Metody DEPILACJI RĄK, czyli gładkie ramiona i przedramiona

2015-04-27 15:00

Już nie wystarczą wydepilowane nogi. Ręce zadbanej kobiety też muszą być aksamitne. Jednak zanim zaczniesz usuwać włoski z ramion i przedramion, starannie wybierz metodę depilacji. Nie zawsze szybkie i tanie metody sprawdzają się idealnie w depilacji rąk. Do tak delikatnej depilacji należy się odpowiednio przygotować i wybrać metodę, która pozostawi skórę w dobrej kondycji.

Metody DEPILACJI RĄK, czyli gładkie ramiona i przedramiona
Autor: Thinkstockphotos.com Jaka metoda depilacji rąk jest najlepsza? Usuwanie ciemnego meszka z rąk

Spis treści

  1. Depilacja rąk kremem do depilacji
  2. Depilacja rąk maszynką jednorazową
  3. Depilacja rąk woskiem
  4. Depilacja rąk pastą cukrową
  5. Depilacja rąk depilatorem
  6. Depilacja rąk laserem
  7. Jak wygląda zabieg depilacji woskiem na ciepło?

Szczególnie brunetki męczą się ze zbyt owłosionymi ramionami i przedramionami. Niestety, jeśli chcemy mieć gładkie ręce, musimy ostrożnie dobrać sposób depilacji. Po goleniu włoski bardzo szybko odrastają (po ok. 2 dniach), a ich końcówki stają się twarde i ciemniejsze. Za to depilator elektryczny może podrażnić skórę.

Depilacja rąk kremem do depilacji

Zalety: łatwy w użyciu, metoda bezbolesna i szybka.Wady: włoski szybko odrastają, źle dobrane preparaty mogą drażnić skórę.

Depilatory chemiczne usuwają owłosienie przy nasadzie skóry, czyli po prostu ''golą'' bez użycia golarki. Ale odrastające włoski nie są tak kłujące i twarde jak po goleniu. Kiedyś kremy czy pianki trzeba było trzymać na skórze co najmniej kwadrans. Dziś do usunięcia włosów tą metodą wystarczą 3 minuty. W nowoczesnych depilatorach chemicznych nie wyczuwalny jest też prawie ich chemiczny zapach, jest on maskowany substancjami zapachowymi. W kremach czy mleczkach są też substancje łagodzące i kojące naskórek (miód, wyciąg z aloesu, awokado, jojoby).Stosując depilatory chemiczne postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, przede wszystkim nie przedłużaj czasu depilacji (zawsze jest podany w ulotce). Działanie chemicznego preparatu polega bowiem na rozpuszczeniu włosków aż do ich nasady. Aby więc nie podrażnić skóry krem czy mleczko trzeba po określonym czasie dokładnie usunąć razem z włoskami. Używa się do tego specjalnej plastikowej szpatułki lub gąbki dołączonej do opakowania.

Depilacja rąk maszynką jednorazową

Zalety: szybka i tania metoda.

Wady: już następnego dnia pojawia się owłosienie. Włoski są twarde i ciemne jak szczecina. Depilacja maszynką powoduje podrażnienia na skórze i niewielkie ranki.

Tanie, jednorazowe maszynki do golenia, to najpopularniejszy sposób usuwania zbędnego owłosienia. Główną zaletą maszynek jednorazowych jest ich cena (kilka złotych za całe opakowanie maszynek) oraz szybkość depilacji. Niestety, depilując ręce lepiej zrezygnować z tej metody. Ostrze żyletki powoduje pęknięcia i rany na skórze oraz zwykłe podrażnienia. Bardzo łatwo w takich przypadkach o zakażenia lub zapalenie mieszków włosowych. Tego typu ślady na rękach wyglądają dużo mniej estetycznie niż owłosienie. Stosując taką metodę depilacji można również w krótkim czasie zauważyć, jak twarde, mocne i ciemne odrastają włosy. Lepiej zostawić maszynkę i stosować ją jedynie w sytuacjach awaryjnych.

Depilacja rąk woskiem

Zalety: depilacja wystarcza na długi czas, włosy odrastają cieńsze i słabsze.

Wady: depilacja jest bolesna i pozostawia podrażnienia, trzeba ją powtarzać bardzo regularnie.

Depilacja woskiem jest jedną z najlepszych i najtrwalszych metod. Stosując plastry z woskiem możemy w stosunkowo szybkim czasie pozbyć się zbędnego owłosienia na długi czas. Depilacja woskiem wystarcza na ok. 2-3 tygodnie. Po tym czasie, gdy włoski odrosną na odpowiednią długość, należy powtórzyć depilację. Wadą woskowania jest przede wszystkim duży ból odczuwany za każdym razem. Niestety, nie warto liczyć, że do tego typu bólu można się przyzwyczaić. Kolejną wadą są podrażnienia i reakcje alergiczne. Wosk syntetyczny uczula większość osób, dlatego po depilacji mogą pojawiać się krostki ropne lub nieestetyczna kaszka. Zwykle samo podrażnienie znika już następnego dnia. Osoby niedoświadczone powinny korzystać z pomocy kosmetyczki. Nieumiejętnie oderwany plaster z woskiem może oderwać nawet kawałki skóry i powodować wybroczyny pod skórą. Depilacja woskiem nie jest polecana dla osób mających problemy skórne i pękające naczynka krwionośne.

