Depilacja miejsc intymnych - którą metodę wybrać?

2013-09-11 11:31

Moda na fryzury intymne (albo ich całkowity brak) jest coraz popularniejsza. Wielu mężczyzn podnieca gładko wygolony wzgórek łonowy, a panie chętniejsze są do seksu oralnego, gdy penis partnera nie tonie w bujnym gąszczu. Jak jednak depilować miejsca intymne, by nie doznać podrażnień i infekcji? Sprawdź wady i zalety różnych metod depilacji miejsc intymnych.

Depilacja miejsc intymnych - którą metodę wybrać?
Autor: Photos.com

Depilacja intymna maszynką do golenia

Najpopularniejszym sposobem depilowania miejsc intymnych jest użycie maszynki do golenia i pianki.

Plusy: dostępność akcesoriów i ich niska cena, łatwość wykonania zabiegu.

Minusy: włoski szybko odrastają i stają się mocniejsze, zabieg trzeba często powtarzać i istnieje ryzyko zacięcia się w miejscu, które wolno się goi z powodu wilgoci i braku naturalnego wietrzenia.

Depilacja laserowa - laser diodowy

Depilacja intymna preparatem chemicznym

Inną powszechnie stosowaną metodą jest depilacja z użyciem depilatora chemicznego.

Plusy: dokładność, włoski nieco wolniej odrastają niż przy goleniu, są też słabsze.

Minusy: możliwość uczulenia na preparat do depilacji. Delikatna skóra i śluzówka w miejscach intymnych są szczególnie skłonne do podrażnień, a preparaty chemiczne mogą ją podrażniać bardzo, ba nawet wywoływać uczulenie. Dlatego przed depilacją należy wykonać próbę, czy środek nas nie uczula.

Depilacja miejsc intymnych elektrycznym depilatorem

Kolejną metodą depilacji miejsc intymnych jest użycie elektrycznego depilatora. To metoda bolesna, nawet jeśli nasz depilator wyposażony jest w końcówkę chłodzącą, bo nie polega na niczym innym jak wyrywaniu włosków.

Plusy: depilacja wykonywana systematycznie sprawia, że włoski po niej odrastają powoli i są coraz słabsze, bo usuwane są wraz z cebulkami.

Minusy: podrażnienie i zaczerwienienie skóry, które w miejscu intymnym mogą się dość długo utrzymywać. Bolesność zabiegu to drugi z minusów – trzeba jasno powiedzieć, że usuwanie owłosienia za pomocą mechanicznego depilatora w ogóle jest nieprzyjemne, a w miejscach intymnych – wrażliwszych niż reszta ciała – bolesne jeszcze bardziej.

Depilacja miejsc intymnych woskiem

Depilacja woskiem to także jeden ze sposobów pozbywania się owłosienia w miejscach intymnych. Działa podobnie jak depilator elektryczny – usuwa włoski przez wyrwanie ich. Dlatego plusy i minusy przeprowadzania tego zabiegu w miejscach intymnych są właściwie identyczne. Depilację woskiem można przeprowadzić samodzielnie – podobnie jak dotychczas wymienione zabiegi, ale skuteczniejsza i dokładniejsza będzie ta przeprowadzona w gabinecie kosmetycznym. Jednym z minusów depilacji woskiem jest możliwość poparzenia się nim – tym większa, gdy depilacja dotyczy stref intymnych.

Depilacja miejsc intymnych pastą cukrową

Podobnie działa także depilacja masą cukrową, czyli najbezpieczniejsza wśród wszystkich metod i równie skuteczna jak depilator czy wosk.

Plusy. Depilacja pastą cukrową może być stosowana przez alergików i osoby z wrażliwą skórą. Jest ona znacznie mniej bolesna niż depilacja woskiem, nie ma możliwości poparzeń lub urazów skórnych, ponieważ pasta w trakcie depilacji ma temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Skóra po zabiegu depilacji masą cukrową jest tylko lekko zaczerwieniona, o wiele mniej niż to ma miejsce w przypadku depilacji woskiem.

Minusy. Minusem depilacji pastą cukrową jest jej cena – przeciętnie dwa razy wyższa niż depilacji woskiem.

Usuwanie włosów z miejsc intymnych laserem

Plusy. Depilacja laserowa jest równie bezpieczna jak golenie maszynką, nie boli i jest bardzo skuteczna. Wiązka lasera wnika głęboko w skórę i niszczy cebulkę włosa. Barwnik włosa (melanina) pochłaniana energię wytwarzaną przez laser, która następnie zmienia się w energię termiczną i niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa. Warunkiem uzyskania zadowalających efektów jest dobór odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsu, które są zależne od rodzaju skóry i włosów.

Minusy. Minusem depilacji laserowej jest obrzęk lub zaczerwienienie depilowanej skóry. Powinny one ustąpić po kilku godzinach lub maksymalnie - 2–4 dniach. W tym czasie na podrażnioną skórę nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie dezodorantów, myć się czystą wodą lub preparatami bez mydła. Minusem depilacji laserowej jest też jej cena – koszt tego zabiegu jest najwyższy z wymienionych. Kolejne zabiegi depilacyjne należy powtarzać co 4–8 tygodni (zależnie od części ciała i cech indywidualnych) aż do uzyskania odpowiedniego efektu.