Czy woda w basenie jest szkodliwa? Dermatolog ostrzega przed skutkami
W gorące dni wiele osób szuka ochłody na basenie, ale nie każdy wie, że taka kąpiel może negatywnie wpłynąć na skórę. Dermatolog ostrzega przed skutkami kontaktu z chlorowaną wodą i radzi, jak zabezpieczyć się przed podrażnieniami i przesuszeniem.

Jak woda w basenie wpływa na skórę i włosy?
Lato trwa i wiele osób nie może doczekać się chwil spędzonych w basenie. Niestety woda ta nie ma korzystnego wpływu na naszą skórę i włosy. Zawiera bowiem substancje chemiczne, z których najpopularniejszy jest chlor. Skóra po kontakcie z chlorowaną wodą traci naturalną warstwę lipidową, co prowadzi do jej przesuszenia, uczucia ściągnięcia, łuszczenia, a nawet do pękania naskórka.
Dodatkowo kontakt z wodą basenową może zaostrzać objawy chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy trądzik różowaty. U niektórych osób dochodzi także do reakcji alergicznych, objawiających się rumieniem, świądem, pieczeniem lub pokrzywką.
Chlor i jego pochodne zaburzają również mikrobiom skóry, co może zwiększać podatność na infekcje. Ponadto ciało po kąpieli staje się bardziej wrażliwe na działanie promieniowania UV i szybciej ulega oparzeniom słonecznym.
Basenowa woda ma również negatywny wpływ na włosy. Prowadzi do utraty nawilżenia, połysku i elastyczności, przez co pasma stają się suche, matowe, łamliwe i trudne do rozczesania.
Szczególnie narażone są osoby z włosami farbowanymi lub rozjaśnianymi - kontakt z wodą może spowodować np. zielonkawe przebarwienia. Długotrwały kontakt skóry głowy z chlorem skutkuje z kolei osłabieniem cebulek, co sprzyja wypadaniu włosów.

Jak chronić się przed wpływem wody basenowej?
Jeśli chodzi o basen, to jest to jedna z tych rzeczy, w których uncja zapobiegania jest warta tony leczenia. Naprawdę chcesz chronić swoją skórę i włosy, zanim wejdziesz do wody
- powiedziała dermatolożka Jennifer Lucas.
Jednym z najważniejszych kroków jest zmoczenie skóry i włosów przed wejściem do basenu.
Włosy już wchłonęły wilgoć i nie wchłoną chemicznej wody, gdy wejdziesz do basenu
- dodała ekspertka.
Jeśli obawiasz się pogorszenia kondycji pasm lub powstania nieestetycznych przebarwień rozważ założenie czepka bądź związanie włosów na czubku głowy, co zmniejszy ich bezpośredni kontakt z wodą. Istnieją również odżywki, które mają za zadanie zabezpieczyć pasma przed działaniem chloru.
Natychmiast po wyjściu z basenu należy umyć głowę i nałożyć maskę do włosów. Ważne jest też wzięcie prysznica i zaaplikowanie balsamu nawilżającego. To samo dotyczy czasu spędzonego w jacuzzi.
Jeśli chodzi o pływanie na świeżym powietrzu, musisz pamiętać o nałożeniu SPF.
Szczególnie ważne jest, aby używać kremu przeciwsłonecznego. Tak więc nałożenie kremu przeciwsłonecznego, uzyskanie tej warstwy pokrycia od słońca, jest równie ważne, ale ważne jest również nałożenie tej bariery na skórę przed wejściem do wody
- podkreśliła.
National Eczema Society zaleca osobom cierpiącym na egzemę unikanie pływania, jeśli zmiany skórne są nasilone.
Dobrym pomysłem jest nałożenie większej ilości kremu niż zwykle, aby działał jak skuteczna bariera przed wodą
- poradzili.
Polecany artykuł: