Karboksyterapia na rozstępy i nie tylko. Przebieg, przeciwwskazania i efekty uboczne karboksyterapii
Karoboksyterapia to zabieg wszechstronny, bo z jej pomocą można poprawić wygląd praktycznie całego ciała - zmniejszyć rozstępy, cellulit, widoczność zmarszczek i cieni pod oczami. Jednak nie każdy może sobie karboksyterapię zafundować - nie ze względu na cenę, lecz z powodu licznych przeciwwskazań. Zapoznaj się z przebiegiem karboksyterapii, przeczytaj, komu i kiedy pomoże, a kto bezwzględnie powinien z niej zrezygnować, ze względu na ewentualne skutki uboczne.
Spis treści
- Na czym polega karboksyterapia?
- Poznaj sposoby na roztsępy
- Jak przebiega karboksyterapia?
- Jak długo trwa karboksyterapia?
- Efekty uboczne karboksyterapii
- Kosmetyczne wskazania do karboksyterapii
- Medyczne wskazania do karboksyterapii
- Przeciwwskazania do karboksyterapii
Karboksyterapia, czyli terapia medycznym dwutlenkiem węgla, to dowód na to, że powiedzenie: "jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego", nie zawsze się sprawdza. Bo karboksyterapia to zabieg, który pomaga na wiele dolegliwości i likwiduje liczne niedoskonałości tak skutecznie, że ogłoszono ją największym przełomem w medycynie estetycznej od czasu wynalezienia botoksu.
Imponująca jest zarówno ilość zastosowań, jak i szybkość efektów, które nierzadko pojawiają się nawet po pierwszym zabiegu. Na całym świecie zabieg ten stał się bardzo ważnym narzędziem w rękach lekarzy medycyny estetycznej – pomaga uporać się z podstawowymi problemami, z jakimi zgłaszają się pacjenci. A przy tym, w porównaniu z innymi metodami, jest stosunkowo niedrogi, bo w zależności od tego, w którym miejscu jest wykonywany, kosztuje od 100 do 200 zł.
Karboksyterapia to jeden z najskuteczniejszych zabiegów na cellulit - zarówno ten początkowy, jak bardziej zaawansowany.
Na czym polega karboksyterapia?
Karboksyterapia polega na wstrzyknięciu pod skórę (w ściśle określone miejsca) dwutlenku węgla. Nie jest to nowe odkrycie, bo terapeutyczne znaczenie zastrzyków z dwutlenku węgla odkryto już w latach 30. XX wieku, kiedy to francuscy kardiolodzy po raz pierwszy wstrzyknęli go pacjentom z niewydolnością żylną. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później okazało się, że może on również poprawiać stan skóry.
Tuż po iniekcji gaz równomiernie rozchodzi się w tkankach, rozszerzając naczynia krwionośne, co poprawia odżywienie i dotlenienie komórek i stymuluje procesy regeneracji tkanek. Aktywuje także czynnik wzrostu naczyń VEGF, dzięki czemu pod skórą tworzą się nowe naczynka włosowate, które poprawiają mikrokrążenie, a to z kolei pozwala m.in. zniwelować cienie pod oczami. Dwutlenek węgla wywołuje też lekki stan zapalny, w efekcie którego uruchamiany jest proces produkcji kolagenu i elastyny, skóra wygładza się i staje bardziej sprężysta.
Bardzo wrażliwe na karboksyterapię są także komórki tłuszczowe – wprowadzony do tkanki tłuszczowej gaz przekształca się częściowo w kwas węglowy, który uszkadza błony komórkowe i rozpoczyna proces lipolizy, czyli rozpadu tłuszczu. Jego wydalanie z organizmu przyspiesza lepsze – dzięki nowo wytworzonym naczyniom włosowatym – ukrwienie tkanek.
Czytaj też: Cellulit - skąd się bierze? Jak określić stopnie cellulitu?
Czytaj też: Zabiegi, które likwidują cellulit
Czytaj też: Cellulit wodny - czym jest cellulit wodny? Sposoby na cellulit wodny
Poznaj sposoby na roztsępy
Jak przebiega karboksyterapia?
Dwutlenek węgla wstrzykiwany jest pod skórę przez cienką igłę umieszczoną w specjalnym aparacie, który jednocześnie reguluje jego temperaturę, ilość i siłę przepływu. W trakcie zabiegu pacjentka odczuwa to, co podczas zwykłego zastrzyku: ukłucie, a następnie niewielki ból i uczucie „rozpychania” pod skórą. Zabieg można nie tylko poczuć, ale też zobaczyć – cienkie linie i niewielkie wypukłości znaczą miejsca, którymi gaz porusza się pod skórą.
Jak długo trwa karboksyterapia?