Depilacja rąk pastą cukrową

Zalety: wystarcza na długi czas, nie wywołuje reakcji alergicznych.

Wady: pasta jest trudna w przygotowaniu, a zabieg w gabinecie stosunkowo drogi. Depilacja jest bolesna.

Depilacja pastą cukrową jest metodą niemal idealną. Pasta do depilacji zrobiona jest z naturalnych składników - cukru i soku z cytryny. Efekt depilacji porównywalny jest do depilacji woskiem, ale w przeciwieństwie do wosku syntetycznego, pasta nie wywołuje podrażnień na skórze i reakcji alergicznych. Włoski odchodzą znacznie łatwiej, dlatego można uniknąć powstawania sińców i wybroczyn.

Pastę cukrową trudno jest zrobić samemu. W internecie pojawia się mnóstwo przepisów, ale naprawdę niewiele sprawdza się w rzeczywistości. Kobiety, które stosują taką metodę depilacji i przygotowują pastę w domu, na pewno zgodzą się, że wymaga to dużej wprawy i praktyki. Kolejnym niebezpieczeństwem depilacji cukrowej w domu jest groźba poparzenia. Gorącą jak lawa pastą cukrową można z łatwością poparzyć skórę w głębokim stopniu. Dlatego najlepiej zdecydować się na wizytę w gabinecie kosmetycznym. Wprawiona kosmetyczka pokaże, jak wykonać depilację pastą, a może nawet zdradzi przepis na jej przygotowanie.

Zobacz: Sprawdzony przepis na pastę cukrową do depilacji

Depilacja rąk depilatorem

Zalety: trwała depilacja - włosy odrastają po długim czasie. Niski koszt, jeśli posiadasz własny depilator.

Wady: depilacja jest bolesna i powoduje wrastanie się włosów.

Depilator, jeśli posiadasz własny, jest tanim sposobem na depilację ciała. Jednak coraz mniej kobiet decyduje się na taką formę depilacji. Podobne urządzenie jest stosunkowo głośne, a depilacja niezwykle bolesna. Ponieważ mechanizm depilatora wyrywa włoski razem z cebulką (przynajmniej powinien) ból jest duży, a podrażnienia utrzymują się nawet kilka dni. Depilacja depilatorem łączy się również z ryzykiem wrastania się włosków i pojawieniem się zapaleń mieszków włosowych. Otwarte ranki łatwo zainfekować, a późniejsza pielęgnacja podrażnionych miejsc jest naprawdę pracochłonna. Usuwanie owłosienia depilatorem nie należy do przyjemności, ale jest to stosunkowo trwała metoda. Włosy odrastają do 3 tygodni, a przy regularnym stosowaniu można zauważyć ich przerzedzenie. Obecnie dostępne są depilatory z nakładkami chłodzącymi, które mają na celu zmniejszyć odczuwanie bólu podczas depilacji.

Depilacja rąk laserem

Zalety: trwała depilacja. Owłosienie odrasta rzadziej, jest jaśniejsze i cieńsze. Po pewnym czasie włosy przestają odrastać.

Wady: metoda jest bardzo kosztowna. Depilację trzeba powtarzać przynajmniej raz w roku, a zabieg nie jest przyjemny.

Depilacja laserowa polega na uwalnianiu wiązki lasera, która wnika w skórę, niszcząc cebulkę włosa wraz z korzeniami. Depilacja laserowa jest bezpieczna, ponieważ energia wytwarzana przez laser pochłaniana jest przez melaninę i zamieniana na energię termiczną, w wyniku czego nieodwracalnie niszczy się cebulkę włosa. Depilację laserową wykonuje się w kilku lub kilkunastu seriach. Zabiegi należy powtarzać co roku, by sukcesywnie niszczyć cebulki włosów i doprowadzić do całkowitej utraty owłosienia. Z tego względu, depilacja laserowa jest najdroższą z metod. Jedna seria zabiegów kosztuje nawet kilkaset złotych, więc całościowy koszt depilacji waha się w granicach kilku tysięcy złotych.

Zobacz: Wszystko, co musisz wiedzieć o depilacji laserowej

Depilacja laserowa nie należy do przyjemnych zabiegów- podczas trwania zabiegu odczuwa się kilkaset drobnych ukłuć. Decydując się na taką formę depilacji trzeba się wcześniej odpowiednio przygotować. Skóra nie może być opalona i nie mogą być na niej widoczne podrażnienia, wysypki, krostki, rany. Włosy na rękach muszą mieć odpowiednią długość, dopiero przed zabiegiem lekarz zdecyduje o ich zgoleniu maszynką. Osoba poddająca się depilacji laserowej musi mieć ciemne owłosienie. Blondynki niestety nie kwalifikują się do podobnego zabiegu ze względu na mały efekt lub jego brak. Chcąc skorzystać z zabiegów depilacji laserowej nie można być w ciąży, chorować przewlekle (również na choroby skóry), zażywać antybiotyków, antydepresantów, przyjmować retinoidów i maści z retinolem, przyjmować ziół i leków obniżających krzepliwość krwi. Po zabiegu pojawiają się podrażnienia, które znikają po kilku godzinach.

Jak wygląda zabieg depilacji woskiem na ciepło?

Jak wygląda zabieg depilacji woskiem na ciepło?