Balsam do ciała: jak go wybrać i używać?

2018-07-23 15:35

Balsam do ciała to kosmetyk, którego powinniśmy używać cały rok, ale szczególnie niezbędny jest jesienią i zimą, gdy ogrzane przez kaloryfery powietrze przesusza skórę. Oprócz tradycyjnych balsamów do ciała w drogerii znajdziesz też te do zadań specjalnych.Jak właściwie wybrać balsam do ciała i dobrać go do potrzeb swojej skóry? Jak go stosować?

Pielęgnacja ciała - jak wybrać i jak stosować BALSAM DO CIAŁA?
Autor: Thinkstockphotos.com Konsystencję balsamu do ciała dobierz do rodzaju skóry - jeśli masz skórę normalną, używaj lekkiego balsamu albo musu, a jeśli suchą - masła lub kremu.

Spis treści

  1. Balsam do ciała: jak wybrać?
  2. Balsam do ciała: jak używać?

Balsam do ciała to kosmetyk, który pozwala uzupełnić ubytki w warstwie hydrolipidowej skóry. Ten ochronny płaszcz hydrolipidowy ulega uszkodzeniom bardzo często: podczas mycia, pływania w basenie, przesiadywania w suchym, zamkniętym pomieszczeniu albo gdy mamy na sobie grube, ciepłe ubranie.

Niektóre substancje wchodzące w jego skład wypłukują się, ścierają albo po prostu zużywają. To prawda, że zdrowa skóra regeneruje się sama, ale ten proces może trwać nawet do czterech godzin - a tyle czasami wystarczy, aby nabawić się podrażnień. Dlatego właśnie ubytki w warstwie hydrolipidowej trzeba jak najszybciej uzupełniać, smarując się odpowiednim balsamem do ciała. Po nałożeniu go skóra staje się lepiej nawilżona, gładsza i odzyskuje naturalne pH.

Czytaj też:

Pielęgnacja ciała latem: jak zachować świeżość w ciągu dnia?

Regeneracja skóry po zimie: jak przygotować się na wiosnę?

Pielęgnacja skóry jesienią: jak zadbać o skórę po lecie?

Balsam do ciała: jak wybrać?

  • Balsamy regenerujące. To kosmetyki dla skóry dojrzałej, ekstremalnie wysuszonej i łuszczącej się. Uderzeniowej dawki lipidów dostarczy jej krem do ciała, który zawiera witaminę D3 oraz galakturoniany z kasztanowca. Oba składniki przywracają równowagę w procesie złuszczania się naskórka i stymulują produkcję ceramidów. Bardzo przesuszonej skórze pomoże balsam z proteinami jedwabiu, które przywracają gładkość. Regenerująca moc mają też owoce, zwłaszcza czereśnia.
  • Balsamy nawilżające. Po każdym prysznicu twoja skóra jest jakby o numer za mała? Nie żałuj jej balsamu nawilżającego. Większość takich preparatów ma lekką konsystencję i szybko się wchłania. Przesuszonej skórze z pomocą przyjdą kosmetyki z olejkami, np. z olejkiem z awokado - zapobiega ucieczce wody i spowalnia starzenia.
  • Balsamy antycellulitowe i wyszczuplające. Jeśli masz problem z cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej, a skóra na udach, pośladkach i brzuchu dawno zapomniała, co znaczy jędrność, wypróbuj preparaty z L-karnityną, kofeiną, wąkrotą azjatycką i wyciągiem z bluszczu. Ekstrakty roślinne doskonale ujędrniają i napinają skórę, a także ułatwiają pozbycie się niechcianego tłuszczyku.
  • Balsamy brązujące. Skóra o delikatnym złotawym kolorze wygląda zdrowo i atrakcyjnie. Chcesz taką mieć? regularnie używaj balsamów brązujących. Kosmetyki tego typu zawierają niewielkie ilości dihydroksyacetonu, który reaguje z białkiem znajdującym się w naszym naskórku. W wyniku tej reakcji powstaje barwnik przypominający opaleniznę. Oprócz dihydroksyacetonu balsamy brązujące mają w swoim składzie naturalne barwniki, np. wyciąg z orzecha włoskiego, oraz substancje pielęgnujące - wyciąg z bursztynu, witaminę E, panthenol, wyciąg z miodu czy naturalny czynnik nawilżający.

Balsam do ciała: jak używać?

Najlepiej używać balsamu do ciała dwa razy dziennie, jeżeli jednak jesteś bardzo zabiegana, stosuj go choć raz (ale zawsze po kąpieli).

Balsamy nawilżające, odżywcze czy brązujące nakładaj na całe ciało, natomiast antycellulitowe jedynie na fragmenty objęte skórką pomarańczową. Jeśli preparat antycellulitowy ma bardzo lekką konsystencje (jest np. w formie żelu), po kilku minutach, kiedy się wchłonie, połóż na to miejsce jeszcze warstwę nawilżającego balsamu do ciała.

Pamiętaj, by jak najdłużej masować skórę. Niektórzy specjaliści zalecają robić to od dołu do góry, ale tak naprawdę technika nie jest ważna. Każdy masaż pobudzi krążenie w skórze i sprawi, że kosmetyk lepiej się wchłonie. Składniki preparatu będą wnikały głębiej również dzięki cotygodniowym peelingom całego ciała.

Jesienią i zimą nie bój się tłustych preparatów, ponieważ w tym czasie twoja skóra potrzebuje wyjątkowej ochrony. Jeżeli więc tydzień albo dwa smarujesz się balsamem o bardzo lekkiej konsystencji, a skóra mimo to jest przesuszona, zdecyduj się na ten bardziej gęsty.

Możesz również zafundować sobie specjalne intensywne kuracje. Najlepiej zabierz się do tego w weekend lub w czasie urlopu, kiedy masz dla siebie więcej czasu. Nałóż grubą warstwę kosmetyku, rozsmaruj go, a potem chodź po domu w samej bieliźnie, by składniki mogły się swobodnie wchłonąć.

A oto inny dobry sposób na nawilżenie skóry:

  • wyciśnij na skórę dużą ilość preparatu, owiń ciało folią spożywczą i okryj się kocem. Po 15-20 minutach, usuń folię i rozsmaruj resztki preparatu.
miesięcznik "Zdrowie"