwych
  3. Depilator – depilacja dla oszczędnych
  4. Domowa depilacja woskiem – dla odpornych
  5. Po zabiegu domowej depilacji
  6. Przygotuj ciało do depilacji

Od dawna depilacja to wręcz obowiązkowy zabieg pielęgnacyjny. Częściowo związany jest z higieną, bo pozbywając się włosów pod pachami, łatwiej radzić sobie z potem. Jednak przede wszystkim jest to wymóg mody – u zadbanej kobiety odsłonięte partie ciała powinny być idealnie gładkie. Coraz częściej depilację stosują również panowie. O ile jednak mężczyźni poddają się tym zabiegom głównie w gabinecie kosmetycznym, o tyle panie walczą z niechcianym owłosieniem najczęściej w zaciszu własnej łazienki. Sposobów na samodzielne pozbycie się zbędnych włosków jest kilka – bez trudu więc wybierzesz taką metodę, która najlepiej spełni twoje oczekiwania.

Kremy do depilacji – dla wrażliwych

Środki chemiczne (kremy, pianki, żele) nakładaj na suchą, czystą skórę – użyj do tego plastikowej szpatułki dołączonej do preparatu. Odczekaj określony przez producenta czas (z reguły 3–5 minut) i na próbę ściągnij szpatułką krem do depilacji z małego fragmentu skóry. Jeśli włosy nie odchodzą, odczekaj jeszcze minutę. Gdy łatwo dają się usunąć, zdejmij całość tak, jakbyś goliła nogi (pod włos). Nie przyciskaj szpatułki zbyt mocno, aby nie podrażnić naskórka. Resztki preparatu spłucz letnią wodą.

  • Zalety i wady kremów do depilacji: To całkowicie bezbolesny sposób, odpowiedni dla osób mało odpornych na ból lub mających problemy naczynkowe. Preparaty zawierają pochodne kwasów, które rozpuszczają keratynę (białko budulcowe włosa) nawet nieco w głębi naskórka. Dlatego odrosty pojawiają się dopiero po 5–7 dniach i są miękkie, a przy systematycznym używaniu takich kosmetyków włosy stają się cieńsze i słabsze. Niestety, preparaty mogą podrażniać skórę – zwłaszcza u osób z jasną cerą – więc przed zabiegiem trzeba zrobić próbę uczuleniową. Nie zawsze też usuwają wszystkie niechciane włoski.
Zdaniem eksperta
Barbara Dąbrowska, kosmetolog firmy Vanity Line

Częstym problemem po depilacji, zwłaszcza woskiem, jest wrastanie włosków. Zabieg je osłabia, a odrastającym, miękkim i wiotkim trudniej przebić się przez naskórek, więc wrastają pod skórę. Często tworzy się wtedy stan zapalny. Można temu zapobiec systematycznie złuszczając naskórek, co 2–3 dni, a następnie zmiękczając go i nawilżając przy użyciu odpowiednich kremów czy balsamów. Naskórek staje się wtedy cieńszy i bardziej elastyczny, więc odrastające włosy łatwiej się przez niego przebiją.

Golenie maszynką – sposób na depilację dla niecierpliwych

Na zwilżonej skórze rozprowadź warstwę kremu do golenia – kosmetyk zmiękcza włoski i zapewnia maszynce poślizg, co minimalizuje ryzyko otarć i podrażnień. Jeśli nie masz takiego kremu, możesz użyć pieniącego się żelu pod prysznic lub mydła zawierającego środki nawilżające. Używaj maszynki zaprojektowanej specjalnie dla kobiet – ma ruchomą rączkę, dzięki czemu dopasowuje się do krzywizn ciała, i miękkie paski nasączone wyciągiem z aloesu. Goląc, ostrze maszynki prowadź pod włos.

  • Zalety i wady maszynki do golenia: To błyskawiczna metoda, idealna w sytuacji awaryjnej. W dodatku całkowicie bezbolesna. Niestety, efekt jest krótkotrwały, bo już po 2–3 dniach włoski zaczynają odrastać. Są ostre i kłujące, a po kilku goleniach zauważysz, że odrastają także grubsze i twardsze. Depilowanie nóg tą metodą jest wykluczone w przypadku dużych żylaków i zmian skórnych.

Depilator – depilacja dla oszczędnych

Kosztuje sporo, ale to wydatek jednorazowy. W dłuższej perspektywie depilator na pewno wypadnie taniej niż kupno kremów, woskowych plastrów czy maszynek do golenia. To urządzenie wyposażone jest w sprężynki, które chwytają i wyrywają włoski. Zabieg najlepiej rób wieczorem, po kąpieli. Przedtem wymasuj ciało gąbką, by podnieść włoski, wtedy depilator łatwiej je złapie. Wykonuj małe okrężne ruchy, nie przyciskając urządzenia mocno do skóry.

