Kosmetyki z ALOESU - właściwości kosmetyczne aloesu
Aloes jest sukulentem, czyli rośliną, która potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach – gdy w pobliżu nie ma źródła wody. Istnieje ponad 400 różnych odmian aloesu, mających z kolei ponad 400 różnych możliwości użycia. Jakie są właściwości kosmetyczne aloesu i jak wygląda jego zastosowanie w kosmetyce?
Spis treści
- Aloes w szamponach i odżywkach do włosów
- Aloes w kremach do skóry dojrzałej
- Aloes w balsamach do ust i pomadkach ochronnych
- Aloes w żelach i balsamach do ciała
- Aloes w kosmetykach przeciwtrądzikowych i antyperspirantach
- Aloes w kremach do opalania
Aloes pochodzi z Półwyspiu Arabskiego i z Afryki, a o jego korzystnym dla zdrowia działaniu wiedziała już starożytna ludność Egiptu, Chin i Indii. Roślina znajdowała swoje zastosowanie głównie przy leczeniu oparzeń i chorób płuc. O aloesie wspomina się nawet w Biblii – św. Jan pisze, że właśnie tej rośliny użyto do namaszczenia ciała Chrystusa po śmierci.
Dziś aloes znajduje zastosowanie w medycynie, stanowi ważny składnik diety osób odchudzających się. Jako że bez problemu można hodować go w domu, chętnie wytwarzamy (lub kupujemy) sok z aloesu. Lista dobroczynnych skutków jego spożywania jest długa: wzmacnia on odporność organizmu, wspomagając działanie układu immunologicznego. Działa też przeciwgrzybicznie i wnika w głąb skóry. To ostatnie sprawiło, że produkty wytwarzane na jego bazie mają również właściwości kosmetyczne i znalazły zastosowanie w kosmetyce - służą do codziennej pielęgnacji i dbania o urodę. Aloes jest składnikiem kosmetyków zarówno dla młodzieży, jak i osób starszych.
Czytaj też: Jak działa i jakie właściwości ma żel aloesowy?
Aloes w szamponach i odżywkach do włosów
Aloes stosuje się w szamponach i innych produktach do włosów – maseczkach, odżywkach. Roślina wzmacnia budowę włosów, które stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Łatwiej je rozczesywać i mniej się plączą, nie mają też tendencji do „puszenia”. Szampony z aloesem zapobiegają również rozdwajaniu się końcówek. Wszystko dzięki zawartym w roślinie składnikom: witaminie A, B2, C i E oraz aminokwasom. Warto dodać, że aloes jest humektantem. Humektanty, obok protein i emolientów, stanowią jeden z trzech niezbędnych składników, służących właściwej pielęgnacji włosów - odpowiadają za ich odpowiednie nawilżenie.
Polecany artykuł:
Aloes w kremach do skóry dojrzałej
Kolejną właściwością aloesu jest jego zdolność do syntezy elastyny i kolagenu. Dzięki niej, jeśli nałożymy na skórę krem, który go zawiera, poprawimy jej elastyczność, stanie się ona również jędrniejsza. Wśród dobrodziejstw aloesu znajduje się i ta, że zawiera on niezbędne dojrzałej skórze witaminy A, C i E. Witamina E nawilża skórę, natłuszcza ją i wygładza, witamina C sprawia, że ścianki naczyń włosowatych są bardziej elastyczne, natomiast witamina A odpowiada za rogowacenie naskórka i zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego.
Aloes w balsamach do ust i pomadkach ochronnych
Aloes stosuje się również podczas produkcji pomadek ochronnych i balsamów do ust. Chroni on wyjątkowo delikatną w tym miejscu skórę przed wysuszeniem, spowodowanym zarówno działaniem słońca, jak i wiatru i mrozu. Poradzi sobie także z delikatnymi zadrapaniami oraz śladami od ukąszeń owadów. Aloes zawarty w pomadce do ust zmiękcza naskórek i przyspiesza gojenie w przypadku zadrapań. Balsamy do ust z tym naturalnym składnikiem przyspieszają również ich regenerację, gdy pojawi się stan zapalny.
Przepis na naturalną odżywkę do włosów
Składniki:
- dwie łyżki octu jabłkowego (oczyszcza skórę głowy),
- pół szklanki soku z aloesu (nawilża i koi),
- jedno jajko (wzmacnia).
Połącz dokładnie wszystkie składniki (możesz do tego celu użyć trzepaczki). Gotową mieszankę nałóż na głowę i włosy, pozostaw na ok. 30 minut. Włosy zmyj letnią (nie gorącą!) wodą.
Aloes w żelach i balsamach do ciała
Żele i balsamy do ciała z aloesem są przeznaczone dla skóry suchej i wrażliwej, takiej, która się łuszczy i której brak elastyczności. Aloes nawilża skórę i ją regeneruje, działa również ujędrniająco. Żele i balsamy do ciała zawierające aloes stosuje się również u osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS), ponieważ łagodzi stany zapalne oraz podrażnienia. Nałożenie produktu z aloesem na zranione miejsce przynosi ulgę.
Aloes w kosmetykach przeciwtrądzikowych i antyperspirantach
Aloes posiada enzymy, które nautralizują wolne rodniki oraz antranoidy, które działają przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie. Dzięki temu roślinę możemy znaleźć w składzie kosmetyków zwalczających trądzik, również dlatego, że ma właściwości przeciwzapalne.
Aloes znajdziemy też w antyperspirantach – jego działanie antybakteryjne pozwala zmniejszyć wydzielanie przykrego zapachu, usuwa on z potu wszystkie bakterie. Warto dodać, że choć aloes łagodzi objawy trądziku, nie powodując żadnych alergii, nie służy jako sposób na jego wyeliminowanie.
Aloes w kremach do opalania
Sok z aloesu stosuje się również w kremach przeciwsłonecznych. Zapobiega wysuszeniu skóry i oparzeniom słonecznym. Sprawia, że opalamy się wolniej, bez etapu czerwonej i podrażnionej skóry. W aloesie znajdują się bowiem związki wielopierścieniowe, które pochłaniają najbardziej niebezpieczne długości promieniowania UV. Miąższ aloesowy dostarcza również wystawionej na działanie słońca skórze wodę.