Czas zabiegu zależy od miejsca, w jakim jest wykonywany, co jest związane z ilością zużywanego w jego trakcie gazu. Z pomocą tego zabiegu zmarszczki w okolicach oczu można zmniejszyć w zaledwie trzy minuty, spłycanie rozstępów na udach zajmie pięć razy więcej czasu, a usuwanie tkanki tłuszczowej z brzucha potrwa około 30 minut. By jednak przyniósł on jak najlepsze efekty, zazwyczaj niezbędne są kilkukrotne powtórki.
Ilość zabiegów, jakie powinny znaleźć się w serii zależy od konkretnego problemu. Przykładowo, worków pod oczami można się pozbyć w trakcie jednej sesji, ale już lecząc za pomocą karboksyterapii cellulit lub wiotkość skóry, na efekty trzeba czekać zwykle około 8-10 tygodni, wykonując jeden zabieg tygodniowo.
Czytaj też: Jak skutecznie zlikwidować rozstępy?
Efekty uboczne karboksyterapii
Zaletą karboksyterapii jest brak trwałych uszkodzeń skóry oraz ryzyka reakcji alergicznych, czy jej uwrażliwienia na promieniowanie UV. Nie wymaga ona również rekonwalescencji – tuż po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. Jednak jak każdy zabieg, tak i karboksyterapia ma efekty uboczne. W miejscu wstrzyknięcia gazu może wystąpić ból i rumień, wywołane zwiększonym ciśnieniem podskórnym, mogą też pojawić się siniaki lub wybroczyny. Rzadko, ale mogą też pojawić się komplikacje, takie jak obrzęk, krwiak, infekcja lub stan zapalny w miejscu wstrzyknięcia.
By ich uniknąć, tuż po zabiegu w miejsca poddawane działaniu gazu nie wolno wcierać żadnych kosmetyków (z wyjątkiem tych zaleconych przez osobę, która zabieg wykonywała), ograniczyć aktywność fizyczną i w ciągu dwóch najbliższych dni nie korzystać z sauny ani basenu.
Kosmetyczne wskazania do karboksyterapii
Dwutlenek węgla leczy wiele urodowych przypadłości. Trzy najważniejsze wskazania do terapii to rozstępy (zabiegi są w stanie zredukować je aż o 97 proc., co potwierdziły badania kliniczne), cienie pod oczami (zmniejszenie o 90 proc) oraz cellulit w stadium od I do IV (redukcja o 89 proc.). Pozostałe wskazania do zabiegu karboksyterapii to:
- nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, pośladkach, udach, ramionach i kolanach;
- łysienie i wypadanie włosów (zabieg wzmacnia cebulki i ogranicza utratę włosów);
- zmarszczki;
- łuszczyca;
- rozszerzone naczynka (teleangiektazje);
- zwiotczenie skóry po porodzie;
- blizny, w tym również potrądzikowe;
- opadanie powiek;
- brak elastyczności skóry twarzy, szyi i dekoltu;
- podwójny podbródek;
- regeneracja skóry na dłoniach i stopach;
- poduszeczki tłuszczowe pod powiekami.
Czytaj też: Dermabrazja i laser na rozstępy
Medyczne wskazania do karboksyterapii
Karboksyterapia pomaga również na niektóre typowo zdrowotne problemy – wtedy zabieg wykonywany jest przez lekarza określonej specjalności. Terapia jest skuteczna m.in. na:
- trudno gojące się rany;
- przewlekłą niewydolność żylną;
- owrzodzenia żylakowe i cukrzycowe;
- Zespół Raynauda;
- zaburzenia krążenia;
- skurcze kończyn.
Czytaj też: Zabiegi medycyny estetycznej - kto nie może z nich korzystać i dlaczego?
Przeciwwskazania do karboksyterapii
Choć karboksyterapia daje znakomite efekty, niestety, nie każdy może korzystać z jej dobrodziejstw. Zabieg ma bowiem szereg przeciwwskazań. Należą do nich:
- przebyty niedawno zawał serca lub udar mózgu;
- niewydolność nerek, dializowanie;
- choroby płuc, w tym POCHP;
- problemy z ciśnieniem krwi, zwłaszcza nadciśnienie;
- padaczka;
- niekontrolowana cukrzyca;
- przebyte niedawno zapalenie żył lub zator płucny;
- nowotwór, stan w trakcie chemioterapii;
- hemofilia;
- poikilodermia;
- choroby tkanki łącznej;
- zaburzenia gojenia;
- choroba Von Willebranda;
- opryszczka;
- trądzik różowaty;
- wirusowa infekcja skóry;
- cellulitis;
- ciąża i okres karmienia piersią;
- stałe przyjmowanie aspiryny i leków przeciwzapalnych;
- ostra infekcja skóry (do chwili wyleczenia).