  • Zalety i wady depilatora: Depilator wyrywa większość cebulek, więc włosy zaczynają odrastać (rzadsze i słabsze) dopiero po 3–4 tygodniach. Zabieg jest bolesny i trudno go przeprowadzić na niektórych, bardziej wrażliwych partiach ciała. Ale są też depilatory z funkcją jednoczesnego masowania lub chłodzenia, co łagodzi ból, a także do niemal bezbolesnego usuwania włosów pod wodą. Niezależnie od urządzenia depilacja tą metodą jest niewskazana przy żylakach i skłonności do pękających naczynek. Po użyciu depilatora, włosy często wrastają, dlatego wydepilowane partie ciała należy kilka razy w tygodniu trzeć np. szorstką gąbką lub regularnie stosować peeling.

Domowa depilacja woskiem – dla odpornych

W domowych warunkach lepiej nie używać wosku, który trzeba rozpuszczać, bo łatwo się nim poparzyć. Bezpieczne i łatwe w użyciu są gotowe plastry z woskiem, którymi możesz wydepilować każdą część ciała. Najpierw przygotuj skórę – zwilż ją i osusz, pocierając ręcznikiem, by włoski się podniosły. Możesz jeszcze przetrzeć skórę odrobiną talku – wosk będzie wtedy lepiej przylegał. Rozgrzej plaster, pocierając go między dłońmi, rozdziel i przyklej zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Wygładź go i dociśnij, a następnie energicznie zerwij w stronę przeciwną do wzrostu włosa. Jednego plastra możesz użyć kilkakrotnie, póki nie usuniesz wszystkich włosów. Pozostałość wosku usuń, przecierając skórę oliwką (najczęściej jest to chusteczka nasączona oliwką) dołączoną do zestawu depilacyjnego.

  • Zalety i wady depilacji woskiem: Wosk usuwa włosy wraz z większością cebulek, dlatego skóra pozostaje gładka nawet przez 3–4 tygodnie. A jeśli regularnie stosuje się tę metodę, włoski odrastają coraz słabsze i rzadsze. Jednak taka depilacja jest dość bolesna. Lepiej więc nie robić jej przed miesiączką i w czasie jej trwania, bo wtedy obniżony jest próg odczuwania bólu. Woskowanie odradza się również w przypadku żylaków i cery naczynkowej.

Po zabiegu domowej depilacji

Po skończonej depilacji nie myj ciała mydłem ani płynem pod prysznic, nawet jeśli są to kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej. Opłucz się jedynie czystą wodą, osusz i posmaruj kremem lub balsamem po depilacji. Takie kosmetyki zawierają substancje, które działają przeciwzapalnie i kojąco na naskórek, skutecznie łagodzą jego podrażnienia, nawilżają i lekko natłuszczają. Ponadto, opóźniają odrastanie włosków, więc będziesz dłużej cieszyć się gładką skórą. Nie używaj natomiast kosmetyków zawierających alkohol, bo przesuszysz świeżo wydepilowaną skórę i dodatkowo ją podrażnisz. Z tego samego powodu przez 2–3 dni nie rób peelingu.

Przygotuj ciało do depilacji

Dzień wcześniej zrób peeling – poruszy cebulki włosków i potem łatwiej dadzą się usunąć. Poza tym po złuszczeniu naskórek jest cieńszy i miękki, więc odrastające włoski przebiją się przez niego i nie będą wrastać. Pamiętaj też, że każda metoda depilacji niesie ze sobą pewne ryzyko podrażnienia skóry i jej zainfekowania. W miejscu usuniętych włosów pojawiają się najpierw czerwone kropki, a potem tworzą się krosty. Aby zminimalizować to niebezpieczeństwo, przed zabiegiem powinnaś dokładnie umyć ciało. Najlepiej wziąć kąpiel – wtedy skóra jest rozgrzana, a mieszki włosowe rozszerzone, dzięki czemu włosy łatwiej usunąć.

To ci się przyda

Depilacja może być bardzo bolesna przed i w trakcie menstruacji. Skóra jest wtedy delikatniejsza i wykazuje większą wrażliwość, a my nie jesteśmy odporne na ból. Najlepiej zatem zdecydować się na depilację przynajmniej tydzień przed planowaną miesiączka lub po jej zakończeniu.

Depilacja miejsc intymnych w trakcie menstruacji może skutkować pojawieniem się infekcji. Ponieważ w tym ciężkim dla kobiety okresie jesteśmy wyjątkowo podatne na infekcje, warto unikać stosowania środków chemicznych we wrażliwych okolicach intymnych.

miesięcznik "Zdrowie"